LAŽNE OPTUŽBE NA RAČUN SPC U PRIŠTINSKIM MEDIJIMA Eparhija raško-prizrenska: Srpska pravoslavna crkva uvek pozivala na mir
Eparhija raško-prizrenska saopštila je da sa velikom zabrinutošću prati neodgovorne i lažne izjave pojedinih javnih ličnosti u koje pripadaju albanskom društvu na KiM, a koji navode da je SPC bila glavni organizator nasilja nad Albancima, da se u njima skriva oružje i da Srbe treba etnički očistiti sa KiM.
Eparhija se pre svega osvrnula na izjave prištinskog političara Selima Pacolija koji je na društvenim mrežama pozivao na akcije protiv Srba slične "Oluji", nazivajući "klasičnim čišćenjem terena", jer ako se to ne učini, "zlo će nas uvek pratiti", a između ostalog je optužio SPC za zločine nad Albancima.
„Nedavna izjava Selima Pacolija, zvaničnika partije `Novi savez Kosova` i bivšeg gradonačelnika Prištine, da je SPC bila glavni organizator nasilja nad Albancima uz poziv da Srbe treba etnički očistiti sa Kosova, je jednako opasna kao i jučerašnja izjava Gerakućita Kučija iz instituta Oktopus na TV Kljan koji izražava mišljenje da se u srpskim pravoslavnim crkvama skriva oružje i treba postaviti pitanje kakvi ljudi žive tamo“, navode iz Eparhije raško-prizrenske.
Iz Eparhije, odgovarajući na optužbe Pacolija, navode da SPC na KiM nikada nije podržavala nasilje i rat, i štaviše, bila je aktivno angažovana protiv svakog vida oružanog sukoba o čemu ima mnogo izjava u kontaktima sa brojnim međunarodnim zvaničnicima koji su duboko cenili stav SPC, posećivali srpske manastire i insistirali na njihovoj zaštiti.
„Štaviše, u nekim manastirima, kao što je manastir Visoki Dečani monasi su pružali zaštitu albanskim civilima u toku oružanog sukoba 1999. i organizovali humanitarnu pomoć sa pravoslavnom humanitarnom organizacijom IOCC iz SAD. Manastir je bio utočište posle rata i brojnim Srbima prognanicima i Romima koji su proterivani o čemu su pisali i izveštavali međunarodni mediji, a o pomoći Albancima bilo je i ličnih svedočenja kao što je i ovo koje je preneo Birn u decembru 2022“, navode iz Eparhije u saopštenju.
Što se tiče izjave Gerakućija Kučija iz Instsituta Oktopus, Iz Eparhije raško-prizrenske navode da je reč o već više puta ponavljanoj kleveti koja je plasirana prošle godine preko britanske poslanice Alliše Kerns, da se u našim manastirima skriva oružje.
„Ova tvrdnja je demantovana od strane Kfora, a Kosovska policija nikada nije potvrdila ni dokazala ovakve besmislene tvrdnje. U slučaju tragičnog incidenta kod manastira Banjske u jesen 2023. policija i Euleks su potvrdili da je svo oružje koje je nađeno na širem prostoru manastira odbačeno kada se grupa naoružanih Srba povlačila preko manastira i privremeno boravila u objektu van manastirskih zidova. Istragom je ustanovljeno, a potom potvrđeno i u konačnom izveštaju vlade Kosova o slučaju Banjska da u manastiru nije pronađeno nikakvo skladišteno oružje niti se pominje bilo kakva umešanost manastira i Crkve u ovom tragičnom događaju“, navodi se u saopštenju.
Iz Eparhije raško-prizrenske ističu da širenje lažnih informacija predstavlja deo kampanje neodgovornih lica iz kosovske javnosti koji, kako napominju, podstiču versku i etničku mržnju, jer svesno šire netačne informacije koje nikada nije potvrdila ni kosovska vlada ni kosovska policija, a o čemu su jako dobro obavešteni predstavnici Kfora, Euleksa i međunarodni predstavnici.
„Širenje ovakvih informacija ne doprinosi smirivanju situacije i podstiče etničku i versku netoleranciju na Kosovu i Metohiji što nije u interesu ni Srba ni Albanaca na ovom prostoru. Naša Crkva je u poslednjih 30 godina kontinuirano pozivala na mirno rešavanje svih problema na ovom prostoru, u skladu sa učenjem Evanđelja“, zaključuje se u saopštenju Eparhije raško-prizrenske.
Kurir Politika/Kosovo Online/Prenosi: A.Ć.
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti