Slušaj vest

Dnevni list Danas, u vlasništvu Junajted grupe Dragana Šolaka, počeo je da u nastavcima objavljuje "Blokadnu kuharicu", priručnik iz Hrvatske koji u aktuelnoj studentskoj pobuni služi kao uputstvo za delovanje tokom protesta i blokada fakulteta.

Pod naslovom "Studentsko preuzimanje kontrole", Danas je u formi feljtona objavio prvi deo "Blokadne kuharice", uz informaciju da je izdavač ovog "štiva" Centar za anarhističke studije iz Zagreba.

Blokadna kuharica Danas.jpg
Blokadna kuharica - Mini feljton na hrvatskom jeziku u listu Danas Foto: Printscreen Danas

Sociolog Vladimir Vuletić, koji je profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu, smatra da je objavljivanje "Blokadne kuharice" još jedan pokušaj da se održe blokade.

vg7phwvd.jpg
Vladimir Vuletić Foto: Kurir Televizija

 "Koristi se sve što nekome padne na pamet da se ta vatrica održi i blokade nastave. Međutim, mnogo toga što tamo piše ne odgovara našim studentima, koji bi da sve blokiraju. Oni koji pažljivo čitaju, videće da studenti u Zagrebu nisu blokirali polaganje ispita. Dakle, obustava nastave, a ne obustava polaganja ispita. Tamo vrlo eksplicitno piše i da nema blokada bez jasnih ciljeva, a toga ovde nema. Umesto toga, studenti u blokadi imaju neke šire društvene zahteve koji nisu artikulisani i svako u njih učitava šta hoće. Zagrebački studenti su imali konkretan cilj koji se usko vezivao za ono čime se bave, a to je borba za pravo na besplatno obrazovanje dostupno svima. Mislim da su naši studenti ušli u vrzino kolo, neki bi da iz toga izađu i traže izlaznu strategiju, a oni koji ih spolja podržavaju zapravo ih koriste za neke svoje ciljeve i to je postalo očigledno", ocenjuje Vuletić.

Šta piše u "Kuharici": Saveti za blokadu fakulteta, fabrika i drugih kolektiva

List Danas je bez jezičkih intervencija, dakle na hrvatskom, počeo juče da objavljuje pomenuti priručnik u izdanju Centra za anarhističke studije iz Zagreba. "Blokadna kuharica" počinje predgovorom, u kom se napominje da se saveti iz ovog uputstva mogu primeniti i na druge fakultete u Hrvatskoj i van nje, ali i na fabrike i druge kolektive. U predgovoru piše:

"Svrha je ove "Kuharice" detaljno opisati kako je funkcionirao Filozofski fakultet u Zagrebu tijekom blokade u proljeće 2009, kada je fakultet bio pod kontrolom studenata 35 dana. S obzirom na način na koji je to izvedeno, preciznije je ono što se popularno zove "blokada" zvati "studentskim preuzimanjem kontrole nad fakultetom". Opis ustroja studentske kontrole nad fakultetom podastire se iz dvaju razloga. Jedan je razlog, manje bitan, čisto povijesne naravi - iz želje da se zabilježi kako je to izgledalo. Drugi je, i puno važniji, to što na taj način želimo predstaviti svoja iskustva te tako možda pomoći studentima drugih fakulteta (pa i članovima drugih kolektiva, npr. tvornica) u zemlji ili izvan nje da naprave to isto".

Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost objašnjava spregu koja postoji između činilaca koji žele da oslabe Srbiju, a među njima su i mediji poput Danasa.

Screenshot_11.jpg
Srđan Barac Foto: Kurir Televizija

 "Ideja konstantnog kreiranja narativa sukoba i haosa na ulicama jedini je politički program opozicije, a to naravno prate i finansiraju njihovi opozicioni mediji, koji vole sebe da predstavljaju kao nezavisne. Suštinski, oni su produžena ruka opozicije ili produžena ruka onih u regionu koji se raduju problemima u Beogradu i priželjkuju ih. Jer slaba i unutrašnjim problemima pritisnuta Srbija ne može adekvatno i efikasno da se brani u izuzetno teškim i turbulentnim geopolitičkim odnosima", naglašava Barac.

Kurir Politika