KAKO DA POVRATITE DAH I KONDICIJU POSLE KORONE: Predstavljamo vam vežbe iz priručnika SZO Podrška oporavku
Predstavljamo vam vežbe iz priručnika SZO „Podrška oporavku: Načini za ubrzanje potpunog ozdravljenja nakon preležane bolesti kovid 19” koje možete raditi kod kuće i pomoći sebi da se što pre vratite normalnom životu
Mnogi posle korone, a posebno oni koji su se lečili u bolnici, mesecima ne mogu da dišu normalno, nemaju kondiciju, malaksali su. Prenosimo vam vežbe iz priručnika Svetske zdravstvene organizacije koje vam mogu olakšati disanje i vratiti vas u kondiciju.
„Podrška oporavku: Načini za ubrzanje potpunog ozdravljenja nakon preležane bolesti kovid 19” brošura je SZO izdata u decembru, a koju u KBC „Dragiša Mišović” sestre dele svim pacijentima na otpustu. I ne brinite, navodi se u priručniku, normalno je da ste zadihani dok vežbate, to nije ni štetno, ni opasno.
Ujednačeno disanje
- Da biste izgradili kondiciju, treba da ste umereno do skoro potpuno zadihani tokom vežbanja. Ukoliko ste suviše zadihani da biste mogli da govorite, treba da usporite ili se odmorite dok disanje ne postane ujednačeno, a mogu vam pomoći i položaji za lakše disanje - navodi se u priručniku.
Nataša Bogunović, glavna sestra KBC „Dragiša Mišović”, kaže za Kurir da svi oni koji se kod njih leče zbog kovida 19, nikako ne izlaze odatle u punoj snazi. Naprotiv.
- Nakon što ih otpustimo, lečenje nastavljaju kod kuće. Na samom otpustu se uradi procena rizika na osnovu koje se napravi plan lečenja u kućnim uslovima. Lečenje je individualno za svakog pacijenta i traje nakon otpusta iz bolnice od dve nedelje do mesec dana - ističe Bogunovićeva.
Ona dodaje da sada imaju i priručnik SZO, koji je dobrodošao ukoliko pacijent zaboravi usmene preporuke koje je dobio u bolnici.
- Svima njima sada oporavak olakšava priručnik SZO koji kratko i pregledno ukazuje na to koji su položaji tela najbolji za lakše disanje i koje vežbe će olakšati oporavak i pomoći im da što pre dođu do potpunog ozdravljenja, kako i sam naziv priručnika kaže - objašnjava Nataša i dodaje da je tu jasno naznačeno i u kojim situacijama ne treba raditi vežbe, već se javiti lekaru.
Flaša s vodom
Priručnik je napisan tako, ističe, da vam ne treba nikakva dodatna oprema, a time ni troškovi da biste vežbali.
- Stolica, sto, zid, stepenik, flaše s vodom ili konzerve, sve ono što ima u svakoj kući pomagala su uz koja ćete pravilnim vežbama povratiti dah i kondiciju i što pre se vratiti normalnom životu. Naravno, sve treba raditi postepeno i s pravom merom, kao što je i u ovom priručniku navedeno - naglašava Bogunovićeva.
Kurir.rs/ Autor Jelena S. Spasić Foto: Shutterstock
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore