Slušaj vest

Nakon višemesečnih i teških pregovora, potpisan je Poseban kolektivni ugovor između Ministarstva prosvete i tri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika, koji će važiti do marta.

Ovaj ugovor odnosi se na zaposlene u osnovnim i srednjim školama, kao i u domovima učenika, čime su plate izjednačene s republičkim prosekom. U ovom trenutku 95 odsto škola radi, u 65 odsto je nastava po 30 minuta, dok u pet odsto škola u Srbiji nastave i dalje nema.

Studentske blokade i dalje traju - a prema rečima predstavnika vlasti, ispunjeni su svi zahtevi studenata – četiri ključna, a poslednji je realizovan odlukom predsednika Aleksandra Vučića o pomilovanju 13 osoba uhapšenih tokom blokada.

Obraćanje Vučića, Vučevića i Ane Brnabić Foto: Damir Dervišagić

A da li su ovim uslovima stvoreni uslovi za normalizaciju nastave, diskutovali su gosti "Usijanja" prof. Milan Petričković, Fakultet političkih nauka, prof. Ilija Kajtez, sociolog i stručnjak za bezbednost i Vladan Glišić, advokat i osnivač Narodne mreže.

Glišić je sa advokatskog ugla diskutovao da li su stečeni uslovi za normalizaciju nastave koju svi priželjkujemo:

- Očigledno je da je vlast izašla u susret zahtevima sindikata jer su sva tri reprezentativna sindikata stala iza ovoga, oni i moraju da stanu pred svoje članove i da im objasne ako nešto nije isposlovano. Ovo je sindikalni deo koji je možda ispunjen i koji možda zadovoljava potrebe prosvetnih radnika. Međutim, ono što se dešava u Srbiji nema mnogo veze samo sa sindikalnim problemima. 

Petričković je izneo šta se još vidi kao problem jer postoje škole koje nisu nastavile sa normalnim radom: 

- Odgovor na to će dati praktična zbivanja koja budemo viđali, a dobro je da se iz ove turbulentne situacije izađe i da vidimo da postoje dve strane koje žele da pregovaraju. To je višeslojno značajno zbog pada vlade i svih potencijalnih rizika koje mogu da se dogode u ovom vakuumu. Vrlo često se događa da se istinski uzroci, koji su u pozadini, zamene sa povodima.

Prof. dr Petričković odličnom metaforom iz Biblije opisao trenutnu situaciju na ulicama Izvor: Kurir televizija

Petričković je postavio pitanje da li ovim sredstvima može da dođe do promena koje će podići kvalitet života:

- Ima stanovnika u Srbiji koji su nezadovoljni sa tim što se naziva životni standard ili nisu zadovoljni političkim establišmentom koji postoji, ali je pitanje koja su sredstva, način i put da se to promeni? Da li zarad demokratije treba primenjivati anti-demokratske principe i izvršiti vrstu opstrukcija, blokada, uzurpaciju institucija... 

Kajtez se osvrnuo na mesečnu zaradu, pa se prokomentarisao da li su prosvetni radici promenom iste dobili zadovoljstvo svega:

- Mislim da je ovaj ugovor pozitivna strana, sindikati upravo rade ono što treba da rade, a to je borba za uslove rada za materijalna primanja, status ljudi koji se bave najvažnijim zanimanjem, a to je ta nastavnička. Dakle, oni ne bi trebalo da se bave fenomenom politike, već se time bave političke stranke koje se bore za vlast, a sindikati se po definiciji bave za uslove rada i poslovanja, upravo to ih razlikuje. Dobro je da su obe strane, iako je to jedna strana, naša strana, pregovarali i da je ta vrsta nerazumevanja i tromosti prevaziđena. Ovo treba biti model za sve vladine službe, ministarstva, svi službenici države moraju biti maksimalno proaktivni i da se bave poslom za koji ih je titulirala država. Prema tome, nema drugog i važnijeg posla za Ministarstvo prosvete osim da bude u učionicama, školama, da se bavi đacima, studentima, profesorima, osobljem u školama. Kod prosvetara, jedan generalni problem koji nije samo naš, već i svetski, a to je gubitak autoriteta profesora. Tu jedan deo snosimo mi sami učitelji, a sa druge pak strane, ova nova kultura, globalizacija, pa delom i država. To je nešto na čemu bi trebalo da se poradi. Srozavanje je krenulo sa ovim nesrećnim 90-tim godinama gde su bile generacije van škole, a drugi momenat je sama plata prosvetara. Mi nismo Japan, ali tamo učitelj ima platu kao univerzitetski profesor, a možda on ima i značaj veći od univerzitetskog profesora jer prva stepenica školovanja je najvažnija i ostavlja najveći pečat. 

Glišić je pričao o uticaju stranih službi unutar našeg društva:

- Slažem se da ovde ima elemenata obojene revolucije, da ima vršljanja raznih službi, ali moramo da priznamo da one vršljaju od predsedništva Srbije, pa do drugih institucija. Recimo, citiram Vulina, koji je rekao da pored predsednika postoje strani agenti koji tamo stoje i na to niko nije dao odgovor. Ova situacija je dovela do toga da atlantski agenti, da budemo precizni jer nema ruskih i kineskih, a oni vršljaju iz opozicije, studetske mase i iz predsedništva Srbije. Oni su dobili idealnu situaciju da probaju da naprave krv u Srbiji i da sruše poslednje ostatke našeg suvereniteta. Ko je kriv za to? Nisu studenti.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu saodredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir.rs

STUDENTI NA PROTESTIMA TRAŽE ODGOVORNOST:

Brajović: Studenti na protestima traže odgovornosti, a moraju i da imaju odgovornost da obezbede neometano izveštavanje novinara Izvor: Kurir televizija