Mini hidroelektrana na jezeru Vrutci nije imala vodnu dozvolu i što je koristila mnogo više vode

BEOGRAD - Ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović izjavila je danas da je Antikorupcijski tim utvrdio da su za zagađenje pijaće vode u Užicu odgovorni prethodno Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Republička direkcija za vode.

Mihajlović je na konferenciji za novinare u Beogradu rekla da Direkcija za vode od 1. aprila 2012., nije reagovala na to što mini hidroelektrana na jezeru Vrutci nije imala vodnu dozvolu i što je koristila mnogo više vode. Ona je najavila da će Ministarstvo energetike danas predati tužilaštvu izveštaj Atikorupcijskog tima u kojem se konstatuju nepravilnosti. "Potrebno je iskoreniti kriminal i korupciju i ne može se dozvoliti da se opština pravi luda od 1. aprila do decembra", rekla je Mihajlović. Prema njenim rečima, jedan od uzroka zagađenja vode u Užicu je "divlja gradnja", zbog čega nije isključila mogućnost da do zagađenja dođe i u drugim gradovima.

U Izveštaju Antikorupcijskog tima, koji je prosleđen i medijima, konstatovano je da je mala hidroelektrana Vrutci izgrađena u skladu sa "delimično važećim i nepotpunim dozvolama", sa kojima je počela da radi 2010. godine. Navodi se i da su Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Republičke direkcija za vode doneli rešenje o izdavanju vodoprivredne dozvole investitoru "DV Tehnologies" za zahvatanje i korišćenje vode iz reke Đetine, na osnovu kojeg je izdata upotrebna dozvola. Antikorupcijski tim konstatuje da je rešenje doneto bez mišljenja JVP Srbijavode. Potom se navodi da su Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Direkcija za vode od 1. aprila 2012. godine nisu doneli novo rešenje o obnavljanju vodne dozvole.

"Od kako je isteklo poslednje rešenje 1. aprila 2012., ne donosi se Rešenje o zabrani korišćenja vodnog potencijala, već se neosnovano produžavaju rokovi za pribavljanje pozitivnog mišljenja Srbijavode, čime se nanosi šteta za vrednost ispuštene količine vode i pričinjava korist maloj hidroelektrani Vrutci, za vrednost proizvedene količine energije", piše u izveštaju.

Piše i da je tolerisan rad hidroelektrane bez merača protoka vode i njenog evidentiranja, kao i da je u 2013. godini utrošeno više od 15 miliona kubnih metara vode više od dozvoljenog. Građani Užica od 26. decembra nemaju vodu za piće zbog zagađenja izvora Vrutci. Vodom za piće se snabdevaju iz cisterni i kupovinom pijaće vode. Mihajlović je na konferenciji za novinare u Beogradu najavila da će izveštaj Antikorupcijskog tima proslediti tužilaštvu.

Đukić-Dejanović: Nema posledica po zdravlje Užičana

Ministarka zdravlja Srbije Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da nije bilo štetnih posledica po zdravlje Užičana zbog zabrane korišćenja vode za piće iz gradskog vodovoda. Zabrana je doneta 26. decembra zbog zagađenja jezera Vrutci iz koga se Užice snabdeva vodom za piće. Na vanrednoj sednici gradske Skupštine u Užicu posvećenoj problemu vodosnabdevanja u tom gradu, Đukić Dejanovićeva je rekla da su sve preventivne mere dale rezultate i da Užičani imaju razloga da veruju zdravstvenim institucijama. Ona je istakla da u užičkom Domu zdravlja nema infekcija.

Ministarka je navela da su od 14. decembra nadležne republičke institucije bile u stalnoj komunikaciji sa sanitarnom inspekcijom Zlatiborskog okruga i gradskim Zavodom za javno zdravlje u Užicu. Državni sekretar Ministarstva pravde Neđo Jovanović rekao je na današnoj sednici gradske skupštine Užica da je nedopustiva politizacija slučaja zagađenja vode u užičkom vodovodu. Jovanović je rekao da su u proteklih deste godina sve stranke učestvovale u gradskoj vlasti u Užicu. "Smatram da niko ne može biti oslobođen od moralne odgovornosti prema prirodnim resursima i prirodi, a krivičnu će utvrditi nadležni organi", rekao je Jovanović.

U osnovnom tužilaštvu u Užicu je, kako je naveo Jovanović, otvoren predmet radi utvrđivanja činjenica koje su dovele do zabrane korišćenja vode za piće u Užicu zbog pojave algi u jezeru Vrutci. Jovanović je rekao da se istražuje period koji je "prilično dug i akteri koji su učestvovali u tim dešavanjima su pojedinci, preduzeća i institucije". Vanrednoj sednici Skupštine Užica prisustvuju i predstavnici Srbijavoda i drugih nadležnih službi uključenih u rešavanje problema vodosnabdevanja. U toku su radovi i na spajanju gradskog vodovoda u Užicu sa izvorištem u opštini Čajetina kako bi oko 60.000 građana ponovo dobilo vodu za piće. Užičani se, u međuvremenu, snabdevaju iz cisterni i kupuju flaširanu vodu.