DEKLARACIJA O NESTALIMA DAJE NADU PORODICAMA! Odalović: Komisija će biti sastavljena od predstavnika EU, Beograda, Prištine i Crvenog krsta
Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović je naglasio važnost donošenja Deklaracije o nestalim osobama
Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović izrazio je zadovoljstvo što je tokom jučerašnje runde dijaloga Beograda i Prištine u Briselu otklonjena poslednja prepreka za primenu Deklaracije o nestalim osobama i istakao da je neophodno vratiti se mehanizmu koji je već dao značajne rezultate.
On je rekao da se plaši da Brisel ne čini dovoljno po pitanju pritiska na Prištinu i istakao je da su, otkada je usaglašen tekst deklaracije, prepreke bile od strane Prištine, a da je Beograd bio vrlo konstruktivna strana i da nije bio smetnja.
Dodao je da je pitanje nestalih humanitarno pitanje.
"Pozvao sam gospodina Lajčaka da pozove predstavnike Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, koji predsedava Radnom grupom za nestala lica, koja se četiri godine nije sastala zahvaljujući ponašanju Prištine prema ovom procesu, da zakaže sastanak radne grupe i da mi krenemo da radimo, da se vratimo jednostavno u mehanizam koji je do sada dao preko 1.008 rešenih slučajeva nestalih lica", rekao je Odalović za RTS.
Naveo je da će zajednička komisija biti podrška radu radne grupe, a da radna grupa nastavlja da radi po pravilima.
"Ako u procesu budemo imali bilo koju temu, problem koji mi ne možemo da prevaziđemo na nivou radnih grupa, obaveštavamo zajedničku komisiju", objasnio je Odalović.
Naveo je da će zajednička komisija biti sastavljena od predstavnika EU, predstavnika Beograda i Prištine i predstavnika radne grupe Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.
On je rekao da će porodicama nestalih, uz snagu EU, biti data nada da će se odgovoriti na pojedina pitanja.
"Raznih dokumentacija, arhiva, informacija, satelitskih snimaka. Da ćemo uz njihovu podršku mnogo lakše doći do tih, prvenstveno međunarodnih arhiva i međunarodnih izvora, jer ništa od ovoga što se dešavalo na prostoru Kosova i Metohije nije bilo a da u tome nisu na direktan ili indirektan način učestvovali predstavnici međunarodne zajednice kroz misije koje su imali na tom prostoru", naveo je Odalović.
Podsetio je da je najveći broj nestalih i ubijenih Srba i ostalih nealbanaca stradao posle 10. juna 1999, odnosno posle dolaska 50.000 pripadnika mirovnih misija, koji su imali apsolutno svu bezbednosnu i administrativnu strukturu na KiM.
Istakao je da se bave svim žrtvama i nestalim ljudima i da se oko 1.600 osoba još vodi kao nestalo i naveo da je uoči odlaska u Brisel u Beogradu razgovarao sa deset predstavnika porodica Albanaca iz Prištine.
"Jednostavno ljudi gledaju u sve nas zajedno, mi njih ne razdvajamo kao žrtve", rekao je Odalović.
Dodao je da ga brine uloga Evropske unije jer su, kako je naveo, Evropska unija i evropski posrednici u temama i po pitanjima po kojima su preuzeli punu odgovornost vrlo malo učinili i ocenio da oni ili nemaju snagu ili ponekad nemaju razumevanja.ž
Odalović je naveo i da su juče tokom dijaloga između Beograda i Prištine u Briselu postavljena sva teška pitanja u AP KiM, od formiranja ZSO do predstojećih izbora u južnoj srpskoj pokrajini.
Kurir Politika/RTS
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)