Slušaj vest

Vrhovna javna tužiteljka Srbije Zagorka Dolovac danas je po drugi put pozvala studente na sastanak povodom njihovih zahteva, međutim, druga strana i dalje ostaje na istim pozicijama - na blokadama i protestima, ali ne i u kabinetu javne tužiteljke. Kako ocenjuju sagovornici Kurira, javnost iz svega jedino može da zaključi da studente uopšte ne zanimaju zahtevi koji traže, već im je cilj ispunjenje političkih zahteva dela opozicije.

Naime, kako je saopštilo Vrhovno javno tužilaštvo (VJT), Zagorka Dolovac je spremna da se bilo kada sastane s predstavnicima studentskog protesta i da "zajedno s njima neposredno razmotre sve zahteve", te stave na uvid svu tužilaštvu raspoloživu dokumentaciju u vezi s padom nadstrešnice zgrade železničke stanice u Novom Sadu. Inače, jedan od studentskih zahteva je i objava celovite dokumentacije koja se tiče rekonstruisanja novosadske železničke stanice, koja je trenutno nedostupna javnosti.

Dnevnici na izvol'te

Kako je navedeno u saopštenju VJT, tokom sastanka studenti bi bili upoznati i sa svim postupcima koji se vode protiv osoba koje su napale studente ili profesore svih fakulteta tokom njihovih protesta.

zagorka.jpg
Foto: Zorana Jevtić, BETA Amir Hamzagić

 "Ukoliko do ovog sastanka ne dođe u skorije vreme, Javno tužilaštvo će u svakom slučaju nakon završetka istrage i podizanja optužnice učiniti dostupnim javnosti sve informacije i dokaze kojima raspolaže VJT u Novom Sadu u predmetu pada nadstrešnice, a koji su zbog prirode krivičnog postupka i rada javnog tužilaštva potpuniji i sadržajniji od pojedinačnih informacija kojima raspolažu drugi državni organi, institucije i preduzeća", naveli su iz Vrhovnog javnog tužilaštva.

Pored objavljene dokumentacije, kako kažu, tužilaštvo ima i građevinske dnevnike glavnog izvođača i podizvođača na radovima, dokumentaciju o inspekcijskom nadzoru železničke stanice u Novom Sadu, uključujući naloge za postupanje po zapisnicima o redovnom i vanrednim inspekcijskim nadzorima, kao i sve druge informacije i dokaze koji se nalaze u okviru dokazne građe iz istrage.

Podsećamo, studenti su u sredu doneli republičkoj javnoj tužiteljki na radno mesto 1.000 identičnih pisama s porukom da "počne da radi svoj posao", nakon čega je ona njihove predstavnike pozvala na razgovor, a oni su odbili.

Zainteresovanost studenata za ovaj sastanak izostala je i ovaj put. Studentkinja Anđela Prodanović rekla je (pre novog poziva iz VJT) da studenti ne pristaju na kompromis.

Borko Stefanović priznao: Studenti u blokadi i opozicija žele istu stvar

Poslanik Stranke slobode i pravde (SSP) Borko Stefanović rekao je juče da studenti u blokadi i opozicija žele istu stvar, pa poručio da su ti studentski zahtevi nešto oko čega je potrebno okupiti se.

"I jesmo okupljeni i na tome treba insistirati. Sve drugo će doći nakon toga. Ovo više nije pitanje programskih i ideoloških razlika, već je u pitanju opstanak države i golih života njenih građana. Mislim da u ovom trenutku ne postoji ništa važnije", rekao je Stefanović za N1 posle protesta dela opozicije ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), od koje je zatraženo da prekine program na 15 minuta.

 "Jedno od mišljenja je da je cilj tog poziva bio da se opet izdvoje neki od nas, da se neko targetira kao vođa. Međutim, kod nas ne postoji vođa, mi sve odlučujemo demokratski na plenumima. Sve se izglasava. Mi smo u ovome zajedno i u potpunosti smo jednaki", rekla je Prodanovićeva za Novu S.

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković kaže da ne očekuje da studenti prihvate ni ovaj ponuđeni razgovor niti bilo koji drugi.

376215_241103.00_16_21_03.Still005.jpg
Foto: Kurir Televizija

"Njima nije cilj razgovor. Oni imaju "istinu" koju saopštavaju i ne žele uopšte da o njoj razgovaraju. I to im je instrukcija, da ispune političku agendu i oni to i rade. A za to imaju veliku podršku političke elite koja kao šansu vidi institucionalni haos i blokade saobraćaja. Naime, nije im cilj ni razgovor s tužiocem ni pravda povodom tragedije, već da otvore vrata opoziciji, što se i vidi iz zahteva koji su čisto politički: prelazna vlada i izbori. Oni su samo u funkciji političkog plana", kaže Stanković za Kurir i dodaje da je aktivizam studenata obojen mladalačkom željom za buntom.

"Ali to se poklapa sa interesima opozicije i dela nevladinog sektora", napominje.

Interesi opozicije

I politički filozof Dragoljub Kojčić smatra da studente uopšte ne zanimaju detalji dokumentacije ni razgovori sa nadležnima.

screenshot-7.jpg
Foto: Kurir Televizija

"Sve institucije vlasti u Srbiji pokazale su da uvažavaju zahteve građana i da su otvoreni za svaki razgovor, uključujući i to da im pokažu kompletnu dokumentaciju koju su od njih tražili. Problem je u tome što oni koji protestuju, bolje rečeno oni koji ih orkestriraju iz senke, nevidljivi gospodari protesta koji nemaju građansku hrabrost da stanu pred javnost, imaju samo jedan cilj - da smene Aleksandra Vučića. Oni bi da ga smene zato što je poveo Srbiju putem uspona i što upravo na demokratski način i u duhu vladavine prava zastupa interese svih građana. Pošto dirigenti iz senke ovih protesta zloupotrebljavaju omladinu i njihovu energiju, oni ne žele da se ova pitanja razreše demokratski i zato se izbegava razgovor", jasan je Kojčić.

O protestima u Srbiji, ali i o hapšenju ministra bezbednosti BiH Nenada Nešića za jutarnji program TV Kurir Redakcija govorili su stručnjak za politički marketing Aleksandar Zobenica, profesor doktor Stevica Deđanski, predsednik Centra za razvoj međunarodne saradnje, kao i Đorđe Vukadinović, politički analitičar.

Kurir Politika