Imali smo srećnu okolnost da je u dve požeške kasarne bio puk vojske, koja je odmah regaovala, kaže Milovan Stojković, sekretar opštine 1965. godine

POŽEGA - U četvrtak 13. maja 1965. godine, požešku opštinu, nakon sedmodnevne kiše, zahvatio je poplavni talas i izlivanje tri reke Skrapeža, Đetinje i Zapadne Morave.

"Imali smo srećnu okolnost da je u dve požeške kasarne bio puk vojske, koja je odmah regaovala kad je sve ovo bilo poplavljeno, kada je Skrapež nabujao, Đetinja, istovremeno, požeška kotlina u to vreme bila je jezero", kaže Milovan Stojković, sekretar opštine 1965. godine.

Od 2005. godine u Požegi nema stacionirane vojske, a poplavni talas ponovo je zapretio toj opštini.

Tačno 49 godina kasnije, u četvrtak 15. maja 2014. godine, Požega je izbegla poplavu širih razmera, zahvaljujući bedemu koji je projektovalo Vodoprivredno preduzeće "Morava" iz Čačka 1966. godine.

poplave.jpg
Zoran Šaponjić 

Bedem koji je projektovan za stogodišnje, a odoleo je ovih dana i hiljadugodišnjim padavinama, projetkovao je inžinjer Radomir Vasilijević.

Direktor vodoprivrednog preduzeća Morava, Rade Radovanović kaže da je bedem u Požegi izgrađen za godinu dana priručnim sredstvima. Slični projekti sada se mogu završiti mnogo brže moćnim mašinama i stručnjacima koje Srbija ima.

"Mi smo u Čačku tačno znali, mogla je da dođe kompletna Žandarmerija i kompletan Štab za vanredne situacije. Samo je zahvaljujući nama odbranjen Čačak, zato što smo znali ta slaba mesta i gde treba intervenisati. Isto tako za Požegu. Znači, treba staviti na papir i odrediti prioritete, znate. Za mene je za jedan grad bitno zaštita grada, saobraćajnice, da građani imaju struju i vodu", kaže direktor V.P. "Morava" Čačak dip. inž. građ. Rade Radovanović.

Sada je pravi trenutak da se iskoristi pozitivna energija i širom Srbije izgrade i ojačaju nasipi i odbrambeni bedemi. Istorija se ponavlja, ali naredni poplavni talas treba dočekati spremnije.

(RTS)