PODELE UNUTAR OPOZICIJE PRELIVAJU SE I NA STUDENTSKE PROTESTE! Đilas i Ponoš vuku na jednu, Aleksić i Lazović na drugu stranu
Lideri opozicije svoje pipke pustili i u fakultetske hodnike i amfiteatre, gde se ovih dana kreiraju studentske akcije, i doneli samo konfrontacije
Opozicioni korpus, poprilično rascepkan i očigledno razjedinjen, ušao je i u studentsku zajednicu i na sve načine pokušava da vuče konce u organizaciji protesta na fakultetima. Podele unutar opozicije vidljive su i na tom zadatku, jer se iz dana u dan reflektuju kroz poteze vođa takozvane studentske pobune.
Organizacija okupljanja kod Terazijske česme ili organizovan odlazak studenata ispred zgrade Rektorata bili su prethodnih dana samo neke od najvidljivijih tačaka razdora i svađa među studentima. A sve to ima svoju pozadinu u stranačkom liderstvu opozicije, koje je svoje pipke pustilo i u fakultetske hodnike i amfiteatre, gde se ovih dana kreiraju studentske akcije. Upravo omladinski lideri opozicionih stranaka predvodnici su studentskih protesta. Na jednu stranu vuku perjanice Dragana Đilasa i njegove Stranke slobode i pravde, zajedno sa omladinom koju su okupili Zdravko Ponoš i drugi iz tog tabora. S druge strane, svoje omladince gura i Miroslav Aleksić iz Narodnog pokreta Srbije i Zeleno-levi front i oni imaju sasvim drugačiji koncept organizovanja studenata.
Prepoznat uticaj
Kada ove podele unutar opozicije izađu na površinu, dobijamo sukobe i među studentima, poput jučerašnjeg na Medicinskom fakultetu, onog na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i onog u zgradi Rektorata. Nepomirljive razlike iskaču čim se otvori tema dogovaranja budućih aktivnosti, planova za dalje i dileme treba li uključiti Proglas u sve te akcije. Tako su, na primer, na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu lideri organizacije SviĆe i Borba bili za to da se uključi Proglas, dok je druga strana decidirano odbila takvu opciju.
Profesor Fakulteta političkih nauka Milan Petričković kaže da je uticaj opozicije na studentsku populaciju već prepoznat i objašnjava zašto je štetan.
"Radi se o mladoj populaciji koja treba da ima posebno povlašćen i zaštićen status slobodnih i mislećih građana. Ta populacija je odličan teren za opoziciju, da se umeša u tu akademsku sredinu i da je bukvalno instrumentalizuje i podredi je svojim interesima. To nikako nije dobro. Ne treba mešati dva društvena konstituenta, vrlo bitna za stabilnost određenog prostora, konkretno Srbije u ovom slučaju. Društvu nikako ne treba upletenost političkog, odnosno stranačkog faktora u akademsku zajednicu. Jedno su promišljanje i intelektualna sloboda, posebno univerzitetskih građana, mladih ljudi, a drugo je ubacivanje politike na univerzitet i manipulacija da se određene ideje, koje su van domena univerzitetskih prava i sloboda, podvode u politički kontekst", objašnjava Petričković.
Nije tajna
On naglašava da je neprihvatljivo da se politika, i to politika opozicije, sa ulice prebacuje u fakultetska zdanja i sistem univerziteta.
"Omladinci opozicionih stranaka su u ovom slučaju samo izvođači radova. Ne treba mešati status studenta sa aktivistom koji je na nečijem platnom spisku. To je ono što ovde stvara zamešateljstvo te vrste. Mladi uvek treba da imaju prostora da kažu šta misle, ali ovde je nešto što je zapravo van tog studentskog konteksta, ovde je zapravo umešana politika, koja pokušava da prodre i da učini pomak, a naravno, to rade orkestrirano s nekim drugim faktorima koji prave scenarije i pružaju celokupnu logistiku", kaže Petričković.
I politički analitičar Dejan Vuk Stanković nema dilemu da je opozicija predvodnik ovih protesta.
"Opozicija vodi i predvodi proteste. Nije to nikakva tajna, kao što nije tajna ni da im je strategija da profitiraju iz svake moguće nesreće ili demagoške konstrukcije, nalik onoj vezanoj za projekat Jadar. Dakle, zloupotrebljavaju proteste i nastaviće. Međutim, to nema neku perspektivu", ocenjuje Stanković.
Kurir Politika
"AKO MISLITE DA SAM ASAD I DA ĆU DA BEŽIM, NISAM" Vučić saopštio dobre vesti za našu zemlju, a onda uputio snažnu poruku: Srbiju nikada pobediti nećete