Slušaj vest

Premijer Srbije Miloš Vučević ukazao je večeras u obraćanju na Ambasadorkoj konferenciji, da je situacija na KiM sve složenija i da su ogromni pritisci na srpsku zajednicu. Ambasadorima u zemljama "nepriznavačima" tzv. Kosova poručio je da još agilnije, svakodnevno rade sa domaćnima, jer Priština "ne spava" i veoma je agilna u tom pogledu.

"Situacija se dodatno komplikuje i danas, dok je trajala konferencija, pa i u ovim minutima, kako na KiM, tako i u regionu, pre svega u BiH, sve je složenija. Ništa lako ni dobro nas ne očekuje“, primetio je Vučević i dodao da uz to treba dodati pokušaje unutrašnje destabilizacije Srbije, nakon tragičnog događaja 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

"CIK je odbio učešće Srpske liste na izborima u Pokrajini. Dogovoreno je da se to ne komentariše u ovom trenutku kako ne bismo otežali stvari“, ukazao je Vučević.

Screenshot 2024-12-23 183237.png
Foto: Printscreen/Youtube/Kosovo Online

Premijer je ukazao na konstantne pritiske na srpsku zajednicu na KiM, ali i na težak put Srbije u vezi sa otvaranjem Klastera 3, budući da zemlja treću godinu dobija ocenu da su ispunjeni uslovi za njegovo otvaranje, ali se, konstatuje, ipak sve svede na "ogoljenu i grubu politiku", i poruke Zapadnom Balkanu o proširenju.

"Do činjenice da situacija u BiH zaista zabrinjava i ne može da se posmatra samo kao događaj u komšiluku, već kao nešto što se reflektuje na Srbiju, kao jednu od potpisnica Dejtonskog sporazuma", rekao je Vučević.

Rekao je da je za sutra zakazana sednica Skupštine Republike Srpske, i da reakcija državnog tužilaštva BiH, tvrdnja da su na Kolegijumu prekršeni Ustav i zakoni, najavljuje novo procesuiranje ljudi u toj zemlji.

"I ono što nam se dešava u Srbiji, to su jasni tragovi 'obojene revolucije'. Ovo što je trenutno na delu ne mogu drugačije da nazovem. S tim što vidimo da neko decu iz osnovnih i srednjih škola zloupotrebljava. To pokazuje da imate posla s nekim ko decu hoće dda zlouzpotrebi u političke svrhe. Neće biti lako da se stvari vrate u normalnu ni na univerzitetu“, objasnio je Vučević.

Screenshot 2024-12-23 183128.png
Foto: Printscreen/Youtube/Kosovo Online

Integracija u EU cilj – nesporan, ali pun prepreka

Podvukao je da je ključna na spoljnopolitičkoj agendi Srbije potpuna integracija u EU.

"Taj put nije sporan, ali je pun prepreka, i za ceo Zapadni Balkan, a posebno imajući u vidu uslove koji važe za Srbiju i komplikuju nam put. To nije alibi da od nečega odustanemo, nego poziv da moramo da budemo još angažovaniji, povećeniji, sa boljim rezultatima", rekao je Vučević.

Tek će se, dodao je, videti da li će se stvari ubrzati kada Poljska preuzme predsedavanje EU, s obzirom na to da mu se, kako je rekao, čini da nije bilo dozvoljeno da se neke stvari reše dok Mađarska predsedava Savetu Unije.

"Videćemo šta nas čeka, na nama je da nastavimo da radimo", dodao je premijer Vučević.

Ambasadori u zemljama "nepriznavačima" tzv. Kosova da budu još budniji i ofanzivniji

Posebno je zamolio ambasadore koji su na službi u zemljama koje ne priznaju tzv. Kosovo da svakodnevno rade sa državama-domaćinima, jer prištinska strana "ne spava nijedan dan" i veoma je agilna.

"Posebno u Grčkoj, ali i u drugim državama. Pa čak i u Kini. Tokom posete, video sam koliko su prisutni u Kini i da pokušavaju da dođu do sagovornika u državi koja je prijateljska prema Srbiji kada je reč o teritorijalnom integritetu i suverenitetu. Oni koji rade suprotno našim interesima ne spavaju, zato mi moramo da budemo daleko budniji i ofanzivniji i da ne ćutimo", ukazao je premijer Vučević.

Vučević je kazao da će Srbija, nastavljajući put ka Briselu nastaviti da čuva prijateljstvo sa državama koje nisu članice.

"Odluka poslednje sednice Vlade je da se posebno fokusiramo na azijski i afrički kontinent iz raznih aspekata i ekonomskih predizspozicija, naše konkurentnosti na tim tržištima. Dobar deo tih država sa ta dva kontinenta nam je prijateljski nastrojen prema našoj državi. Mislim da mora uveliko da razmišljate o otvaranju novih diplomatsko-konzularnih predstavništava. U Džakarti naša ambasada pokriva deset država sa ogromnom populacijom. To je neozbiljno. Ovo je samokritika. Neverovatno je da očekujemo da smo konkurentni i prisutni, da razumeju naše stavove i nemamo nove priznavače tzv. Kosova, da neko otprizna tzv. Kosovo, a da čekamo da to uradi jedna osoba“, objasnio je on.

Podsetio je na razgovore sa Mađarskom, i rekao da treba da se sagleda kolokacija u Africi, kako bi se smanjili troškovi i što bolje pokrile sve zemlje.

Vučević je ukazao na velike potencijale ekonomske saradnje, istakavši da na ta tržišta Srbija može da plasira proizvode za koje nema zapadne kupce.

S tim u vezi, zamolio je ambasadore da se više angažuju i na polju promovisanja srpske privrede.

Ukazao je da Srbija nesrazrmerno svojoj veličini ide napred po pitanju IT usluga, što bi se moglo promovisati još više, kao i odbrambena industrija koja je ozbiljan potencijal i otvara vrata.

Vučević je kazao da se ambasadori stranih država u Srbiji bore za bolji položaj kompanija iz svojih zemalja i ne stide se da to kažu.

"Mislim da i mi moramo da nastupamo u takvom smeru, promocije srpske privrede i političkog povezivanja", podvukao je on.

Rekao je da je iza nas teška godina, a da ne može reći da dolazi lakša.

"Ne verujem da će stati rat u Ukrajini. Sve se dodatno komplikuje, pošto jedna drugoj strani zadaju sve više udaraca u dubini teritorije. Mislim da je dobra odluka da ponovo otvorimo ambasadu u Kijevu, istovremeno čuvajući dobre odnose sa Rusijom. Taj rat je na ivici da preraste u nešto veće. Štoi se tiče Bliskog istoka očigledno je da Izrael neće stati sa svojom agendom, jer vidi stratesksu prednost. Kada je reč o Siriji ne bih mogao da vam kažem ko danas zaista vlada tom zemljom, a Liban je država čudne sadržnine zbog svih okolnosti. Kod Maroka i Alžira treba biti obazriv sa izjavama, da se ne zalećemo", dodao je Vučević.

Premijer je kazao da je sve to praćeno opštim nestrpljenjem, kod nekih velikih očekivanja, a ponegde straha zbog nove administracije u SAD.

Ukazao je da se stvarsi usložnjavaju i zbog pokušaja da se dolazećoj američkoj administraciji do 20. januara oteža posao koji je najavila da će biti prioritet.

Zamolio je i ministra spoljnih poslova Marka Đurića da i to Ministarstvo bude još agilnije u komunikaciji sa DKP-ovima, da što brže naši diplomatski predstavnici dobijaju pozicije svoje zemlje i da što više rade na predstavljanju stavova Srbije po svim pitanjima.

Izrazio je zadovoljstvo što je Ministarstvo vratilo ovakav vid komunikacije i razmene mišljenja, poput ambasadorske konferencije, koji jedno vreme nije funkcionisao kako je trebalo.

"To ohrabruje i pokazuje da će Srbija mnogo ozbiljnije i preciznije pripremati rad diplomatsko-konzularnih predstavništava širom sveta i pre svega zaštitu pozicije Srbije o svim pitanjima, koja su najvažnija za državno i nacionano jedinstvo", rekao je Vučević.

Dvodnevna Ambasadorska konferencija , koja okuplja šefove 104 diplomatsko-konzularnih predstavništava, se posle više od decenije ponovo održava u Beogradu.

Ranije danas su je svečano otvorili predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, ministar spoljnih poslova Azerbejdžana Džejhun Bajramov i, kao domaćin skupa, šef srpske diplomatije Marko Đurić.

Kurir.rs/Kosovo online/R.J.

 Ministar Miloš Vučević u Novom Pazaru

02:00
Ministar Miloš Vučević u Novom Pazaru Izvor: Kurir