Predsednik IKS Milovan Glavonjić je izrazio očekivanje da će njihova "armija inžnjera" biti angažovana i da će utvrditi šta je na objektima oštećeno

Inženjerska komora Srbije ponudila je vladi oko 26.500 licenciranih inženjera raznih struka za procenu štete i izradu projekata i poručila vlasnicima da sami ne obnavljaju kuće, jer to može da bude opasno i "bacanje para u bunar", rečeno je danas medijima toj komori.

Predsednik Inženjerske komore Srbije Milovan Glavonjić je izrazio očekivanje da će njihova "armija inžnjera" biti angažovana i da će utvrditi šta je na objektima oštećeno, da bi mogli da uđu u program sanacije ili izrade novih projekata za gradnju.

Glavonjić je kazao da je IKS već uplatila tri miliona dinara pomoći i da će dodatno za pomoć biti uplaćena polovina mesečne zarade zaposlenih u komori.

On je naveo da IKS ima osam regionalnih centara i da će ukoliko u nekim delovima Srbije ne budu imali dovoljno inženjera poslati iz Beograda one koji su se doborovoljno javili da odu u neko područje, a komora će snositi troškove.

IKS je juče pokrenula internu anketu i već se dobrovoljno prijavilo 250 inženjera koji su se izjasnili za vrstu angažovanja i objekata.

Glavonjić je rekao da će licencirani inženjeri biti uključni u republičke i timove lokalnih samouprava za procenu štete i obnovi. On je naveo da su članovi IKS već angažovali na pružanju pomoći ugroženim područjima i da je i sam obišao Obrenovac.

Prema njegovim rečima, licencirani inženjeri mogu besplatno da urade projektnu dokumentaciju za sanaciju, rekonstrukciju ili izgradnju novih objekata. Glavonjić je dodao da bi obnova zemlje mogla da bude i šansa za pokretanje domaćeg građevinarstva.

Predsednik Skupštine Inženjerske komore Srbije i profesor građevinskog fakulteta Dragoslav Šumarac je apelovao na građane da ne pokušavaju sami, bez stručnjaka, da obnavaljaju kuće i bilo šta rade, navodeći da to može da bude opasno i bacanje para u bunar, ako se ne uradi kako treba.

"Stručnjaci će uraditi projekte tako da te sanacije budu što jeftinije i da objekti budu sigurni i za eventualne poplave, zemljotrese i drugo što može da nas snađe u narednom periodu", istakao je Šumarac, koji je nekada bio ministar građevine.

(Dnevno.rs)