Slušaj vest

Kada se poslože poslednji burni događaji koji kreiraju sadašnju atmosferu u državi, poput incidenta u Zubinom Potoku, na kanalu Ibar-Lepenac, Kurtijevog naoružanog opsedanja severa KiM i sve veća agresija opozicije i njenih sledbenika na ulicama Novog Sada i Beograda, nameće se pitanje njihove koincidencije, ali i destabilizacije Srbije kao zajedničkog imenitelja ovih dešavanja.

Premijer takozvane države Kosovo Aljbin Kurti jasno i glasno govori da želi Srbiju na kolenima, a srpska opozicija uporno pokušava da na ulici, bez izbora, sruši aktuelnu vlast Srbije koja državu drži uspravnom, stabilnom i ekonomski jakom.

Kada planira svoje akcije, Kurti kao da računa na pomoć srpske opozicije. I obratno, srpska opozicija nepogrešivo pokazuje da se oslanja na požar koji potpaljuje Priština i baš tad biva najagresivnija i najrazornija.

Aljbin Kurti Zubin Potok.jpg
Aljbin Kurti u Zubinom Potoku posle incidenta na kanalu Ibar-Lepenac Foto: Printscreen Instagram

Uzajamna pomoć

Ni tajming pojačanih aktivnosti prve figure lažne države Kosovo i vođa srpske opozicije nije zanemarljiv. Sve se dešava u važnom trenutku kada Srbija treba da napravi ogroman korak u procesu evrointegracija, jer zemlje EU upravo sad odlučuju o otvaranju Klastera 3, što je zapravo odluka kojom bi se sredinom meseca pregovori praktično otkočili posle trogodišnje pauze.

A vesti iz Brisela upravo to i dokazuju. Naime, zemlje članice EU ni juče nisu postigle dogovor o otvaranju Klastera 3 u pregovorima sa Srbijom. Mađarska, kao predsedavajuća EU, najavljuje da će se debata o ovom pitanju nastaviti i sledeće nedelje.

2024-11-20 08_30_40-WhatsApp.jpg
protest opozicije Foto: Kurir

Klaster 3 nije tek neka birokratska dozvola. Njegov značaj prevazilazi zbir osam pregovaračkih poglavlja koja se u njemu nalaze. Za Srbiju on znači prelomni momenat - da li će naš put ka evropskoj budućnosti da dobije veću brzinu, ili ćemo još da čekamo i dozvolimo da nas druge zemlje Zapadnog Balkana sustižu u pregovaračkom procesu.

Da kažu šta im je politika

Pravnik Milan Antonijević ocenjuje za Kurir da bi bilo pošteno da oni kojima je cilj da Srbija uspori evrointegracije i koji neće da se Srbija razvija jasno to kažu građanima.

"Ne vidim zašto bi bilo kakvi protesti ili nešto slično uticali na naše napredovanje ka EU. Sada je potpuno irelevantno da li opozicija šalje sliku ili nekakvu poruku Evropi. U svakoj državi imate proteste, imate i reakcije policije. To je nešto na šta i Srbija mora da se navikne, a nadam se i naši partneri iz EU. Ako imate slobodu okupljanja, slobodu izražavanja i mišljenja, onda to ne može da ugrožava neke strateške ciljeve ove zemlje. I nadam se da to nikome nije cilj. Ako im jeste cilj, onda to neka jasno kažu građanima, pa da znamo da li žele da uspore evropske integracije ili ne. Ali mislim da je interes Srbije da se razvija u svim ovim oblastima u kojima EU želi da nam pomogne. Ako to neko ne želi, slobodno može to da kaže. To može da bude nečija politika. Mogu da verujem da je nekome na političkoj sceni želja da Srbija ne napreduje, ali onda to mora jasno da kaže svojim građanima", smatra Antonijević.

Rušitelji

Politički filozof Dragoljub Kojčić kaže za Kurir da je delovanja opozicije i Aljbina Kurtija jesu orkestrirana.

365874.01-14-01-06.still006.jpg
Dragoljub Kojčić Foto: Kurir Televizija

"Uspon Srbije u svim sektorima i nesposobnost opozicije da formuliše bilo kakvu ideologiju ili program kojima bi izašla na crtu aktuelnoj vlasti u Srbiji opredelila je njihovu metodologiju na krajnje reakcionaran način. Nekoliko poseta predstavnika te opozicije Kurtiju, uz organizacionu pomoć nekih zapadnih ambasada, pokazuju da je ovo orkestrirano. Problem je što naivni građani koji imaju legitimno pravo da ne vole ovu vlast ne uviđaju da metode i partneri ove opozicije demonstriraju kako bi izgledala Srbija kad bi se oni domogli vlasti. Ovo je direktan napad na Srbiju iznutra koji ima presedan u nazivu, a to je peta kolona. Pa ko želi takvu budućnost za sebe i svoju decu, neka pokloni svoje poverenje rušiteljima zemlje i onima koji opstruišu uspešan skok Srbije u ostvarivanju strateškog cilja pre članstvu u EU. Takođe je sasvim jasno da predvodnici ove opozicije nemaju nikakav personalni kapacitet da bi uspešno vodili i jedan omanji kućni savet, a kamoli da kreiraju i vode zemlju i njenu budućnost", naglašava Kojčić.

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković kaže za Kurir da su svi ovi događaji veoma opasni po Srbiju.

sequence-02.00-27-59-00.still003.jpg
Dejan Vuk Stanković Foto: Kurir Televizija

"Teško je utvrditi da li postoji svesna sinhronizacija, ali sve je to proizvelo čitav niz opasnih stvari po Srbiju. Incidenti na Kosovu su izazvali uznemirenje i zla su poruka Srbima u pokrajini. S druge strane, incidenti u Novom Sadu su napad na stanje građanskog mira i politički sistem u Srbiji, gde su meta institucije države i policija. Ne znam da li je direktno povezano, ali jeste štetno", zaključuje Stanković.

Kurir.rs