Da li Beograd može postati domaćin mirovnih pregovora? Stručnjaci: Srbija mora pokazati da iako imamo nerešene probleme poput Kosova, možemo biti pouzdani
Večerašnja emisija - Ni pet ni šest“ donosi intrigantnu temu - mogućnost da Srbija, tačnije Beograd, postane domaćin mirovnih pregovora između dva globalno najuticajnija lidera, Vladimira Putina i Donalda Trampa. Ova ideja podigla je mnogo prašine u domaćoj i međunarodnoj javnosti, a gosti emisije - Ivan Bošnjak iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava, prof. dr Gordana Mišev, stručnjak za bezbednost, i dr Dragan Petrović, stručnjak za geopolitiku - raspravljali su o izazovima i prednostima ove potencijalne prilike.
Govoreći o potencijalnom domaćinstvu mirovnih pregovora, Ivan Bošnjak istakao je:
- Ovo nije samo simbolična prilika, već strateški potez za Srbiju. Naša neutralnost u ukrajinsko-ruskom sukobu, gde nismo uveli sankcije Rusiji, ali priznamo teritorijalni integritet Ukrajine, daje nam jedinstvenu poziciju. Srbija je jedna od retkih zemalja u Evropi koja može garantovati sigurnost i neutralnost. Istorija Beograda kao diplomatskog centra, još iz vremena nesvrstanih, pokazuje da imamo iskustvo i kapacitete za ovako značajan događaj. Organizacija mirovnog susreta bi bila kruna naših napora u međunarodnoj politici poslednjih godina.
Stručnjak za bezbednost, prof. dr Gordana Mišev, osvrnula se na bezbednosne i logističke aspekte:
- Beograd je već dokazao svoju spremnost ugostivši svetske lidere, uključujući kineskog predsednika koji je ovde i prespavao - što je retkost. Bezbednost je naš adut jer nemamo problem sa ekstremnim oblicima terorizma ili secesionizma. Infrastruktura je prilagodljiva za ovakav događaj, a naše bezbednosne službe su na visokom nivou. Međutim, ključni izazov neće biti samo organizacija, već legitimitet. Srbija mora pokazati svetu da, iako imamo nerešene probleme poput Kosova, možemo biti pouzdan domaćin za mirovne pregovore koji bi se nazivali po našem glavnom gradu - Beogradski sporazum.
Dr Dragan Petrović ponudio je širi geopolitički kontekst:
- Srbija je retka zemlja u Evropi koja nije uvučena u polarizaciju izazvanu ukrajinskim sukobom. Neutralna politika i izbegavanje članstva u NATO-u omogućili su nam fleksibilnost u međunarodnim odnosima. Međutim, realno je pitanje - da li svet trenutno želi kompromis? Iako je Srbija pogodna za pregovore, trenutna eskalacija sukoba otežava postizanje dogovora. Ako dođe do prolongiranja sukoba, naša šansa kao domaćina mogla bi dodatno rasti.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"SRBIJA RADI, SRBIJA SE GRADI" Vučić obišao gradilište Ekspa i obratio se građanima - Moramo da požurimo i budemo još jači i još snažniji (VIDEO)