Predsednik Nikolić doputovao u Kinu
PEKING - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić doputovao je u Kinu, gde će u naredna četiri dana obići ključne finansijske i privredne centre i razgovarati sa kineskim državnim vrhom i kineskim biznismenima.
Prema procenama, poseta predsednika Srbije imaće i istorijski i strateški značaj, a razgovori i susreti biće posvećeni osnaživanju strateškog partnerstva sa Kinom, napretku u realizaciji postojećih investicionih projekata, ali i inicijativama za novim oblicima saradnje u oblasti kineskih ulaganja u srpsku privredu, kao i ostalim vidovima saradnje.
Nikolić će se u ponedeljak u kineskoj prestonici sresti sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, premijerom Li Kećijangom i predsednikom Stalnog komiteta Svekineskog narodnog kongresa Džang Deđijangom, dok će se u utorak sastati sa istaknutim kineskim privrednicima sa poslovanjem u Srbiji.
Nakon toga Nikolić putuje u Hangdžou gde će zajedno sa delegacijom privrednika iz Srbije i resornim ministrom učestvovati na Investicionom forumu sa ciljem predstavljanja mogućnosti za ulaganja u Srbiji.
Predsednik Srbije će potom posetiti industrijsku zonu visoke tehnologije, fabriku automobila Džili i susresti se sa zvaničnicima Đeđijang provincije.
Nikolić će na kraju posetiti Šangaj gde će se susresti sa zvaničnicima grada.
Srbija je izuzetno zainteresovana za dalje svestrano produbljivanje i obogaćivanje strateškog partnerstva sa Kinom, uspostavljanje mehanizma strateškog dijaloga i zajednički angažman po pitanjima na političkom, ekonomskom, kulturno-prosvetnom, naučno tehničkom i sportskom planu, izjavila je Tanjugu savetnica predsednika Srbije Stanislava Pak, uoči posete.
Odnose Srbije i Kine karakteriše visok stepen uzajamnog poverenja i međusobno razumevanje u najvažnijim pitanjima, istakla je ona.
"Kina predstavlja zaštitnika Srbije u Savetu bezbednosti, naročito po pitanju očuvanja teritorijalnog suvereniteta i principijelnog nepriznavanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije", rekla je Pak.
Savetnica predsednika Nikolića je rekla i da je Srbija od svih 15 zemalja iz mehanizma "Kina-zemlje centralne i istočne Evrope" kandidovala najviše projekata za finansiranje, od kojih su prioritetni druga faza paket projekta TE Kostolac, projekat izgradnje deonice puta Pojate- Preljine i dve deonice autoputa Obrenovac-Ljig.
Pak je istakla da će, pored omogućavanja kineskim kompanijama da budu izvođači radova, isporučioci opreme i materijala, na forumu investitora u Hangdžou biti predstavljena mogućnost za direktno investiranje u postojeće ili nove proizvodne kapacitete u Srbiji.
Prema njenim rečima, kineskim investitorima biće predstavljeno preko 30 projekata u oblasti infrastrukture, energetike, poljoprivrede, rudarstva i geologije, tekstilne i metalurške industrije, turizma i kulture.
Delagacija predvođena predsednikom Nikolićem će se susresti i sa najistakunutijim kineskim privrednicima koji posluju u Srbiji i obići industrijsku zonu visoke tehnologije i fabriku automobila Džili.
Uoči posete, Nikolićev savetnik za spoljnu politiku Marko Đurić je rekao da se "u Kini Srbija poštuje i ceni", a da delegacija Srbije odlazi u posetu da odnose dve države produbi, da našoj zemlji obezbedi konkretnu političku i ekonomsku korist, a tradicionalnom prijateljstvu između Srbije i Kine novo poglavlje u kome će rukovodstva ostvarivati stateški dijalog o svim pitanjima od značaja.
Kako je najavio, tokom posete biće potpisan veći broj međudržavnih sporazuma od značaja za razvoj međusobnih političkih i ekonomskih odnosa.
"Da budem vrlo konkretan - to će značiti da će prilikom ove posete biti potpisan na primer kreditni aranžman o izgradnji deonice od Obrenovca do Ljiga, što je izuzetno značajno za infrastrukturni razvoj naše zemlje", kazao je Đurić.
On je dodao da će biti razgovarano i o političkim temama, podsetio da Kina tradicionalno podržava našu zemlju kada je reč o KiM i drugim pitanjima u međunarodnim forumima, kao i da glasamo jedni za druge u međunarodnim organizacijama.
"Jako dobro se razumemo kada je u pitanju odnos prema međunarodnom pravu, međunarodnom sistemu, UN kao krovnom činiocu u međunardnim odnosima za koji i naša i kineska strana imaju veliko poštovanje i u tom smislu i dijalog o reformi UN bio je od posebnog značaja u prethodnom periodu pa sam siguran da će i to biti pominjano", dodao je Đurić.
Prema njegovim rečima, prijateljstvo Srbije i Kine bi trebalo u skoroj budućnosti da bude krunisano i otvaranjem radova na izgradnji Kineskog kulturnog centra u Srbiji - prvog takvog centra u ovom delu sveta.
Kako je najavio, tokom posete biće potpisan i međudržavni sporazum o osnivanju kulturnih centara, zahvaljući čemu će i Srbija dobiti priliku da na području Kine počne da ostvaruje i kulturnu saradnju.
Sa predsednikom Nikolićem u Kini, pored savetnika, borave i ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić, ministar građevinarstva i urbanizma Velimir Ilić i ministar prostornog planiranja, rudarstva i prirodnih resursa Milan Bačević, kao i grupa uglednih privrednika.
Kina je najvažniji spoljnopolitički partner Srbije u Aziji, a prema podacima sa sajta Ministarstva spoljnih poslova Srbije, robna razmena je prošle godine iznosila 1. 294 milijardi dolara, od čega je izvoz iz Srbije bio 18,4 miliona dolara.
U prvih pet meseci 2013. godine robna razmena je iznosila 597.847 dolara. Sporazum o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u infrastrukturnim projektima iz 2009. dao je podsticaj intenziviranju ekomskih odnosa, što je rezultiralo i saradnjom na dva kapitalna infrastrukturna projekta u Srbiji - mostu na Dunavu i Termoelektrani "Kostolac".
U oktobru 2011. godine zaključen je Protokol o saradnji EPS i konzorcijuma kompanija CEE i SEG u vrednosti od dve milijarde dolara.
Tokom 2012. godine inicirani su projekti saradnje sa više kineskih kompanija u izgradnji Koridora 11, autoputa Pojate-Preljina, autoputa Novi Sad - Ruma - Šabac.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)