Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Djurić izjavio je danas da smatra da je neophodan pritisak Brisela na Prištinu kako bi počela da ispunjava dogovor o formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO), budući da je prošlo godinu dana od postizanja tog dogovora.

Đurić je rekao da je Srbija svoj deo obaveza po tom pitanju sasvim sigurno izvršila.

"Politički sporazumi ne mogu da budu plod naknadne mašte, to što govore o ukidanju naših institucija, to ne piše ni u jednom papiru koji je usaglašen. Stalno izmišljaju nove ideje, umesto da konačno primenjuju ono na šta su se sami obavezali", rekao je Đurić i dodao da se Srbija čvrsto drži onog što je dogovoreno.

Đurić je naveo i da uprkos političkim varnicama koje stalno dolaze iz Prištine dijalog ima važnu i korisnu ulogu, jer dok god se razgovara tenzije na terenu su manje, a manje su šanse i da ima nasilja.

"Razgovaraćemo o primeni postojećih sporazuma, kako da odnosi sa pokrajinskim institucijama u granicama naše generalne politike budu što bolji i smatram da je to u interesu i Srbima i Albancima, bez obzira na razlike u stavovima o statusima. Od ovih političkih varnica Edite Tahiri i Envera Hodžaja se ne živi, pa ni Albanci", rekao je Đurić, ukazujući na veliku stopu nezaposlenosti na Kosovu i Metohiji.

Komentarišući izjavu Tahiri da će Srbija morati da izbaci Kosovo iz Ustava pre ulaska u EU, Djurić je rekao da je njegov komentar da bi Priština trebala u pokrajinski Ustav da unese što pre Srbiju, jer je to jedini način da bude predstavljena u međunarodnoj zajednici.

"Reč je o neozbiljnoj političkoj varnici i nečemu što ne doprinosi normalizaciji odnosa", ukazao je Đurić, koji je za izjavu Hodžaja o demarkaciji granica rekao da je to nešto na šta čitav srpski narod, a naročito bilo ko od predstavnika Srba, nikada ne bi pristao.

To, istakao je, neće biti tema dijaloga u Briselu.