MIŠKELJIN JEDNOM REČENICOM ZA KURIR OBESMISLIO VIŠEMESEČNO NEZADOVOLJSTVO BLOKADERA I OPOZICIJE: Njihova neiskrenost krije se u ovome!
Dok se Srbija nalazi između geopolitičkih i unutrašnjih lomova, dijalog ostaje ono što se smatra rešenjem i jednog i drugog problema.
U jutarnjem programu "Redakcija" na Kurir televiziji, gosti prof. dr Duško Lopandić, potpredsednik stranke Srbija centar (SRCE), i Marko Miškeljin iz Centra za društvenu stabilnost, govorili su o političkim tenzijama koje su izazvane najavljenom posetom predsednika Srbije Aleksandra Vučića Moskvi, kao i o unutrašnjim političkim kretanjima u Srbiji.
Povod za debatu bila je Vučićeva potvrda da će 9. maja prisustvovati obeležavanju Dana pobede u Moskvi na poziv predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina. Miškeljin je ukazao da je pitanje posete postalo aktuelnije zbog približavanja datuma i toga što se u jednom trenutku razmatralo i prisustvo Donalda Trampa, što je dodatno zakomplikovalo odnose između SAD i Evrope. Ipak, smatra da nije iznenađenje što je Vučić prihvatio poziv, budući da je to najavljeno mesecima unazad.
Lopandić podseća da se takve odluke ne mogu posmatrati van političkog i istorijskog konteksta.
- Rat je u toku. Rusija je agresor, svakodnevno se ruše gradovi, ginu ljudi, uključujući i decu. U tom svetlu, to nije samo parastos žrtvama fašizma, to je politička poruka - rekao je Lopandić, upozorivši da Srbija, za razliku od Slovačke i drugih članica EU, nije u poziciji da ignoriše poruke iz Brisela.
Miškeljin je naglasio da Srbija vodi suverenističku politiku i da nije jedina zemlja EU koja nije uvela sankcije Rusiji.
- Evropska unija je u više navrata donosila odluke koje su bile motivisane sopstvenim interesima. Uveli su sankcije, ali su istovremeno nastavili da koriste ruske resurse, dok su nama zatvorili mogućnost uvoza ruske nafte - objasnio je.
Govoreći o evropskom putu Srbije, Miškeljin je ukazao da su greške u ekonomskim odlukama, poput energetske politike Nemačke, dovele do posledica koje sada trpi cela EU, uključujući i pad autoindustrije. Istakao je da se sve više koristi rečenica o prekidu pregovora kao jedini diplomatski mehanizam EU, jer ona, za razliku od SAD, nema sopstvenu vojnu snagu.
Dotakli su se i političke atmosfere u zemlji i aktuelnih protesta. Lopandić je ukazao na duboku političku krizu. Kao ključni problem navodi način na koji se vlada bira.
- Nije problem u imenu, nego u procesu. Nije bilo političkog dogovora. Predsednik je izabrao mandatara bez konsultacija. Mi smo predložili prelaznu vladu koju bi podržali i studenti i opozicija.
Miškeljin je ukazao na neiskrenost opozicije u tom kontekstu:
- Kako govoriti o dogovoru kada niste ni otišli na konsultacije kod predsednika, koji je po Ustavu zadužen za davanje mandata?
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs