Zamućenu vodu i vodu koja je promenila boju ne koristite ni za piće ni za pripremanje hrane i ličnu higijenu. Namirnice koje su došle u kontakt s vodom iz poplavnog talasa ni u kom slučaju ne koristiti za ishranu

BEOGRAD - Nesreća ne dolazi sama.
Uporedo s vodom, građane u poplavljenim područjima napadaju razne zaraze i crevne infekcije, koje mogu dovesti i do smrti. Zagađeni su hrana i voda, a kako se voda bude povlačila, situacija će biti još gora. Crevne infekcije su prva opasnost. Blagi simptomi su mučnina, nadimanje, češće stolice, a teži povraćanje, proliv, bolovi, gubljenje na težini, malaksalost, povišena telesna temperatura, što može izazvati dehidrataciju i smrt.

Bojana Grgić, epidemiolog iz Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, navodi da je stanovništvo izloženo riziku od pojave infekcija i obolevanja od zaraznih bolesti koje se prenose kontaminiranom vodom ili prljavim rukama.

- Zamućenu vodu i vodu koja je promenila boju ne koristite ni za piće ni za pripremanje hrane i ličnu higijenu. Namirnice koje su došle u kontakt s vodom iz poplavnog talasa ni u kom slučaju ne koristiti za ishranu - poručila je ona.
Njen kolega Predrag Kon kaže da je sada najvažnije obezbediti higijenske uslove.
- Moguće su sve crevne infekcije - bakterijske i virusne.

(V. S.)