Stanislava Pak: Ne dizati tenzije u Vukovaru već naći rešenje
VUKOVAR - Savetnica predsednika Srbije Stanislava Pak Stanković i direktorka Kancelarije za saradnju sa dijasporom Slavka Drašković razgovarale su danas u Vukovaru sa čelnicima tog grada u uverenju da je u interesu svih da se ne dižu tenzije već da se problemi reše dogovorom i kompromisom.
Delegacija Srbije razgovarala je, povodom nedavnih protesta zbog postavljanja ćiriličnih natpisa na javnim ustanovama Vukovara, sa županom Božom Galićem i gradonačelnikom Željkom Sabom, kao i sa srpskim odbornicima i predstavnicima Veća srpske nacionlne manjine u Hrvatskoj, na čelu sa Draganom Crnogorcem.
Pak Stanković je ocenila da je situacija u Vukovaru delikatna, da se tenzije ne smeju nepotrebno dizati, već da, naprotiv, rešavanju svih problema treba pristupati sa posebnom pažnjom, kako bi se obezbedilo da Srbi u Vukovaru mogu da ostvare sva manjinska prava.
Ona je istakla da delegacija Srbije u Vukovar nije došla u nekakvu "inspekciju", već radi smirivanja tenzija, primene zakona i ostvarivanja prava srpske manjine.
"Ni investitori ne ulažu u zemljama gde postoji politička nestabilnost i gde se zakoni ne primenjuju. Zato je u interesu svih da žive bolje, da imaju posao i da žive od svoga rada", istakla je savetnica predsednika Srbije.
Ona je izrazila uverenje, podsećajući na predstojeću posetu predsednika Hrvatske Ive Josipovića Beogradu, da će se tenzije u Vukovaru smiriti i da se kompromis može postići.
,,Uverena sam da će se situacija smiriti, naročito nakon razgovora sa županom. On će uložiti maksimalne napore da se tenzije smire. Od njega smo dobili uveravanja o tome i samo je pitanje vremena i okvirnog roka u kome će se zakon primeniti", rekla je Pak Stanković.
Direktorka Kancelarije za saradnju sa dijasporom je naglasila da su razgovori bili konstruktivni i da je, naročito posle sastanka sa županom Galićem, uverena da se tenzije "korak po korak" mogu smiriti i srpske škole registrovati.
"Najbolji način da se aktuelna situacije prevaziđe je saradnja, posebno ekonomska, dve države. Mi moramo da gledamo napred, na saradnju i zajednički život", rekla je Drašković.
Ona je istakla da je od župana dobila uveravanja da će se zakon o primeni ćirilice , kao i Erdutski sporazum poštovati i da će srpska zajednica ostvariti sva prava koja joj po zakonu pripadaju.
Delegacija Srbije danas je u Vukovaru obišla i dečije obdanište "Vukovar 2", za sada jedino srpsko obdanište u tom gradu.
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"