Slušaj vest

Informacija da će SAD i neke druge zemlje uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS), koja je u većinskom vlasništvu ruskog Gasprom njefta i Gasproma, i kako da se prema tome ophodimo i da obezbedimo sigurnost za građane razmatrani su na sastanku koji je predsednik Aleksandar Vučić imao u nedelju uveče sa Bezbednosno-informativnom agencijom (BIA).

"Ono što je za nas od najvećeg značaja jeste to da ljudi u Srbiji, uprkos velikim problemima s kojima se suočavamo, to u svom životnom standardu, u svom poslovanju, u svom svakodnevnom životu ni na koji način ne osete. U skladu s tim ćemo se ponašati i, koliko već sutra, pokrenuti razgovore i sa Amerikancima i sa Rusima i sa svima ostalima", rekao je Vučić nakon sastanka.

Dobro poznato

Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je danas da eventulane američke sankcije kompaniji NIS nipošto nemaju za cilj da naškode privredi Srbije.

"Sankcije neće učiniti ništa što bi na bilo koji način, u bilo kom obliku ili formi naštetilo ekonomiji Srbije. Sva pitanja ćemo detaljno razmotriti sa Vladom Srbije i osigurati da apsolutno ne bude štete po Srbiju. To nije svrha toga i svakako to neće biti rezultat", rekao je Hil novinarima u Beogradu i dodao da je o eventualnim sankcijama NIS-u već imao neke razgovore sa predstavnicima srpskih vlasti i da će se razgovori nastaviti.

Ambasador SAD je ponovio da ne može da potvrdi uvođenje američkih sankcija kompaniji NIS i dodao da postoji velika zabrinutost da Rusija izvlači veliku korist od kada je kupila NIS, a posebno od kako je počeo rat u Ukrajini.
Kako je rekao, Rusija ništa nije uložila u Srbiju niti je išta učinila za srpsku privredu.

Hil je prethodno rekao da ne može da komentariše mogućnost uvođenja američkih sankcija kompaniji NIS, ali je dodao da je rizik saradnje s ruskim firmama, posebno u energetskom sektoru, već dugo dobro poznat.

r.jpg
Printscreen RTS Kristofer Hil

"NIS je dragocen nacionalni resurs za Srbiju, koji je vredeo više od dve milijarde dolara u 2008, kada je Gasprom kupio više od polovine svojih akcija za mali deo njihove tržišne vrednosti. Sada je najprofitabilnija kompanija u Srbiji. Ruski vlasnici NIS-a koriste svoj deo profita da finansiraju brutalnu agresiju protiv Ukrajine i ugroze stabilnost na Balkanu i širom Evrope, a ne da investiraju u budućnost Srbije. Promena vlasništva sigurno bi donela više mira i prosperiteta, i ovde i u regionu", naveo je Hil u odgovoru agenciji Beta.

Energenti postali politička veličina

Generalni sekretar Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić izjavio je juče, gostujući na Televiziji Kurir, da sankcije uopšte nisu okrenute prema Rusiji nego su okrenute prema Srbiji.

"Količina nafte u našoj zemlji je ogromna. Nećemo biti potpuno bez benzina i nafte, moraćemo da se strpimo. Ponavljam ponovo, sankcije nisu uvedene NIS-u, već Srbiji... Gas više nije samo energent i gas nije ekonomska, već politička veličina. Njim se manipuliše u svetu već nekoliko godina. Nikada se ne zna da li će neko sutra nama uvesti neke sankcije. Bugari vole da rade onako kako im se kaže. Pre 15 godina upropastili su Južni tok koji je trebalo da snabdeva celu južnu Evropu. Samo oni znaju zašto su to uradili", objasnio je Vuletić.

Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor ocenio je za Kurir televiziju da je ovo delom i odluka odlazeće administracije Džozefa Bajdena.

"Tramp je gajio bliže odnose s vlastima, tako da će njemu biti mnogo teže da te sankcije podigne, jer treba to da obrazloži Kongresu i Senatu", smatra Kapor.

Komentarišući najavljene sankcije, šef srpske diplomatije Marko Đurić kaže da je naša politika da imamo srpsku stolicu.

Marko Đurić
MSP Srbije Marko Đurić

"Uspeli smo da sačuvamo prijateljstva i veze i ekonomski da se razvijamo, nastavićemo da se borimo i u ovim teškim uslovima", izjavio je Đurić za RTS.


Ekonomski zamah

Ministar za javna ulaganja Darko Glišić poručio je da će država naći adekvatan odgovor na najavljeno uvođenje sankcija NIS-u, obezbediti da sve funkcioniše kao i dosad i nastaviti dalje s napretkom. Kako je upozorio, pritisci na Srbiju se pojačavaju, jer je želja da se Srbija zaustavi.

"Vi, kada pogledate poslednjih nekoliko godina ekonomski zamah koji ima Srbija i kada ga uporedite sa ekonomijama susednih zemalja i u Evropi, vidite da Srbija čvrsto grabi napred i da njen ekonomski napredak jeste takav da je počeo da smeta mnogima i onda su na delu razne vrste subverzivnih pristupa, ometanja napretka Srbije, između ostalog i kroz najavljivanje sankcija NIS-u, finansiranje raznih grupa u Srbiji koje bi trebalo da izazovu destabilizaciju države", naveo je Glišić za Pink.

whatsapp-image-20231230-at-9.12.27-pm.jpg
Nemanja Nikolić Darko Glišić

On je podsetio da je državno rukovodstvo uspelo svaki put da odgovori na takve izazove, čuvajući standard građana, unapređujući im život rastom plata, penzija.

"Uspevalo je da se odoli tim pritiscima, a poslednjih nedelja i meseci ti su pritisci najjači i najintenzivniji dosad", rekao je Glišić.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom prethodnog vikenda saopštio da je odluka o sankcijama Naftnoj industriji Srbije bila u više navrata na različite načine već najavljivana iz EU i da su pripreme vršene, a da "suštinski na kraju dolazi iz SAD".

"Kao predsednik Srbije i kao neko ko predsedava Savetu za nacionalnu bezbednost, ja nisam spreman u ovom trenutku da uopšte razgovaram o potencijalnim sankcijama Moskvi", izjavio je tada Vučić i napomenuo da je Srbija zvanično obaveštena da će odluka stupiti na snagu već 1. januara 2025. godine.

Kurir.rs