Slušaj vest

Direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović ocenila je da je potpuno očekivano da će se novi Trampov predsednički izaslanik za specijalne misije Ričard Grenel baviti Balkanom budući da on jako dobro poznaje region i zajedno sa novoizabranim predsednikom SAD ima više sluha za interese Srbije. Ne isključuje mogućnost da se rešenje kosovskog pitanja podigne na nivo regiona i da se reši u trouglu Tirana-Beograd-Vašington.

Joksimović je za TV Prva naglasila da sama Grenelova funkcija daje jedan otvoreni prostor za delovanje.

„Grenel je čovek koji je blizak Trampu. Ostao je sa njim blizak i u ovom međuperiodu kada Tramp nije bio predsednik. Obavljao je važne funkcije i u njegovom mandatu. Moramo se podsetiti da je Grenelova prva funkcija bila još za vreme Džordža Buša. Bio je portparol SAD u Ujedinjenim nacijama. Njegova karijera je izuzetno dugačka, a u Trampovom prvom mandatu obavljao je važne funkcije. Bio je vršilac dužnosti direktora Nacionalne obaveštajne službe koja obuhvata 17 agencija, među kojima je i CIA, bio je ambasador u Nemačkoj i specijalni izaslanik za dijalog Beograda i Prištine. Samim tim, govorimo o čoveku koji ima jako puno iskustva u našem regionu. Čini mi se da je njegova trenutna funkcija postavljena namerno tako široko da bi mogla da obuhvati tako veliki broj tema“, rekla je Joksimović.

Član Savetodavnog odbora Pupin inicijative Ivan Trifunović kaže za TV Prva da njega Grenelova funkcija podseća na misiju vatrogasca.

„Gde god da se pojavi problem, on će ići da „gasi vatru“. Nije tajna, govorilo se da je on bio kandidat za državnog sekretara za spoljne poslove, ali nije dobio tu funkciju. Govoreno je da mu je ponovo ponuđeno da bude Direktor Nacionalne obaveštajne službe, što je on navodno odbio. Znači, ljudi su mnogo spekulisali oko toga šta će Grenel da dobije. On jeste bliski Trampov saradnik i ovo će biti vrlo važna funkcija, ali moguće da on neće na ovoj funkciji ostati tokom celog Trampovog mandata. Veruje se da je Tramp ponudio mesto državnog sekretara Marku Rubiju da bi oslobodio senatorsko mesto na Floridi za suprugu njegovog sina Laru Tramp. Za nas je bitno da je Grenel dobio važnu funkciju i da će ostati blizu Trampu i centru odlučivanja“, naglasio je Trifunović.

Na pitanje kakav odnos možemo očekivati prema Srbiji, Joksimović kaže da Tramp i Grenel imaju mnogo više sluha za interese Beograda.

aleksandra-joksimovic.jpg
Foto: Fonet/Nenad Đorđević

"Bilo je za očekivati da će se Grenel baviti i Balkanom, s obzirom na njegovo ogromno iskustvo i s obzirom na to da se on bavio ovim regionom i u međuvremenu. Treba se podsetiti šta su dometi i njegovi uspesi iz perioda prethodnog mandata. Njemu se daje kredit za postizanje sporazma vezanih za razvoj železnice, auto-puta i ideju ispunjenja avio linije. To su delovi Vašingtonskog sporazuma u okviru dijaloga Beograda i Prištine. Taj sporazum je od 16 tačaka imao osam vezanih za ekonomiju. Postavlja se pitanje hoće li Tramp nastaviti tamo gde je stao, ipak je prošlo četiri godine. Tramp je bio jedan od onih koji su razmišljali i o podeli Kosova. Različite ideje će ponovo biti na stolu. Mislim da Trampova administracija i Grenel lično uvek su imali mnogo više sluha za interese Beograda nego što je to bilo kasnije“, istakla je Joksimović, prenosi Kosovo online.

Trifunović dodaje da Grenel ima dobar odnos sa srpskom dijasporom.

„Bio sam na jednom događaju „Srbi za Trampa“ na kojoj je Grenel bio jedan od glavnih govornika uz senatora Džonsona i kongresmenku Klaudiju Teni. Grenel dobro razume situaciju na Zapadnom Balkanu i ima dobar odnos sa Edijem Ramom i ljudima u Albaniji. Jedna varijanta bi možda bila da se rešenje Kosova podigne na nivo regiona i da se reši u trouglu Tirana-Beograd-Vašington, da se postigne neka velika pogodba i da se to pragmatično reši. Mi moramo biti fleksibilni i imati pripremljene pregovaračke pozicije da bi mogli da reagujemo na razne predloge, jer Trampov stil je da se brzo pregovara“, kazao je Trifunović.

384444.00_01_46_10.Still005.jpg
Foto: Kurir Televizija

Kada je u pitanju stav SAD prema Kosovu, Joksimović dodaje da SAD prepoznaju značaj Srbije kao najvažnijeg faktora koji može uticati na dinamiku u regionu.

„Amerikanci su deo Dejtonskog sporazuma i svima je u cilju da se on održi. Politika je nauka i praksa mogućeg. Mi se sada nalazimo u jednom vrlo delikatnom trenutku, nova administracija treba da stupi na dužnost 20. januara, sada svi pokušavaju da zauzmu neke što bolje pozicije da bi se predstavili što bolje prema novoj administraciji. Sad je važno da se deluje hladne glave da bi sa naše strane dočekali 20. januar sa najboljom mogućom pozicijom“, naglasila je Joksimović.

Budući da je rečeno da je jedan od ciljeva SAD da smanje uticaj Rusije na Zapadnom Balkanu, upitan da li je to jedan od razloga za moguće uvođenje sankcija NIS-u, Trifunović kaže da je sigurno da Amerika radi sve što može da suzbije uticaj Rusije.

„Pozicija Srbije promenila se u pozitivnom smislu kada su u pitanju odnosi sa SAD. Umesto da smo remetilački faktor, taj narativ se promenio da su oni sada iskazali da je Srbija konstruktivni partner. Potpisali smo strateški sporazum o energetici, treba da počne i strateško partnerstvo. Ne možemo trenutno spekulisati da li će biti sankcija NIS-u. Ubeđen sam da smo u kontaktu sa američkim zvaničnicima i da će se naći način da se izađe iz te situacije. Trenutno Bajdenova administracija pokušava da oteža posao Trampu u budućnosti. Ovo može biti jedna od tih akcija, ali je za nas bitno da ostanemo hlade glave i da razgovaramo sa Amerikom“, istakao je Trifunović, preneo je Kosovo online.

Kurir Politika