Slušaj vest

Predsednik Vladine komisije za nestala lica Veljko Odalović izrazio je nadu da će Zajednička komisija u sprovođenju Deklaracije o nestalima veoma brzo početi da radi zato što porodice i Srba i Albanaca zaslužuju odgovore i istinu.

„Deklaracija o nestalima je pre godinu i po dana praktično usaglašena između predsednika Vučića i Aljbina Kurtija i njena implementacija zavisi od toga da li će i kada ta Zajednička komisija početi da radi, jer ona je u toj deklaraciji identifikovana. Ono što je najvažnije je da Radna grupa može da se vrati svom mandatu“, kazao je Odalović za Kosovo onlajn.

Podsećajući da je Radna grupa za pitanja nestalih formirana pod pokroviteljstvom generalnog sekretara UN, a u skladu sa Rezolucijom 1244, Odalović ističe da je bila mehanizam koji je dobro funkcionisao sve do pre četiri godine.

„Pre četiri godine Aljbin Kurti je to jednostrano prekinuo i mi tu funkciju praktično nemamo već četiri godine. Deklaracija je Radnu grupu identifikovala kao jedino telo koje ima mandat da se bavi nestalim licima, a Zajednička komisija koja bi trebalo da zaživi narednog meseca praktično je podrška radu Radne grupe“, objašnjava Odalović.

Naglašava da će Zajednička komisija biti ono telo koje se baviti svim onim pitanjima i temama oko kojih prethodno ne može da se postigne puna saglasnost, ili i Priština i Beograd procene da im je potrebna pomoć sa strane.

Odalović kaže da je na Međunarodnom komitetu Crvenog krsta da zakaže sednicu na kojoj bi se predstavnici beogradske i prištinske delegacije sastali.

„Da stavimo na sto teme koje su za ove četiri godine narasle: mnoge informacije, mnoga pitanja na koja treba da damo odgovore. Mehanizam Radne grupe je kod nas, ali pošto sastanaka nije bilo nemamo ni odgovora, dogovorenih planiranih aktivnosti, termina za njihovo sprovođenje... Sada je potrebno da taj mehanizam Radne grupe vratimo u život“, precizira Odalović.

Podseća da je rezultat rada Radne grupe rešavanje više od 1.800 slučajeva nestalih, od kojih su preko 80 procenata činili kosovski albanci. Sa jednostranom odlukom Aljbina Kurtija, naglašava, taj proces je stao.

„Zaustavljen je mehanizam koji je imao rezultate, koji je imao jednostavno napravljena pravila i opšti okvir po kojima je ove rezultate dao. Njega zaustaviti je bilo krajnje neracionalno i to je bilo vrlo loš potez prvenstveno zbog porodica nestalih koje su očekivale da ćemo mi kada je Deklaracija usvojena, usaglašena u Ohridu - da ćemo dobiti novi zamah“, kaže Odalović.

Na pitanje da li očekuje da će Zajednička komisija uspeti da prevaziđe četvorogodišnju pauzu, ali i nesuglasice, predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije kaže da Deklaracija o nestalim licima kroz usaglašen tekst zajedničkih pravila daje okvire po kojima će se raditi, a da je Evropska unija garant sprovođenja.

„Nadam da ćemo imati brzo taj sastanak. Pozvao sam predstavnike Međunarodnog komiteta Crvenog Krsta da sa Prištinom stupe u kontakt i da usaglasimo termin održavanja sastanika i dnevni red i da mi krenemo da radimo. Kada u radu budemo naišli na problem, to što ne možemo sami da dogovorimo i rešimo, delegiramo upravo ovoj Zajedničkoj komisiji, da Zajednička komisija kroz mehanizme koje ona ima, a ima ipak moćnije mehanizme od same Radne grupe, da nam pomogne i da nas podrži u radu“, precizira Odalović.

Kurir.rs/Kosovo online/Prenela: SĐP