Slušaj vest

Nakon ostavke premijera Miloša Vučevića, Narodna skupština Srbije treba da izabere novu Vladu u roku od 30 dana, a ukoliko to ne uradi, predsednik Republike dužan je da raspusti Parlament i raspiše izbore.

Kurir je istraživao čemu smo bliži u ovom trenutku: novoj Vladi ili novim izborima? I da li se može već kalkulisati sa imenom novog mandatara?

Budući da je ostavka predsednika vlade došla nenadano, nepuna 24 sata od prethodnog obraćanja Miloša Vučevića iz Palate Srbija s predsednikom države i pozitivnih poruka koje su tada poslate - niko od analitičara i poznavalaca političkog terena trenutno sa sigurnošču ne može da kaže šta čeka Srbiju u narednim nedeljama. Sve opcije su u igri, sve je moguće i ništa nije moguće!

BEZ JASNOG IZLAZA

Tako politički analitičar Branko Radun kaže za Kurir mu se čini da je država u ovom trenutku bliža ideji izbora, nego ideji formiranja nove vlade.

branko-radun.jpg
Branko Radun Foto: Kurir TV


- Sa druge strane, opozicija je već najavila da će bojkotovati izbore i na krilima studentskih protesta zahtevaju prelaznu Vladu. Ako opozicija ne bude učestvovala u tim izborima, plašim se da to ne bilo dovoljno. Do razrešenja krize jedino može doći ako bi neko od opozicije učestvovao na izborima. U ovom momentu ne vidim jasan izlaz, ali to može da se promeni za mesec dana. Moguće je i formiranje nove Vlade koje bi bila sastavljena od eksperata različitih formata, ali opet je pitanje ko bi tu sve bio prihvatljiva opcija za sve. Ipak, smatram da će studenti nastaviti proteste i u slučaju izbora i ekspertske, pa i prelazne Vlade - smatra Radun i kaže da svi učesnici moraju da sednu i da razovaraju.

TEŠKI RAZGOVORI

Politički analitičar Đorđe Vukadinović smatra da smo daleko i od formiranja nove Vlade, ali i od raspisivanja izbora, jer se, ističe, zemlja nalazi u institucionalnoj krizi.

366438_241119.00_34_17_04.Still007.jpg
Đorđe Vukadinović Foto: Kurir Televizija

 - Nažalost ne možemo se ponašati kao da sve u redu i sve normalno. Mislim da smo bliži opcijama: težak i mučan dogovor na najvišem nivou ili potonuće u još dublji haos i društveni sukob. Mora da se napravi širi društveni dogovor svih relevantnih aktera: i vlasti i opozicije i studenata i univerzitet, crkve, SANU, građana... Da, to bi bili teški pregovori, jer vlada velika polarizacija u društvu. Opozicija je odbila da razgovara o izborima, ali ne zaboravimo da je vlast odbila dogovor o prelaznoj Vladi. Sada bi možda neko od opozicije i želeo da uspostavi dijalog, ali se plaši da će biti optužen za izdaju - kaže Vukadinović i napominje da se lično zalaže za dogovor, ali da se plaši da smo bliži produbljivanju sukoba.

Na ovu temu za Kurir televiziju danas su govorili Aleksandar Gajović, novinar i publicista i profesor doktor Aleksandra Tomić, član Predsedništva SNS-a.