Reagovanja na izbore u Nemačkoj: Nastavak korektnog odnosa prema Srbiji
BEOGRAD - Ministar bez portfelja zadužen za evrointegracije Branko Ružić posle izbora u Nemačkoj očekuje nastavak partnerskih odnosa Srbije sa tom zemljom i korektan odnos Nemacke prema procesu evrointegracija Srbije.
Ukazujući da je Nemačka veoma značajna zemlja za proces evrointegracija Srbije, Ružić naglašava da se ništa kapitalno neće promeniti, ali da očekuje i nešto relaksiraniju orijentaciju prema politici prosisrenja EU.
"Što se tiče nas i tog implusa koji može da ima na proces evrointegracija moram reći da kada je Nemačka u pitanju oni imaju konstantu u spoljnoj politici po pitanju bilo čega što je strateški važno za njih, a da smo mi strateški važni za Nemačku to već znamo duži niz godina", kaže Ružić.
On je napomenuo da je Nemačka prethodnih godina uložila više od dve miliajrde evra u Srbiju i da je ta zemlja najveći spoljno-trgovinski partner Srbiji.
Na pitanje kakvu dinamiku očekuju u procesu evrointegracija sada nakon izbora u Nemačkoj, ministar kaže da očekuje da će procesi teći dinamikom koja je Evropska komisija jasno definisala.
"Smatram da je to bilo (izbori u Nemačkoj) pre svega unutrašnje-političko pitanje i da nije epohalno uticalo na naš proces evrointegracija i očekujem da se to sada još intenzivira, ne samo zbog toga što su izbori završeni, već i iz zbog toga što se očekuje da pregovaracki okvir bude usvojen 20. decembra", ističe Ružić.
Srbija će, ukazuje, nastojati da utiče i na pregovorački okvir, koji je bitan, jer kako on bude strukturiraran i kojim sadržajem bude korenspodirao sa realnim potrebama države od toga će zavisiti dinamika pristupanja zemlje EU.
Govoreći o prvim rezultatima izbora za Bundestag, prema kojima je stranka Angele Merkel osvojila 42,8 odsto glasava, Ružić ukazuje da taj rezultat umnogome govori o snazi stranke aktuelne kancelarke.
On je uveren da eventualno prolongiranje oko formiranja vlade, ne može da se odrazi na evrointegracije Srbije, kao što se nije odrazila ni činjenica da je u Nemačkoj bila kampanja.
"Nijedna od tačaka u dinamici nije bila ugrožena činjenicom da su tamo bili izbori, ono što smo ponekad mogli da čujemo, a možda nam nije bilo drago kada se iznesu u javnost - to su neke političke poruke koje su legitimne od strane partisjkih predstavnika u Nemačkoj i obično je to praćeno unutarpolitičkim ambijentom u kome se predizborna kampanja odvija", navodi Ružić.
Ružić očekuje da će Srbija u Nemačkoj imati iskrenog partnera koje će joj govoriti i lepe, ali i one stvari koje su manje lepe kako bi joj pomogli da što brže dosegne taj nivo i postane članica EU uz očuvanje sopstvenih vrednosti, identiteta i specifičnosti.
Tanja Miščević: Nemačka neće promeniti stav podrške prema Srbiji
Šef pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević, posle izbora u Nemačkoj, ne očekuje veliku promenu u odnosu prema Srbiji, već snažnu podršku u narednim fazama evropskih integracija naše zemlje.
Miščević je navela da dosadašnja iskustva u odnosima Srbije i Nemačke pokazuju da je Nemačka stabilna država demokratskih institucija, u kojoj se spoljna politika ne menja čak i kada se u velikoj meri promeni koalicija, a posebno ne kada jedna stranka nastavlja da bude ključni igrač u koaliciji.
"Ne očekujem da će Nemačka promeniti stav podrške koji ima prema Srbiji - tvrdog uslovljavanja ili snažnog uslovljavanja koje ja ne posmatram pežorativno. Uslovi da se priključite jednom klubu jesu uslovi koje klub sam pravi i na osnovu toga ocenjuje da li ste ih ispunili. To insistiranje na ispunjavanju kriterijuma za članstvo će apsolutno ostati", rekla je Miščević.
Ona je, međutim, navela da će ostati i ogrom na finansijska i materijalna pomoć Nemačke, donacije iz te zemlje, programi podrške institucijama, pomoć da pregovore sa EU Srbija vodi što brže i efikasnije.
Miščević je u novinskoj agenciji Tanjug, gde je priređeno praćenje toka i rezultata nemačkih parlamentarnih izbora, rekla da se od izbora u velikoj i značajnoj evropskoj državi kao što je Nemačka, očekuje puno u smislu dublje i dalje integracije, ali i solidarnosti u doba ekonomske krize.
"Izbori su svakako nešto što danas posmatra čitav svet i i što će, naravno, uticati i na globalne odnose, na evropsku politiku, pa i na region i svaku državu regiona kome pripadamo. Utiče i na Srbiju, jer od toga zavisi način na koji će se Nemačka prema nama odnositi u narednoj fazi", rekla je Miščević.
Na pitanje da li ishod parlamentarnih izbora u Nemačkoj može uticati na saradnju dve zemlje i investicije iz Nemačke, Miščević je rekla da su investicije uvek dobro došle, a da bilateralna saradnja mora postati snažna tradicija u odnosima dve države.
Nemačka je, dodala je Miščević, uvek bila spoljnopolitički partner Srbije, koja bi morala da sagleda gde su njene mogućnosti na velikom nemačkom tržištu.
"Morali bismo da stvorimo mogućnosti za šsto sigurnije investicije iz Nemačke. Ne mislim da su one nesigurne u ovom momentu, ali prosto bi morali da budemo atraktivniji za Nemačku. Dunav nas spaja, na to ne treba da zaboravimo, a i cilj nam je da jednog dana budemo zajedno članice EU i za to moramo raditi zajedno", podvukla je Miščević.
Ambasador Nemačke Hajnc Vilhelm: Neće biti promene politike prema Srbiji
Ishod parlamentarnih izbora u Nemačkoj biće gotovo sigurno ostanak Angele Merkel na kancelarskoj poziciji i najverovatnije velika koalicija demohrišćana i socijaldemokrata, ali bilo kakva promena odnosa snaga u Bundestagu neće, kako su ocenili učesnici okruglog stola u Tanjugu, ni na koji način uticati na politiku Nemačke prema Srbiji.
Jedan od učesnika tribine, koju su zajednički organizovali agencija Tanjug, radio Dojče vele i ambasada Nemačke, ambasador Hajnc Vilhelm uveren je da rezultati parlamentarnih izbora neće doneti promenu politike Berlina prema Srbiji i istakao da sve stranke trenutno zastupljene u Bundestagu žele da EU što pre otvori pristupne pregovore sa Srbijom.
"Rezultat izbora u Nemačkoj neće imati uticaj na politiku prema Srbiji. Jedina promena je moguća ukoliko bi evroskeptična AfD došla na vlast, ali to se može isključiti. Zato neće biti promene politike prema Srbiji", uveren je nemački diplomata.
Vilhelm je istakao da se neopravdano u negativnom svetlu u medijima predstavlja dokument Nemačke i Velike Britanije u vezi pristupnih pregovora sa Srbijom, ističući da on ne donosi ništa novo već da se radi o poznatim standardima EU.
"Dokument ne donosi ništa novo, već da se pored poglavlja 23 i 24, otvori i poglavlje 35 koje se tiče odnosa kandidata za pristupanje prema susedima. Predloženo je da se to poglavlje razmatra od samog početka pristupnih pregovora" rekao je on.
Pošto je kosovsko pitanje u žiži, onda je samo po sebi razumljivo da će Srbija morati da se bavi tim pitanjem i dalje, objasnio je nemački diplomata, napominjući da je "srpsku vlast iritiralo što će se pitanje odnosa sa susedima, a ovde pre svega prema Prištini, provlačiti u svim poglavljima koja se otvore".
Međutim on je kazao da još nije izgovorena poslednja reč, već da se radi samo o predlogu Nemačke i Velike Britanije, o kojem treba da 20.decembra odluči Savet EU, a do tada, kako je objasnio, vodiće se pregovori u krugu Unije.
"Takođe ni klauzula o suspenziji (da se mogu prekinuti pristupni pregovori ukoliko ne sprovodi briselski sporazum) postoji već neko vreme", rekao je Vilhelm dodajući da se ne radi ni o kakvom "Leks Srbija", već standardu EU koji postoji neko vreme.
"Da Nemačka nije bila zainteresovana ili da ne veruje da bi pregovori mogli brzo otpočeti ne bi počeli projekat koji ima za cilj da pripremi srpsku vladu na pristupne pregovore. Mi smo jedina zemlja koja je uspostavila taj projekat u Srbiji. To pokazuje da konkretno verujemo u pristupne pregovore", naglasio je on.
Marko Blagojević: Velika koalicija problem i u Nemačkoj
Direktor Cesid-a Marko Blagojević izjavio je da je velika koalicija, koja se pominje kao rezultat parlamentarnih izbora, problem u Nemačkoj na isti način na koji bi to bila i u Srbiji.
Blagojević je kazao da se u toj zemlji pitanje regularnosti izbora ne dovodi u pitanje i da su takve stvari prošlost u svim zemljama sa razvijenom demokratskom kulturom.
Prema njegovim rečima, još se ne zna da li će stranka Angele Merkel biti u "daleko boljoj ili u još lošijoj poziciji" nego što je bila ukoliko osvoji većinu.
"Ukoliko njena partija bude sposobna da sama formira vladu, ona će biti u neuporedivo boljoj poziciji, zato što kada partija vlada sama, ona nije u obavezi da pravi bilo kakve kompomise, koji su obavezni deo koalicionih pregovora", rekao je Blagojević u izjavi Tanjugu.
Međutim, ukoliko ne bude sama imala većinu, tvrdi Blagojević, njena partija će morati da pravi koaliciju sa svojim "najvećim političkim protivnikom" - Socijaldemokratskom partijom.
Velika koalicija, smatra on, je u Nemačkoj isti ili još veći problem nego što bi to bila u Srbiji.
"Tamo je to još veći problem, jer su tamo partije ideološki definisane i onda je daleko veći problem praviti ustupke i kompromise kada se ulazi u veliku koaliciju", dodaje Blagojević.
Takve koalicije, ističe, u zemljama kao što je Nemačka se prave samo ukoliko je baš nužno i "ukoliko nikako drugačije nije moguće formirati većinu"
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega