KABINET SOCIJALISTE I ČELNIKA SKUŠTINE GRADA NEKAD JE BIO KAPELA, SAD JE TU "DEVOJAČKI HAREM": Nikodijević: Ponekad se i prekrstim
Kada bismo vam rekli da da predsednik Gradske skupštine radi u kapeli, ne biste verovali! Ali vrh beogradske vlasti je u Starom dvoru, zdanju koje je podigao još kralj Milan, gde su se smenjivale krunisane glave, dinastije i režimi. Čelnici prestonice dočekuju nas u svojim "dvorskim" odajama na prvom spratu ovog zdanja.
Gde radi Nikola Nikodijević, predsednik Skupštine grada, tu nekad beše kapela. A tu je i balkon, za koji mnogi pogrešno misle da je mesto odakle su bačeni ubijeni Aleksandar i Draga, koji skončaše u zdanju koga odavno nema.
- Kapela je imala i oltar, naravno, bio je tu i prostor za hor... Umetnik Domeniko d'Andrea ju je sredio, osvećena je 1. avgusta 1884, u dane praznika tu je bila liturgija. Temeljno je obnovljena 1930-1931, a novi ikonostas, na kome je i ikona Svetog Andreja Prvozvanog, koga slave Karađorđevići, uradio je Paja Jovanović - priča nam Zorana Trifković Hinić, turistički vodič iz Turističke organizacije Beograda.
A kod SPS-ovca Nikodijevića svega ima, al' ničega što podseća na kapelu. Na jedinom zidu dominira slika aktova "Devojke u haremu".
- Svima je interesantno kada čuju da mi je radni prostor mesto gde su nekada bile verske službe. Kršten sam, pa se i ponekad prekrstim i pomolim bogu i dok sam na poslu - osmehuje se Nikodijević, koji je, sticajem okolnosti, došao pripremljen za rad u "kapeli". Kršten je dve-tri godine pre stupanja na sadašnju funkciju kako bi dostojno bio kum drugu na venčanju.
Od verskih motiva ovde ima jedino flašu za rakiju s likom Svetog Dimitrija, ali nam pokazuje i njemu značajnu povelju - osnivač je Hilandarskog lekarskog društva. Ali najznačajnija stvar ovde, ostala iz doba kraljevine, jeste zlatni pevac - poslednji poklon koji je kralj Aleksandar Karađorđević dobio za života, i to baš kad je bio maja 1934. u Parizu. Sledeći kraljev dolazak u Francusku biće koban - ubijen je 9. oktobra 1934. u Marselju.
- Čast mi je što je ovaj pevac u mom kabinetu. Čak je i francuski premijer Vals, kad je bio u poseti, tražio da ga vidi - veli Nikodijević, pa objašnjava:
- Kad sam prvi put ušao u ovaj kabinet, bio sam impresioniran. Ne možete se oteti utisku da su ovde boravile velike ličnosti iz istorije Srbije i Jugoslavije. A taj osećaj treba da ima svaki građanin Srbije i želimo da Stari dvor jednog dana bude muzej. Jer, ma koliko lepo bilo i ma kolika mi je čast biti ovde, teško je raditi, malo je prostorija, nemogući su radovi pošto je zdanje pod zaštitom države, odvojeni smo od gradskih službi... I muzej je najbolja opcija...
Kurir.rs/J. S. S.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore