SUKOB PREDSTAVNIKA DVE STRUJE ADVOKATA PRED KAMERAMA KURIRA! Ljubičanović: Valjda je društveni interes važniji od razloga za štrajk! Todorović: Nema štete
"Neki društveni interes je pretežniji nego ono što advokati shvataju kao svoj razlog za obustavu rada"
Viši sud u Beogradu delimično je poništio odluku Advokatske komore Srbije o obustavi rada u trajanju od 30 dana, koja je bila doneta 2. februara.
Sud je, naime, odlučio da se obustava rada delimično obustavi, u delu koji se odnosi na minimum procesa rada. Upravni odbor Advokatske komore Srbije je usvojio uputstvo o pravilima postupanja advokata tokom obustave rada.
Šta podrazumeva delimičan rad advokata i ko će sve biti oštećen a ko ne ovom obustavom, za Kurir su objasnili advokati Dragoslav Ljubićanović i Nemanja Todorović.
Ljubičanović je podneo ostavku na mesto člana Upravnog odbora Advokatske komore Srbije nakon što je odbijen predlog obustave rada na 15 dana, a objasnio je i zašto:
- Ako ja kao izabrani predstavnik advokata Upravnom odboru, nakon što Skupština ne prihvati predlog već prihvati drugi predlog sa kojim se većina advokata ne slaže, ja sam osetio moralnu potrebu da podnesem ostavku.
On dalje objašnjava da nije u pitanju 15 ili 30 dana, već da li advokati mogu da postupaju predmetima u kojima se ne trpi odlaganje, ako pritvorski predmeti u kojima se očekuje nečije pravo na slobodu. Onda je rekao:
- Neki društveni interest je pretežniji nego ono što advokati shvataju kao svoj razlog za obustavu rada. Jasno se vidi da iza ovog guranja potpune obustave rada na 30 dana, gde je advokatima zabranjeno i da prima poštu. Ja mogu da podnesem žalbu na presudu, ali ne smem da je primim, što je apsurdno, licemerno i maskira druge stvari.
Ljubičanović kaže da svim advokatima kod obustave rada smetaju iste stvari, pa kaže da validnost razloga za obustavu rada nije ni stigao da bude predmet diskusije:
- Advokati ne treba da rade ništa narednih 30 dana, što znači da oni ne mogu da budu plaćeni, da plate dažbine i žive svoj život. Protesti traju već tri i po meseca i još profesija je podržalo studente, ali oni su u interesu imali i da ispune neke svoje zahteve. Niko sem advokata nije vratio svoj novac državi i rekao da neće primati nadoknadu dok se ne ispune uslovi.
On je dao primer i rekao da je apsurdno da, na primer, lekari u podrši studentima odluče da prestanu sa lečenjem građana, pa je onda to povezao i sa svojom profesijom:
- Advokat ne pruža samo pravnu uslugu, već i pravnu pomoć. To znači da ne samo da imam pravo da pružam pomoć, već i obavezu. Neko očekuje da svaki put kada nekome padne na pamet, mi treba da obustavimo rad kako bi pokazali solidarnost.
Todorović kaže da je Advokatska komora stala iza Pravnog fakulteta i pružila bezuslovnu materijalnu pomoć, a kaže da ovakav potez pomaže kompletnom društvu, pa se mora razumeti i kako je došlo do toga da advokati "dignu glas":
- Došlo je još zahteva koji idu uz podršku studentima. To su rasformiranje Visokog saveta tužilaštva i ostavka ministarke pravde. Kažu da je ona u tehničkom madnatu, ali to nije tako.
Todorović kaže da ne vidi štetu koja bi nastala u društvu njihovom obustavom rada, pa kaže da oni nisu lekari i njihov nerad ne bi nikome ugrozio život. Navodi i da je argument da će advokati ostati bez novca, a kaže da 30 dana jeste osetan period bez zarade.
- Od koga se još očekuje, sem od advokata, da se na ovaj način uključe u proteste? Postoje drugi načini - kaže Ljubićanović.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"VERUJEM DA ĆE SLEDEĆE NEDELJE BITI IZABRANA VLADA" Vučić: Država mora da postoji i radi