DRŽAVA TRAŽILA DOKAZ DA KRALJ ALEKSANDAR MOŽE DA NAPRAVI DETE! A onda je prestolonaslednik dobio vanbračnu ćerku!
Tog januara 1916, tokom Albanske golgote, tadašnji regent Aleksandar Karađorđević imao je u Skadru naživo operaciju testisa. Bio je neženja u 28. godini, naslednik prestola bez naslednika.
Država je već bila zabrinuta, a posle Skadra tek. Te je Jelena, vanbračna ćerka koju je dobio 1920, zapravo bila potrebna državnom vrhu kao dokaz da je Aleksandar, i dalje neženja, kadar da ostavi potomke. Državni projekat je uspeo, sad se mlada tražila, al‘ to je neka druga priča.
Šarlot Kotijar je poslednjeg dana 1920. godine, u sobi američkog konzulata u Beogradu, rodila devojčicu kojoj su dali ime Jelena, kako se zvala i Aleksandrova sestra. A na krštenju je dobila i ime Zorka, po Aleksandrovoj majci.
Ni Pašić se nije bunio
Šarolt, koja je bila iz Bretanje, ali studirala medicinu na Sorboni, i Aleksandra je još pre Prvog svetskog rata u Parizu upoznao knez Pavle. Strast je, kako se pisalo, odmah planula, a rat ih je razdvojio. Međutim, Šarlot je po okončanju rata dolazila u Srbiju kao lekar u misiji Međunarodnog crvenog krsta. Romansa je obnovljena, a vezi se niko nije protivio, pa čak ni čuveni Nikola Pašić, što je svojevremeno potvrdio i princ Tomislav Karađorđević, Aleksandrov sin. - Kad god sam razmišljao o ovome, pitao sam se kako je mogla da opstane pored ondašnjeg beogradskog dvorskog okruženja. Odgovor sam dobio mnogo godina kasnije od nekih očevih prijatelja. Kada je završen Prvi svetski rat, Aleksandar je već imao 30 godina. Šaputalo se o njegovoj „muškoj nesposobnosti“: još kao mladić bolovao je od zapaljenja jednog testisa. Dugo je bio lečen, a posle prelaska Albanije 1915. godine stanje mu se pogoršalo, pa je morao da se operiše. Nikola Pašić, predsednik vlade, brinuo je da se zbog ove boljke ne prekine dinastija. Zbog toga je političarima odgovaralo da provere da li budući kralj može da ima decu - pričao je princ Tomislav, a svojevremeno prenele Novosti.
Vladar Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca se 1922. oženio, dobio tri sina s kraljicom Marijom, ali ćerku nije zaboravio. Čovek koji je imao pasoš pod svojim punim imenom i pravom titulom, ali i onaj kao princ od Avale, prema nekim tvrdnjama, ovaj potonji je koristio i kada je odlazio u Francusku da vidi ćerku.
Kraljica Marija slala poklone
Uglavnom, starao se o njoj sve do svoje smrti 1934, a kraljica Marija Jeleni je slala rođendanske poklone sve do 1940. i nemačke okupacije Francuske. Po ubistvu kralja Aleksandra, brigu o Jeleni zvanično je preuzeo knez Pavle.
Šarlot Kotijar je umrla 1953, a Jelena Juženidis, što joj je prezime muža, koji je bio i ministar spoljnih poslova Grčke, preminula je 19. januara 1998. u Atini. Ipak, bila je blista s Karađorđevićima, a izgleda ponajviše s princom Tomislavom, a dolazila je i na Oplenac, gde je ocu sveću palila.
Kurir.rs/ autor: Jelena S. Spasić Foto: Arhiva
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega