Slušaj vest

Politike i mere koje se sprovode unutar vlade Srbije, stvaraju i doprinose da ljudska prava budu stalno u fokusu svih naših aktivnosti, rekao je danas ministara za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, dodajući da sve što pridonosi kršenju ljudskih prava bude eliminisano iz naše javnosti i politika.

Na svečanosti povodom Dana ljudskih prava u Jugoslovenskoj kineteci, Žigmanov je rekao da će fokus na ljudska prava, naročito kada su u pitanju društveno osetljive grupe, biti i dalje deo ukupnih politika, prenosi RTV.

"Srbija kao dostojanstvena država slobodnih i jednakih građana, koja će voditi računa spram svih društveno osetljivih kategorija i biti posvećena ukidanju diskriminacije i borbi za nultu toleranciju spram svakog oblika nasilja, govora mržnje, akata koje pridonose zakinutosti ljudskih prava - biće i dalje jedina politika za koju ćemo se zalagati unutar ministarstva i Vlade Srbije", rekao je Žigmanov.

Istakao je da ministarstvo sve korake ka unapređenju ljudskih prava čini u partnerstvu sa organizacijama civilnog društva i pripadnicima akademske zajednice.

Ministar je naveo i da se Vlada Srbije nedavnim usvajanjem reformske agende i planom rasta još jednom jasno i nedvosmisleno opredelila za evropske vrednosti, za principe vladavine prava, za privredni rast, digitalnu transformaciju, odnosno za socijalno - ekonomski napredak i prospiretet svih građana.

Stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji Matilda Mort rekla je da je Srbija ratifikovala većinu ključnih konvencija o ljudskim pravima i da po pitanju ljudskih prava ima dobar mehanizam za zajednički rad sa akademskom zajednicom, civilnim društvom i društvom generalno.

Ona je dodala da postoje izazovi, da primena zakona nekada može da bude neujednačena, a da Srbija mora da radi i na smanjenju govora mržnje i na većem prostoru za novinare i aktiviste.

"U svim zemljama imate različite oblasti na kojima treba da radite, i pažnju na različite grupe stanovništva - mogu biti ranjive, a možda i ne tako ranjive grupe, ali to je uvek problem u svim zemljama. Imamo instrument koji je ponovo razvijen sa mnogim zainteresovanim stranama, zajedno sa ministarstvom, koji se zove 'Ne ostavljajte nikoga iza', koji treba primeniti u politici i zakonodavstvu", navela je Mort.

Šef delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre naveo je da je EU zasnovana na nizu stubova i vrednosti koje su deo našeg identiteta.
"Verujemo u zaštitu i unapređenje ljudskih prava za sve, verujemo da niko ne mora da bude diskriminisan zbog izbora koje donosi, bilo zbog svog pola, etničke pripadnosti ili seksualne orijentacije. Trudimo se da svakodnevno promovišemo i štitimo ta prava unutar EU i naravno van EU, i Srbije kao zemlje kandidata za članstvo", rekao je Žiofre.

Kako je dodao, u Srbiji je moguće napredovati i raditi sa institucijama - sa vladom i sa civilnim društvom.

"Mislim da civilno društvo ovde ima važnu ulogu", rekao je Žiofre.

Međunarodni dan ljudskih prava obeležava se 10. decembra širom sveta, a obeležavanje je ustanovljeno 1950. godine na generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

Ovaj dan nastao je u cilju skretanja pažnje naroda sveta na prethodno potpisanu Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima.

Kurir Politika/RTV