Hajnc Vilhelm: Nemačka neće postavljati nove uslove Srbiji na putu ka EU
Nemačka ne postavlja Srbiji nikakve nove uslove za početak pristupnih pregovora s Evropskom unijom, izjavio je za Kurir nemački ambasador u Beogradu Hajnc Vilhelm.
Da li to znači da Srbija ide u dobrom pravcu kad je u pitanju primena briselskog sporazuma i kad je reč o ispunjavanja nemačkih uslova?
- Srbija uvek ide u dobrom smeru. Nadam se da će lokalni izbori na Kosovu, zakazani za 3. novembar, proteći dobro. Ako sve protekne kako treba, Evropski savet će u decembru odlučiti o konačnom datumu za početak pregovora sa Srbijom. Lokalni izbori na Kosovu su veoma važni u procesu normalizacije odnosa Beograda i Prištine i nadam da će kosovski Srbi izaći na njih u velikom broju.
Znamo koji su zvanični uslovi Nemačke, ali da li postoji još neki uslov koji Srbija mora da ispuni da bi nastavila evropski put?
- Otkako sam došao na mesto ambasadora, već godinu dana me pitaju za dodatne nemačke uslove. Da razjasnimo, nema novih uslova.
Da li to znači da Beograd i Priština neće morati do januara da potpišu neku vrstu zvaničnog sporazuma o dobrosusedskim odnosima?
- Ne, koliko sam upoznat. Jasno je precizirano da se mora primeniti briselski sporazum.
Vicepremijer Aleksandar Vučić angažovao je kao savetnike Dominika Stros-Kana, Alfreda Guzenbaeura, ali i Betinu Nelen. Koliko će značiti njihova pomoć?
- Koliko sam obavešten, dolazak gospođe Betine Nelen još nije završen. Gospodin Vučić je još pre godinu dana od naše vlade zatražio tu vrstu pomoći. Ako stvari budu dobro tekle, ona će početi da radi u decembru. Takva vrsta saveta je uvek dobra, to koriste i druge vlade u svetu.
Da li Srbija u dogledno vreme može da očekuje još nekog nemačkog velikog investitora, poput Dojče banke ili Dojče Telekoma?
- Nemačke kompanije su već u Srbiji, i to mnogo njih. Postoje pregovori „Mercedesa“ s kompanijom „Ikarbus“ o zajedničkoj proizvodnji autobusa u Srbiji. Tu je „Boš“. Nisu samo „Mercedes“ i BMW nemačke kompanije, postoji mnogo drugih srednjih preduzeća. Ali ne znam da li će u budućnosti, recimo, Dojče Telekom kupiti vaš Telekom. Videćemo.
Pominjalo se u medijima da se Nemačka protivi specijalnim vezama Srbije s Rusijom. Da li je to tačno?
- Ne, naravno. Zašto bi se Nemačka protivila? To se verovatno odnosi na vreme kad Srbija postane punopravan član EU i tad, po standardima koji važe za sve članice, one ne mogu da imaju takvu vrstu ugovora s zemljom koja nije deo evropske porodice.
Nemački izbori ne menjaju spoljnu politiku
Da li će ishod predstojećih izbora u Nemačkoj promeniti spoljnu politiku zemlje?
- Ne, nikako. Tokom izborne kampanje u Nemačkoj spoljna politika nije bila tema, već su to bila goruća pitanja poput ekonomije. Politička scena u Nemačkoj je raznolika, premijer ne mora da bude iz najveće partije.
Fudbal može da vam bude bolji
Vlada je najavila privatizaciju fudbalskih klubova. Kako gledate na stanje u srpskom fudbalu, poznato je da ste veliki ljubitelj najvažnije sporedne stvari na svetu?
- Mogu da kažem da srpski fudbal može biti bolji. U Nemačkoj, kad je fudbal u pitanju, reč je o velikom novcu. Vlasnici klubova su privatnici i imaju veliki profit, stadioni su puni. Srbi kao nacija vole fudbal, kao i mi Nemci, i zaslužuju da imaju kvalitetne klubove i pune stadione.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore