PRAZNA OBEĆANJA MOĆNIH: Bogate baš briga za Pariski sporazum
Led se topi zemlja gori jer temperature rastu na celoj planeti
Te 2015, kada je usvojen revolucionarni Pariski sporazum, prvi sporazum o klimi, pobedonosno su ruke dizane uvis. Danas, na kraju druge dekade 21. veka, nikome više nije do smeha i slavlja.
Iako je 195 država potpisalo Pariski sporazum, koji je ratifikovan novembra 2016, a kojim bi trebalo ograničiti porast prosečne globalne temperature na površini Zemlje do kraja ovog veka na nivou, kako se kaže, znatno ispod 2°C u odnosu na period pre industrijske revolucije, uz ulaganje napora da se porast prosečne globalne temperature zadrži na nivou do najviše 1,5°C u odnosu na period pre industrijske revolucije, od toga nema ništa. Dakle, cilj je ograničenje rasta globalne temperature do kog dolazi usled oslobađanja ugljen-dioksida i drugih gasova procesom sagorevanja fosilnih goriva iliti smanjenje emisije gasova s efektom staklene bašte (GHG, kako je uobičajena oznaka od Greenhouse Effect), a što najviše čine najrazvijeniji, odnosno gradovi, a trpimo svi. Bukvalno svi. I danas, na početku 2020, od toga nema ništa.
Gorela je Amazonija, gori Australija, Grenland se topi. Leto minule godine zabeležilo je najveće otapanje lednika dosad, što je prouzrokovalo povećanje nivoa vode u Atlantskom okeanu. Aljaska je imala rekordne temperature, čak do 32 stepena! A i Sibir je goreo u požarima izazvanim visokim temperaturama.
Na Samitu o klimi UN prošlog septembra u Njujorku čak 77 zemalja se obavezalo da će, navodno, do 2050. svesti emisiju GHG na nulu, a 12 njih se obavezalo da će finansijski pomoći Zeleni klimatski fond, kojim se pomažu zemlje u razvoju i ublažava uticaj klimatskih promena. Čak 87 velikih kompanija i 130 banaka založili su se za akcije za ispunjenje ciljeva Pariskog sporazuma i ubrzanje tranzicije od sive ka zelenoj ekonomiji. Svi oni upravljaju investicijama vrednim više od dva biliona dolara. Predsednik SAD Donald Tramp je samo svratio na 15 minuta, onako neobavezno, usput. A potom je Amerika novembra 2019. pokrenula proceduru za izlazak iz Pariskog sporazuma, budući da je sporazum zabranjivao zemljama potpisnicama da izađu iz istog tri godine od ratifikacije, jer, kako tvrdi, neće Amerika da plaća za druge, neće njeni rudari da trpe... Rusija je tek oktobra ratifikovala sporazum.
Kurir.rs/ Foto: priredila Jelena S. Spasić Foto: Kurir
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega