ŠTA JE RAZLOG UVOĐENJA SANKCIJA NIS-u BAŠ SADA? Stručnjaci detaljnom analizom otkrili: Ima ih više, ali ovo je glavni
Sjedinjene Američke Države planiraju da od 1. januara uvedu kompletne sankcije protiv Naftne industrije Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva.
Ova odluka dolazi u trenutku kada se geopolitičke tenzije između zapadnih zemalja i Rusije intenziviraju, ali i u interegnumu u Sjedinjenim Američkim Državama, dok odlazi predsednik Džozef Bajden, a pristiže Donald Tramp, energetsko pitanje je postalo ključno.
Gosti "Usijanja" koji su analizirali američke sankcije i kako će se ova mera odraziti na Srbiju i građane, bili su prof. Mihajlo Rabrenović, stručnjak za strategijski menadžment, Slobodan Dimitrijević, predsednik Srpsko-ruskog pokreta i Miodrag Kapor, stručnjak za energetsku politiku.
Dimitrijević je prvo diskutovao o tome zašto se baš sada ova mera najavljuje:
- Nije iznenađenje, sve se to dešava u okviru pojačanog pritiska na Rusiju, a NIS kao većinska kompanije te države, naravno da je na udaru. Stvar nije toliko alarmantna koliko pokušava da se prikaže, koliko puta smo govorili da smo protivnici senzacionalizma i predstavljanja budućih apokalipsa. Mi smo imali mnogo ozbiljnije sankcije od ovih koje se sada predviđaju, svakako da nisam oduševljen što je ova kompanija pod ruskim vlasništvom, protiv toga sam da se naši resursi prodaju bilo kome, pa i braći Rusima.
Kapor je jednom prilikom istakao da ga ne čude ove sankcije i da mu je čudno što ranije nisu najavljene, pa je objasnio svoje mišljenje:
- Iz mnogo razloga, a najjednostavniji je taj da je Srbija jedina država u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji, a samim tim i jedina država koja ne trpi ekonomske posledice zbog toga. Drugim rečima, ispada da su sve države Evrope uvele sankcije ni zbog čega, da su donele ne tako mudru odluku. Ovo što nisu uveli sanckije jeste jedna politika Bajdenove administracije koja će tek da se izučava.
Rabrenović je istakao specifičnost ovog trenutka, pa je izneo i ključni razlog ove najave:
- Ima više razloga, a jedan je taj da ističe ugovor o snabdevanju preko Janafa, to je bila prekretnica. Sa druge strane, na kraju smo Bajdenove administracije koja želi da doprinese pečat, a to je pitanje koje može i sutra da se koristi u kampanji jer je skoro Bajden dao izjavu da Haris ne treba da se povuče iz političkog života, pa verujem da razmišljaju da će četiri godine brzo proći i da žele da imaju razgraničenja, Balkan je jedno od važnih pitanja, pa će sutra moći da kažu da su se zalagali za neke stvari. Ovo je situacija kada odlazeća administracija ostavlja pečat. U svakom slučaju, istina je da je to moglo da se desi i ranije, ali je nedavno došlo do prilagođavanja, gde je nekoliko procenata prebačeno na firmu "Gazprom" koja nije pod sankcijama, pa to jeste bio ustupak, nagomilale su se napetosti, a mi jedan deo informacija i nemamo, možda je to vrsta pritiska na Rusiju, ali i na nas, na određene vrste usklađivanja, pa razni narativi lebde u vazduhu. Pravnički gledano, da vidimo šta će da piše u pismu, kakvi su rokovi, čuli smo ambasadora Hila, sve to treba uzeti u obzir, pa da sačekamo.
Dimitrijević je diskutovao o tome da li bi bilo ovih najava da smo uveli sankcije Ruskoj Federaciji:
- To je nemoguć scenario. Do toga neće doći i naravno, hvala Bogu, da je tako. Ima mnogo mera koje se sprovode na Kosovu, mi i dalje gubimo prava našeg naroda, suočeni smo sa tim da se naš narod jednog dana povuče, a ako mu mi ne pomognemo, to će se i desiti. Što se uvedenih mera protiv Srbije, a od strane Amerike i Evrope tiče, ima ih i previše. Da li su one javne, zvanične ili se sprovode, to je nebitno, njihov odnos prema nama je transparentan i nepromenljiv već decenijama. Što se tiče toga da mi treba da pokleknemo i da prihvatamo ucenu, sasvim sigurno ne trebamo, a oni su to opravdali, pokušavajući da sakriju da je protiv našeg naroda, time što su uveli sankcije koja je većinski u ruskom vlasništvu. Ne odvajaju nas mnogo od ruskog naroda, svakako mislim da se ništa spektakularno ne bi desilo, ovo je samo u duhu onoga što se desilo u Siriji. Ovi postupci su tu da se oslabi Rusija, ali ovo će osetiti naš narod, neće Ruse ovo zaboleti previše.
Kapor se nadovezao na tvrdnje Dimitrijevića da Ruse ove mere neće zaboleti:
- Rusija se ponašala sa Srbijom prilično racionalno, nije kritikovala vlast u Beogradu ni za šta, a ako pretpostavimo da će se tako ponašati, onda su svesni da poslovanje NIS-a neće biti omogućeno ako se uvedu sankcije i shodno sa tim zaključkom, racionalan odgovor sa njihove strane, kako bi sačuvali interese, jeste da se povuku iz vlasništva te kompanije. Dakle, da prodaju i da svoje ljude sadrže u odboru. Rusija je prihvatila mnogo toga, zašto ne bi i ovo, ako se to ne prihvati, mogu da izgube i poslednju oazu svog interesa u Evropu. Ranjena zver je najopasija, Rusija je to u ovoj situaciji, ekonomija je u problemu, inflacija je visoka, situacija na južnim frontovima nije baš sjajna. U toj situaciji, ranjena zver preduzima očajničke poteze, kao Milošević koji je doveo Srbiju u izgubljen rat sa NATO paktom.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
ŠTA STOJI IZA AMERIČKIH SANCKIJA ZA NIS:
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3