Slušaj vest

U emisiji Puls Srbije, stručnjaci su analizirali moguće posledice sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), najavljenih od strane odlazeće administracije SAD. Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije, Mihajlo Rabrenović, stručnjak za strategijski menadžment, i Nenad Vuković iz Društva lobista Srbije razmatrali su scenarije koji bi mogli uticati na energetsku stabilnost zemlje i ekonomske tokove.

13:20
"MOŽDA JE TRENUTAK DA SE RAZMOTRI I PROMENA VLASNIČKE STRUKTURE NIS-a!" Stručnjaci analizirali moguće posledice sankcija Naftnoj industriji Srbije Izvor: Kurir televizija

Bojan Stanić ističe da Srbija raspolaže rezervama nafte i derivata koje bi mogle pokriti potrebe u naredna tri meseca:

- To je dovoljno za stabilizaciju dok se ne pronađu alternativni putevi snabdevanja. U najgorem slučaju, nafta bi se mogla dopremati baržama preko Dunava iz rumunske luke Konstanca. Međutim, verujemo da do ekstremnog scenarija neće doći jer Srbija ima strateške energetske sporazume i sa SAD i sa regionalnim partnerima, poput Hrvatske.

366443_250108.00_19_19_11.Still001.jpg
Foto: Kurir Televizija

Stanić naglašava da ni tokom prethodnih kriza, uključujući sankcije 90-ih, tržište nije stalo, ali upozorava na mogućnost rasta cena.

- Važno je napomenuti da ovo nisu iste političke okolnosti kao tada. Sada imamo priliku za dijalog i diplomatsko rešenje - dodao je.

Mihajlo Rabrenović ističe da se Srbija nalazi u geopolitički složenoj poziciji, okružena članicama NATO-a i EU.

- Moramo biti svesni trenutka u kome SAD i Rusija teško postižu dogovore. Srbija, kao mala, ali dostojanstvena država, mora pažljivo balansirati između velikih sila. Ključno je osluškivati signale i prilagođavati se kako bismo zaštitili interese naše privrede i građana - izjavio je Rabrenović.

366443_250108.00_23_46_10.Still002.jpg
Foto: Kurir Televizija

Dodao je da Srbija treba da otvori dijalog i sa ruskim partnerima:

- Vreme je za stratešku analizu. Možda je trenutak da se razmotri i promena vlasničke strukture NIS-a, jer ovakve situacije testiraju odnose i postavljaju temelje za buduće sporazume.

Nenad Vuković ukazuje na globalnu borbu za dominaciju u energetskom sektoru i pritiske na Srbiju da se prilagodi zapadnim interesima:

- Velike sile koriste ekonomske i političke instrumente da bi plasirale svoje energente. Srbija, kao regionalna država, mora tražiti rešenja koja će zaštititi njen interes, posebno jer energetska kriza poskupljuje sve - od transporta do proizvodnje.

366443_250108.00_30_28_14.Still003.jpg
Foto: Kurir Televizija

Vuković naglašava da Srbija mora ostati fleksibilna, ali i svesna svojih kapaciteta.

- Geopolitika ne priznaje slabost. Srbija mora osigurati energetski kontinuitet kroz partnerstva i strateška ulaganja - zaključio je.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

07:44
SVE OČI UPRTE U NIS, ŠTA AKO CENA GORIVA EKSPLODIRA? "Manjak robe povlači njen skok, a to znači i lančanu reakciju na sve ostalo!" Čeka li nas talas inflacije? Izvor: Kurir televizija