SPECIJAL KURIRA! UBICE DECE OSTAJU CEO ŽIVOT IZA REŠETAKA: Srbija prvi put u istoriji uvodi doživotnu kaznu za najteža krivična dela!
U narednih mesec dana, prema najavi ministarke pravde Nele Kuburović, izmene postojećeg zakona ulaze u proceduru
Sudovi će ubuduće ubicama dece, trudnica i drugih nemoćnih lica izricati jednu od najstrožih mera koje jedna država može da primeni - doživotnu kaznu zatvora!
Predlog za uvođenje doživotnog zatvora za ubice i silovatelje dece pokrenula je Fondacija „Tijana Jurić“, koja je prikupila 160.000 potpisa građana koji su taj predlog podržali.
- Uvodimo institut doživotne kazne zatvora, doživotne robije za one koji su počinili najteža krivična dela - za višestruke ubice, ubice dece i druga najteža krivična dela - najavio je nedavno predsednik Srbije Aleksandar Vučić i time izazvao pozitivne reakcije, kako većeg dela javnosti, tako i onih koji su u najmonstruoznijim zločinima koji su šokirali celu državu izgubili najvoljenije.
Što duže u zatvoru
Monstrumima koji su ubijali decu sudovi su i do sada izricali uglavnom najteže kazne koje su mogli po zakonu - 40 godina zatvora. Kada izmene zakona budu usvojene, oni koji se usude da počine najteža krivična dela rizikovaće da nikada više ne vide slobodu.
- Takvi monstrumi treba da budu iza rešetaka što je duže moguće - izjavila je ministarka pravde Nela Kuburović.
Ministarka je formirala radnu grupu za izmene Krivičnog zakonika 31. decembra prošle godine i to telo bi u narednih mesec dana trebalo da izradi tekst izmena i dopuna KZ, u kom je i doživotna kazna.
- Kazna doživotnog zatvora trebalo bi da u potpunosti zameni trenutno najstrožu kaznu u našem zakonu, a to je od 30 do 40 godina zatvora - objasnili su iz ministarstva i naveli da ipak po zakonu nije moguće predvideti apsolutnu zabranu izlaska osuđenog za života, to jest ukinuti pravo na uslovni otpust.
Stručnjaci, međutim, navode da, iako Srbija nikada do sada nije imala doživotnu kaznu zatvora, ona postoji u većini evropskih zemalja, uključujući i bivše jugoslovenske republike Sloveniju i Makedoniju.
Promena zakona
Uz uvođenje doživotne kazne zatvora, kako objašnjavaju stručnjaci, moraće da budu izmenjeni i drugi zakonski akti.
- Odlučiće se u kojim će zatvorima služiti kazne, kakvi će uslovi važiti za njih, od toga koliko će poseta moći da primaju mesečno, do toga da li će u zatvorima moći da imaju aktivnosti kao i svi drugi osuđenici - objašnjava sagovornik Kurira.
Kurir / E.K.
Foto: Shutterstock, Printscreen
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega