Predstavnici SUBNOR-a iz Štrpca položili su danas cveće na spomen obeležje u dvorištu crkve Svetog Jovana u Štrpcu, u znak sećanja na početak bombardovanja SR Jugoslavije na današnji dan pre 25.godina i svih nevino postradalih.

Početka Nato bombardovanja, koje je trajalo punih 78 dana, sa tugom se sećaju i meštani Štrpca.

Predstavnici SUBNOR-a podsećaju da je to bila agresija koja je odnela brojne živote.

Predsednik SUBNOR-a u Štrpcu Novica Krstić, koji je položio cveće na spomen obeležje, istakao je da se danas sećamo svih stradalih u Nato agresiji i izrazio želju da se to više nikada i nikome ne dogodi.

NE DAO BOG NIKOME: Štrpce i Severna Mitrovica obeležili godišnjicu NATO bombardovanja (FOTO, VIDEO) Foto: Kosovo online printscreen

"Na današnji dan, pre 25 godina počela je Nato agresija na Jugoslaviju, na našu zemlju, jer Kosovo i Metohija je sastavni deo Srbije. To je bila takva agresija… ne dao bog nikome, u nijednoj zemlji da se desi agresija gde stradaju deca, starci, žene. Molimo boga da se više nikada ne desi nijedna agresija ne samo na našu zemlju, već na nijednu zemlju“, kazao je Krstić.

Spomen obležje u dvorištu crkve Svetog Jovana u Štrpcu posvećeno je pripadnicima vojske, policije i civilima ubijenim tokom ratnih sukoba na Kosovu.

Sećanje na žrtve Nato bombardovanja u Severnoj Mitrovici: Da se više nikada ne ponovi

Kod spomenika "Tri božura" u Severnoj Mitrovici, podignutom u čast braće Srđana i Bobana Milića, stradalih od Nato bombi, i njihovog brata Gorana, preminulog od tuge za braćom, danas su položeni venci u znak sećanja na sve nevino postaradale tokom bombardovanja 1999. godine.

Vence su položili pomoćnica direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Milena Parlić, predsednik Srpske liste dr Zlatan Elek i rukovodstvo SL, predsednik Privremenog organa Kosovske Mitrovice Ivan Zaporožac, građani, porodice žrtava…

Parlić je istakla da se danas u svim srpskim sredinama na Kosovu čuva sećanje na nevine žrtve, stradale tokom Nato agresije na SRJ.

screenshot-20240324-124827.jpg
Foto: Kosovo online printscreen

"Na današnji dan, pale su prve bombe na Srbiju, na stare, bolesne, na decu, nemoćne, na bolnice, na bebe u inkubatorima… Na sve nevine i nedužne. U godinama kada se svet dičio demokratijom, borbama za ljudska prava i slobode, u srcu Evrope, osuđena je na smrt pod bombama, mala, mirna država, koja se borila za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta, i zaštitu golorukog naroda", rekla je Parlić.

Navela je da rat na Kosovu nije počeo 1999, već ranije, 1997. i 1998. godine, svakodnevnim terorističkim napadima, otmicama i ubistvima nedužnih civila.

"Ne zaboravimo Klečku, improvizovane logore u Glođanima, desetogodišnju Jovanu, koja je silovana i masakrirana…", naglasila je ona.

Ukazala je i da to nije nije bilo sprečavanje humanitarne krize, koja, kaže, nije ni postojala, jer su Albanci na Kosovu uživali veća prava nego Srbi.

"Sećamo se 1997. i 1998. godine, pre ratnih sukoba, svih nevino stardalih žrtava. Braće Milić, Srđana i Bojana, stradalih od bombi, ali i brata Bojana koji je umro od tuge. Sećamo se gubitka 78 nevino stradale dece pod bombama, svih nevinih civila, ne samo na Kosovu i Metohiji, već i u Grdeličkoj klisuri, svim srpskim sredinama", poručila je Parlić.

Navodeći da niko bolje od srpskog naroda ne može bolje da razume šta su teroristički napadi i kako je kada izgubite najrođenije, sa stradalnog Kosova, izrazila je saućešće rukovodstvu Rusije, patrijarhu Kirilu i porodicama žrtava zbog napada u Moskvi.

"U nadi da nikada više neće biti nevinih žrtava i sa željom da se u konačno u svetu uspostavi mir", poručila je Parlić.

Predsednik Privremenog organa Kosovske Mitrovice Ivan Zaporožac istakao je da je veoma teško i posle 25 godina oprostiti sve žrtve Nato agresije nad Jugoslavijom, među kojima je bilo i civila i dece.

Napomenuo je da takva intervencija nikada nije zabeležena u istoriji UN i da nije imala odobrenje od Saveta bezbednosti.

"Okupili smo se danas ovde kako bismo obeležili još jedan težak trenutak u istoriji srpskog naroda. Pre tačno 25 godina, nikada zabeleženo u istoriji UN, bez odobrenja Saveta bezbednosti, počela je agresija na Jugoslaviju, a 19 najjačih zemalja, predvođene Nato savezom,počele su bombardovanje tačno u 19.45 sati“, podsetio je Zaporožac.

U agresiji je, navodi, izvršeno više od 2.300 napada, i bačeno 22.000 tona eksploziva i 37.000 kasetnih bombi koje su ubijale civile.

Ukazuje da Nato nije birao samo vojne ciljeve, već je uništena i privreda Srbije, kao i saobraćajna infrastruktura.

Nažalost, kako dodaje, mete napada bile su i škole, bolnice i civilni objekti.

"Ono što je jako teško i zbog čega se sećamo ovog datuma su žrtve. Poginulo je 1.100 vojnika i policajaca naše države. Više od 2.500 civila, mada taj broj nije ni do dana današnjeg ustanovljen, a među njima je bilo 89 dece. Mi smo ovde da kažemo da pamtimo, da ne zaboravljamo. Hrišćanski i srpski je da praštamo, ali je jako teško našem narodu da oprosti i Milicu Rakić i Marka Simića i svu decu koja su nastradala u Nato agresiji, kao i braću Milić koji su takođe nastradali i koji su žrtve te agresije. Pokušaćemo da oprostimo, ali jako je teško. Okupljamo se ovde svake godine kako bi obeležili početak agresije i kako nikada ne bi zaboravili agresiju na našu zemlju", poručio je Zaporožac.

Kurir.rs/Kosovo online