GRAĐANI U ŠOKU: Grejanje po utrošku, a računi nikad veći
KRAGUJEVAC - Pored četiri grada i opštine, od ove grejne sezone, još šest je počelo da uvodi naplatu grejanja iz toplana po potrošnji. Međutim, građani su nezadovoljni jer umesto očekivanih nižih računa - za grejanje moraju da plate duplo više.
Ovakav sistem naplate uobičajen je u evropskim zemljama, a Srbiju zakon obavezuje da ga primeni od januara 2015. godine. Najveći problem je što građani nisu obučeni kako da upravljaju svojim grejanjem.
Sve analize pokazuju da grejanje po utrošku može da smanji takozvani varijabilni deo, a to je potrošnja toplotne energije i do 30 odsto. Međutim, građani su zbunjeni pošto im je taj sistem naplate uvećao račune.
"Niko nije došao da nam objasni kako se to očitava, kako se šta greje. Mi apsolutno nemamo pojma samo smo dobili te probne obračune, šta je to probno meni uopšte nije jasno, ako sam ja plaćao pet a sada 16 hiljada dinara", rekao je Branko Krasojević.
U toplanama kažu da su morali da krenu fazno sa naplatom po potrošnji kako bi se pravovremeno otklanjali nedostaci. U Kragujevcu su privremeno vratili stari sistem obračuna po kvadratu.
"Činjenica jeste da određeni broj ljudi u svojim objektima, prvenstveno individualnog stanovanja, odnosno kućama, ima problem sa predimenzioniranim instalisanim snagama, tačnije sa grejnim telima, samim tim povlači se i veća potrošnja i naravno da su im računi uvećani", rekao je Miloš Anđelković iz kragujevačke "Eneregtike".
U mesecima kada nema grejanja građani plaćaju samo fiksni deo, koji je otprilike četvrtina zimskog troška za grejanje. Najbolji efekti uštede i energije i novca su u dobro izolovanim zgradama.
"To su zgrade koje su rađene po tehničkim propisima sa stepenišnim razvodom, sa kalorimetrima ispred svakog stana. Zgrade su nove, dobro izolovane tako da tu potrošnja nije velika i nemamo mnogo negativnih reagovanja potrošača", kaže direktorka Toplane u Jagodini Nada Purić.
U Ministarstvu eneregetike obećavaju da će pomoći toplanama da se spreme za obračun grejanja po utrošku, ali da uspešnost tog posla zavisi od dogovora lokalnih samouprava, toplana i stanara.
"Po zakonu i na čemu Ministrstvo insistira je da od 1. januara sledeće godine svako ima svoje kalorimetre i tačno može da koristi ili ne koristi toplotnu energiju, odnosno da plati koliko je potrošio. Država će raspisati centralni tender za kalorimetre", kaže ministarka Zorana Mihajlović.
Prema njenim rečima, oni će nabaviti dodatne kalorimetre svima kojima su potrebni, ali će dalje razvođenje po zgradi morati da zavisi od samog kućnog saveta.
Merači toplote i ventili za stan od 60 kvadrata, koji obično ima pet radijatora, koštaju oko 250 evra. To bi građani otplaćivali uz račune najmanje u narednih pet godina.
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela