Slušaj vest

Nakon sporazuma o strateškoj saradnji u oblasti energetike između Srbije i SAD, koji su u septembru prošle godine u Vašingtonu potpisali ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i podsekretar Sjedinjenih Američkih Država za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hose Fernandez, dve države će ovog vikenda potpisati i sporazum o strateškom dijalogu.

Dokument će, kako saznaje Kurir, biti potpisan tokom posete Beogradu zamenika državnog sekretara za upravljanje i resurse SAD Ričarda Verme, koji sutra, nakon Tirane i Prištine, dolazi u glavni grad Srbije.

Dokument sporazuma o strateškom dijalogu je pre nekoliko meseci predstavljen američkim zvaničnicima u Vašingtonu od strane Pupin inicijative, na koji su američki zvaničnici pozitivno reagovali, a sada će predstavljati novo poglavlje u odnosima Beograda i Vašingtona.

Vuk Velebit 3-2.jpg
Vuk Velebit Foto: Kurir

Izvršni direktor Pupin inicijative Vuk Velebit u razgovoru za Kurir ističe da uspostavljanje ovakvog dijaloga sa SAD znači da će Srbija prvi put zadovoljiti "politiku četiri stuba".

"Pre svega strateški dijalog je diplomatsko sredstvo spoljne politike SAD i uspostavljanje ovog dijaloga sa Srbijom znači da Sjedinjene Države prepoznaju Srbiju kao važnog i strateškog partnera na Balkanu. Ovaj okvir saradnje znači da će postojati redovni sastanci srpske i američke vlade, kao i određene teme na kojima će se raditi u narednom periodu, koje će biti definisane ovim sporazumom. Kao što Srbija ima potpisane strateške sporazume sa Kinom i Rusijom, uspostavljanje ovakvog dijaloga sa SAD znači da će Srbija prvi put zadovoljiti "politiku četiri stuba", što znači, pored Pekinga, Moskve i Brisela, razvijanje odnosa i sa Vašingtonom. On će biti ozvaničen za vikend dolaskom zamenika državnog sekretara Ričarda Verme i na njemu će odmah početi da se radi pošto su dogovorene teme. Očekujem da će samim proglašenjem sporazum stupiti na snagu", potvrdio je Velebit za Kurir.

On ističe da će koristi koje će Srbija imati od ovog dijaloga biti mnogostruke i da će pokrivati mnoga ključna polja, kao i plodonosnu saradnju sa dolazećom američkom administracijom pod palicom Donalda Trampa.

"Koristi koje će Srbija imati od dijaloga biće jačanje međunarodnog položaja Srbije, povećanje važnosti Srbije za SAD i stvaranje povoljnih uslova za ekonomsku saradnju, kao i produbljenu saradnju u sektoru bezbednosti. Očekujemo da će Trampova administracija imati još više razumevanja za srpske interese i da će uzlazna putanja odnosa Srbije i SAD dobiti novi zamajac pod Donaldom Trampom, s obzirom na to da će SAD više da gledaju ka istočnoj Evropi, kao Poljskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, ali i Srbiji, što znači da će uloga naše države biti važna za Trampovu administraciju", istakao je Velebit.

366449_241106.00_07_30_06.Still001.jpg
Vladimir Marinković Foto: Kurir Televizija

Predsednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva Vladimir Marinković ocenjuje da će otvaranje strateškog dijaloga sa SAD biti jedan od najznačajnijih spoljnopolitičkih događaja koje će Srbija imati u narednom periodu.

"Otvara se nova stranica u odnosima, SAD gledaju na Srbiju kao na pouzdanog partnera i možemo da očekujemo širu saradnju, ne samo o oblasti investicija i energetike već i u mnogim drugim oblastima, a kao nuspojava tih odnosa biće signal svim saveznicima SAD i kompanijama da je Srbija stabilna i povoljna destinacija za ulaganje", rekao je Marinković za Kurir.

Dolazak nove administracije će, kaže, doneti nova rešenja, naročito kada je u pitanju dijalog Beograda i Prištine.

"Mislim da će nova administracija u Vašingtonu imati pozitivan uticaj. Za razliku od Bajdenove, neće koristiti "autopilot" politiku, a imaće i balansiraniji pristup, odnosno jednake aršine prema svim stranama, što će dati Srbiji prostora da odbrani svoje interese, naročito one po pitanju Kosova i Metohije. Takođe, doprineće tome da se nastavi dijalog u dobroj veri, bez pritiska na Beograd, kako bi se u narednom periodu došlo do nekog kompromisnog rešenja koje bi podrazumevalo stabilnost, saradnju i rešavanja političkih pitanja", zaključio je Marinković.

Ključne oblasti sporazuma

Od ekonomije do tehnologije i medija

Strateški dijalog između SAD i Srbije obuhvatiće nekoliko ključnih oblasti, uključujući ekonomiju, trgovinu i investicije, energetiku, životnu sredinu, tehnologiju, medije, kao i regionalna i evropska politička pitanja. Takođe, biće razmatrana saradnja u oblastima odbrane i bezbednosti, ljudskih prava i vladavine prava.

Među zemljama koje imaju strateški dijalog sa Sjedinjenim Američkim Državama su Poljska, Grčka, Egipat, Indija, Kipar, Uzbekistan i Oman.

Kurir Politika

Naslovna Kurir.jpg
Foto: Kurir