Govoreći o pritužbama potrošača za decembarske račune za gas, Mihajlović je rekla da će radna grupa oformljena da ispita taj problem uskoro objaviti rezultate

BEOGRAD - U Bačkoj Palanci danas je otvorena nova kotlarnica Toplane "Partizan", kapaciteta sedam megavata, vredna 610.000 evra, saopštilo je Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine.
Kotlarnicu je otvorila ministarka energetike Zorana Mihajlović koja je rekla da je Bačka Palanka dobila jednu od najsavremenijih kotlarnica u Srbiji i da ta investicija predstavlja primer dobre saradnje lokalnih vlasti i Vlade Srbije, navodi se u saopštenju.

"U Bačkoj Palanci se toplotna energija naplaćuje po utrošku još od 2011. godine, a takav sistem obračuna biće uveden u svim toplanama u Srbiji od 2015. godine, u čemu će Ministarstvo pružiti maksimalnu podršku lokalnim samoupravama", kazala je ministarka.

zorana-mihajlovic-backa-palanka.jpg
Foto: Tanjug

Govoreći o pritužbama potrošača za decembarske račune za gas, Mihajlović je rekla da će radna grupa oformljena da ispita taj problem uskoro objaviti rezultate i napomenula da je početkom februara, osim Srbijagasa i distributer DP "Novi Sad - Gas" počeo svakodnevno da meri kvalitet tog energenta koji se isporučuje potrošačima.Izgradnja nove kotlarnice realizovana je u okviru četvrte faze programa koji sufinaniraju vlade Srbije i Nemačke, preko nemačke razvojne banke KfW.Deo sredstava za njenu izgradnju obezbedili su lokalna samouprava i preduzeće "Novi Sad - Gas".Prilikom posete fabrici za reciklažu ambalažnog PET otpada Grintek (Greenteć) u Mladenovu, Mihajlović je poručila da će država nastaviti da pomaže razvoj reciklažne industrije, u ovoj godini sa 250 miliona dinara, i dodala da će svi dugovi reciklerima nasleđeni od prethodnog ministarstva biti isplaćeni, u saradnji sa Ministarstvom finansija.

Ona je poručila da će država, kroz izmene pojedinih zakona, pomoći otvaranje firmi kao što je Grintek i da će zajedno sa reciklerima raditi na edukaciji i podizanju svesti stanovništva o primarnoj selekciji otpada i značaju reciklaže.Direktor Grineka Mihail Mateski rekao je da će to preduzeće, zahvaljujući planiranim i relizovanim investicijama, koje uključuju instalaciju linije za takozvano vruće pranje PET boca, postrojenja za tretman otpadnih voda i novih tehnologija za proizvodnju granulata od PET ambalaže, povećati broj zaposlenih sa 85 na 130 do kraja godine.

Kako je naveo, završetkom tog investicionog ciklusa ukupna vrednost ulaganja u fabriku će dostići pet miliona evra, a proizvodni proces će uključivati i proizvodnju granulata od reciklirane PET ambalaže, koji se trenutno uvoze.Mateski je rekao da je reciklažna industrija, pored doprinosa zaštiti životne sredine, značajna i zbog zapošljavanja, napominjući da je, posredno, u sakupljačkoj mreži Grinteka angažovano oko 1.000 ljudi.