"ONI SU NAŠI NAJVEĆI PRIJATELJI, A OVE ZEMLJE NAS KOČE" Da li će Srbija nastaviti put ka EU? Miletić: Klaster je simboličan akt, najveće zemlje nas podržavaju
"Klaster je administrativan akt koji je gotovo simboličan. Ako niste napravili reforme, sredstva ne možete ni da povučete, a ta sredstva svakako nisu previše značajna"
Da li će Srbija posle nekoliko godina nastaviti da korača ka Evropskoj Uniji? Srbija nije dobila zeleno svetlo za otvaranje Klastera 3 koji čine osam poglavlja, a ona se tiču medija, socijalne politike i zapošljavanja, preduzetništva i industrije, obrazovanja i kulture, carinske unije.
Evropska komisija je u svom godišnjem izveštaju nedavno četvrti put ocenila da Srbija ispunjava tehničke uslove za njegovo otvaranje. Očekuje se da Madjarska, koja predsedava Evropskom unijom to pitanje ubrzo stavi ponovo na dnevni red.
Na ovu temu za Kurir televiziju govorili su Dejan Miletić, Centar za proučavanje globalizacije, profesor doktor Duško Lopandić, diplomata i stručnjak za evropsko pravo i regionalne odnose, Boško Jakšić, spoljnopolitički komentator i novinar, doktor Rajko Petrović.
Miletić je najpre prokomentarisao aktuelnu situaciju u Siriji, a prvo je istakao koliko je ona složena:
- Sve je išlo glatko, bilo je razgovora sa silama koje su preuzele Siriju, dogovorena je tranzicija vlasti... Šta će se zapravo dešavati teško je reći. Sa moje tačke gledišta, pobedu nose Turska i Izrael, oni će imati dobitke. Najveći gubitnik je Iran zbog povlačenja Hezbolaha iz Sirije i gubljenje mogućnosti da se utiče na region.
Lopandić kaže da Amerika za sada nije eksponirana ali budnim okom prati situaciju, a da nije siguran da Izrael ima ikakve beneficije na duže staze.
O činjenici da zeleno svetlo Srbiji, između ostalih, nisu dale Hrvatska, Bugarska, Švedska i Holandija, Lopandić kaže da i dalje postoje kriterijumi koji nisu ispunjeni za pristup Evropskoj uniji, ali da su se od 2022. godine okolnosti značajno menjale na svetskoj političkoj sceni:
- Ima dosta najava o promenama koje nas očekuju do 2026. godine, iako ih i dalje ne vidimo. Podrška baltičkih zemalja je teška za očekivati, ali Nemačka je na primer promenila mišljenje, iako je dugo bila protiv klastera tri.
Miletić kaže da je ovo pravi trenutak za otvaranje klastera tri, ali da će biti još dobrih prilika. On kaže da je teško očekivati velike promene, ali da je ogroman napor učinjen da se stvore uslovi za ozbiljniji skok Srbije u slučaju otvaranja klastera:
- Klaster je administrativan akt koji je gotovo simboličan. Ako niste napravili reforme, sredstva ne možete ni da povučete, a ta sredstva svakako nisu previše značajna. Izveštaj Evropske komisije već četvrti put poziva na otvaranje klastera, ali države koje ni danas nemaju sve kriterijume se bune.
Petrović kaže da se Mađarska pokazala kao istinski saveznik Srbije po pitanju pristupanja EU, kao i da postoje zemlje koje će po svaku cenu kočiti našu državu:
- Sa Hrvatskom nas tek čekaju ogromni problemi na koje su već ukazali, sa njegove tačke gledišta je sporna granica na reci Dunav, pitanje dokumentacije o nestalim Hrvatima tokom rata u Hrvatskoj i slično. Bugarska je bila toliko nespremna kada je ušla u EU da su neke zakone direktno prevodili sa engleskog na bugarski. Mi smo sa tom zemljom gradili dobre političke odnose, ali oni su u političkoj krizi.
On kaže da baltičke zemlje slede političku klimu koja vlada Zapadom, a koja ima jake elemente antiruske politike koju Srbija ne primenjuje.
- Mađarska je crna ovca EU, imaju sve suprotne stavove. Kada Orban preporučuje Srbiju, to nije dobro jer izaziva kontrareakciju. Baltičke zemlje su protiv jer su antiruske raspoložene i kažnjavaju nas jer nismo uveli sankcije Rusiji. Holandija godinama ima negativan stav. Hrvatska je u prilici da se sveti i seti šta su Slovenci radili kada su ulazili u EU - kaže Jakšić.
On je objasnio i da Skandinavija insistira na poštovanju političkih kriterijuma, vladavini prava i medijske slobode, kao i po pitanju Kosova i Metohije.
- Dok nema napretka u odnosu Beograda i Prištine svima će to biti argument. Zaboravljamo da je ulazak u EU dugačak proces, treba doneti preko 150 jednoglasnih odluka unutar EU - rekao je, ističući da ključne zemlje nisu protiv otvaranja klastera tri.
Miletić ističe da najveće zemlje, odnosno one sa najvećom populacijom pokazuju podršku za otvaranje klastera tri, kao i da su podele unutar unije veoma oštre.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"NE PREPORUČUJE SE OPOZICIONIM PRVACIMA SA SLABIJIM SRCEM" Pogledajte četvrtih 100 od 1000 velikih stvari koje su urađene zalaganjem predsednika Vučića