Poslanik SNS Vladimir Galić oštro se usprotivio predlogu o izdvajanju i novih 100 miliona dinara u budžetsku rezervu jer se "ne zna na koji će način pokrajinska vlada upotrebiti taj novac"

NOVI SAD - Poslanici Skupštine Vojvodine razmatraju danas predlog Pokrajinske vlade o rebalansu vojvođanskog budžeta za ovu godinu, prema kojem bi za naknadu troškova vodoprivrednim preduzećima u odbrani od majskih poplava trebalo da bude izdvojeno oko 282 miliona dinara.

Pokrajinska vlada predložila je i da dodatnih 100 miliona dinara bude izdvojeno u budžetsku rezervu, tako da bi tim rebalansom ukupan obim pokrajinskog budžeta trebalo da bude uvećan za 382 miliona dinara i da iznosi 66,1 milijardu dinara.

Obrazlažući predlog rebalansa, koji je pokrajinskim poslanicima upućen po hitnom postupku, pokrajinski sekretar za finansije Zoran Radoman istakao je da se na taj način stvaraju uslovi za to da se Javnom preduzeću “Vode Vojvodine”, kao i ostalim vodoprivrednim preduzećima u pokrajini što pre plati za radove i nadoknade svi troškovi koje su imali u odbrani od poplava na području Srema.

Radoman je precizirao da je, od ukupnog iznosa predviđenog za naknadu troškova odbrane od poplava, 271,8 miliona dinara namenjeno “Vodama Vojvodine” i ostalim preduzećima na ime rashoda u sprovođenju odbrane, dok je deset miliona predviđeno za utvrđivanje stanja poplavljenog poljoprivrednog zemljišta.

Novih 100 miliona dinara predviđenih za budžetsku rezervu potiče iz viška prihoda iz ranijih godina, odnosno to je neraspoređeni suficit budžeta, rekao je Radoman i napomenuo da se ta sredstva koriste za hitne potrebe koje sad nije moguće predvideti, poput poplava i drugih nepogoda.

Poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Galić oštro se usprotivio predlogu o izdvajanju novih 100 miliona dinara u budžetsku rezerve jer, kako je rekao, ne zna se na koji će način Pokrajinska vlada upotrebiti taj novac.

On je takođe bio i protiv načina na koji je predlog rebalansa stavljen na dnevni red ove 32. sednice pokrajinske skupštine jer, kako je rekao, dopuna dnevnog reda s tim predlogom stigla je poslanicima pre dva dana i nije bilo dovoljno vremena da je prouče.

Slične primedbe imali su i drugi predstavnici opozicije, ističući da nisu protiv toga da se vodoprivrednim preduzećima nadoknade troškovi u odbrani od poplava, ali su se usprotivili načinu na koji je predložena odluka o rebalansu budžeta.

Potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Goran Ješić naglasio je da je odluka o rebalansu zahtevala hitno donošenje zbog hitnosti situacije u kojoj smo se našli zbog poplava i napomenuo da će tim izdvajanjem biti sačuvana vodoprivreda u pokrajini.