Sajmonu Vilsonu je boravak bio odobren po osnovi volontiranja u Udruženju Kulturna razmena, ali je on osnovao Privredno društvo za trgovinu i usluge, sa sedištem u Novom Sadu i radio u njemu, navela je policija u saopštenju

NOVI SAD - Novosadska policija potvrdila je danas da je otkazala boravak u Srbiji državljaninu SAD Sajmonu Vilsonu (31) i navela da je to učinjeno jer je on boravio u Srbiji "suprotno razlozima zbog kojih mu je bio odobren boravak", dok su klub Kulturna razmena i nevladine organizacije zbog toga optužile policiju za "ksenofobiju".

Vilsonu je boravak bio odobren po osnovi volontiranja u Udruženju Kulturna razmena, ali je on osnovao Privredno društvo za trgovinu i usluge, sa sedištem u Novom Sadu i radio u njemu, navela je policija u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da je Vilson zbog toga oglašen krivim i osuđen na novčanu kaznu u iznosu od 15.000 dinara pred prekršajnim sudom, zbog čega mu je, shodno Zakonu o strancima, otkazan boravak u Srbiji i zabranjen ponovni dolazak do 31. marta 2015. godine.

Protiv Vilsona je bila podneta prekršajna prijava i zbog toga što nije prijavio promenu adrese boravišta u roku od 24 sata, čime je prekršio Zakon o strancima, a ista prijava bila je podneta i protiv njegove supruge grčke državljanke Evdoksije Šejtanidu (32) koju je prekršajni sud kaznio sa 3.000 dinara, ali joj policija nije otkazala boravak u Srbiji, navodi se u saopštenju.

Udruženje Kulturna razmena u saopštenju je navelo da veruje da je u pozadini "nešto više od policije" i podsetilo da su njihove prostorije u više navrata bile na meti napada vandala koji su razbijali izlog i pretili.

To udruženje je podsetilo na izrazito negativne napise u pojedinim medijima, u kojima su članovi Kulturne razmene bili dovođeni u vezu sa sektama, i dodalo da je nakon toga policija započela istragu protiv njih, po svaku cenu se trudeći da pronađe razlog da im otkaže boravak u Srbiji.

Kulturna razmena je u saopštenju navela da su se 2010. godine preselili u Srbiju, gde su osnovali klub u kojem su napravili igralište za decu, organizovali besplatne kurseve engleskog za decu, biciklističku radionicu i klub, akcije čišćenja, performanse za osobe sa invaliditetom.

"Volimo Srbiju, narod, kulturu, zovemo ovu zemlju domom. Osnovali smo Kulturnu razmenu kao socijalni i biznis projekat, kako bismo mogli da se izdržavamo u ovoj zemlji, a u isto vreme da radimo ono što volimo. Hteli smo da napravimo javni prostor gde bi mladi ljudi mogli da dele ideje, ciljeve, snove, uče jezike, predstave svoju umetnost, nastupaju", navelo je Udruženje u saopštenju.

Dodali su da nikada nisu imali problema sa dokumentima ili vizama, sve dok pojedini mediji juna ove godine nisu počeli da pišu o Kulturnoj razmeni kao o "sekti" i o "seks-kultu", povezujući ih sa pedofilijom. Kulturna razmena je navela da je policija u više navrata ispitivala članove tog udruženja i da im je poručila da moraju napustiti Srbiju, uz veoma različita objašnjenja koja su se menjala svakogdnevno.

Postupak policije osudila je danas i koalicija nevladinih organizacija Građanska Vojvodina, koja je od policije zatražila da "hitno prestane da maltretira i ponižava osnivača kultnog novosadskog kluba" Kulturna razmena.

"Od predsednika Vlade Srbije i ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića zahtevamo da se odredi prema ovakvim postupcima policije, odnosno da odgovori na pitanje da li ksenofobija predstavlja zvaničnu državnu politiku, ili je u pitanju samostalno, nekontrolisano delovanje delova službe", navele su nevladine organizacije.

Građanska Vojvodine je upitala zašto policija nikada nije rasvetlila fizičke napade na kafić Kulturne razmene i na pretnje članovima tog udruženja.

"Umesto toga, policija je započela da zlostavlja žrtve kroz duga "balkanskošpijunska" ispitivanja i besmisleno kažnjavanje, da bi na kraju pokrenula, navodno iz proceduralnih razloga, deportaciju osnivača ovog kluba. Već je dvoje osnivača napustilo zemlju jer im nije produžena viza, a drugo dvoje čeka da budu deportovano", navela je Građanska Vojvodina. Građanska Vojvodina je poručila da se u potpunosti solidariše s mladim ljudima iz Kulturne razmene i izrazila nadu da će im građani Novog Sada i Vojvodine takođe pružiti javnu podršku i pokazati da ne žive u regionu i gradu mržnje i ksenofobije.

sajmon-vilson.jpg
Foto: Facebook