Slušaj vest

Nemam previše lepih vesti za građane Srbije, ali Srbija će očuvati svoju stabilnost i energetsku bezbednost.Ovo je sinoć na svom instagram profilu objavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nakon razgovora sa podsekretarom Sjedinjenih Američkih Država za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hozeom Fernandezom.

Kako je Vučić naveo, posebna tema razgovora bile su sankcije Naftnoj industriji Srbije, ali kaže da će sve detalje moći da otkrije u narednih nekoliko dana.

Naftna industrija Srbije Foto: Shutterstock

Gosti jutarnjeg programa Kurir televizije koji su diskutovali o ovoj temi bili su Srđan Barac, Centar za društvenu stabilnost i Aleksandar Kovačević, član stručnog tima Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji.

 Kovačević se osvrnuo na energetsku stabilnost Srbije:

- Ima uticaja sve što se dešava, nama je važno da cela Evropa bude koliko je moguće otporna, uredna, u smislu snabdevanja, veliki deo naše trgovine se dešava sa EU, pa nije loše da tamo industrija radi. Međutim, problemi su na celom kontinentu, jeste EU izjavila da je snabdevanje uredno, ali je u prethodne dve godine došlo do prilagođavanja tako što je smanjena proizvodnja, ali i potrošnja energije u industriji i to samo po sebi nije dobro. Druga dimenzija je to da je prevelika osetljivost cena u odnosu na različite događaje. U prethodnih 15 dana cena gasa je porasla za 25 odsto, potpuno nezavisno od prekida isporuke iz Ukrajine, problem je bio sasvim drugi, dakle period hladnog vremena i period bez vetra. Dakle, energije vetra je bilo malo, a pritom je bilo i hladno. Interesantno da taj porast cena gasa nije uticao na nagli porast el. energije, što govori da je dobar deo gasa upotrebljivan za grejanje.

05:39
CENA GASA JE PORASLA ZA 25% A UZROK TOGA JE HLADNO VREME BEZ VETRA?! Izvor: Kurir televizija

Barac je analizirao sankcije:

- Država je odgovorno pristupila, ne samo gasno skladište, već što smo i sa Mađarskom zakupili skladište u toj državi, a to govori da je Srbija pokazala novi model ponašanja. Ne samo da odgovorno postupa sa resursima koje ima, već i pronalazi nove. Vidimo da u poslednje vreme Vučić i Orban imaju zajedničke nastupe, političke pravce, delovanje, pa se vidi da Srbija može sa komšijama da ima političko prijateljstvo bez obzira na nesuglasice iz prošlosti, a to rezultira sigurnost građanima. Od sankcija Amerike za NIS, to je vid pritiska na nas i naše spoljnopolitičko saglašavanje. To je teško komentarisati ili predviđati jer ne postoji konačan tekst o tome.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu saodredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir.rs

ANALIZA ZAŠTO SE BAŠ SADA DESILA SANKCIJA NIS-u:

06:53
Stručnjaci analiziraju sankcije NIS-u: Zašto se ovo desilo baš sada? Izvor: Kurir televizija