Dr Vladimir Miklič: Suncokret još uvek dobar ali bolesti prete
Ta uljarica je u Srbiji posejana na oko 170.000 hektara, što su nešto manje površine nego lane, ali ako se ima u vidu razvoj i trenutna „kondicija biljaka“, i ukoliko bi do kraja vegetacije ostale okolnosti ratarima išle na ruku, možemo se nadati dobrom rodu, mada ne rekordnom kakav je bio prošlogodišnji, ocenio je dr Miklič za Tanjug.
Na većini njiva pod suncokretom herbicidi su dobro delovali tako da nema korova, ali opasnost biljkama, koje su uglavnom u fazama završetka cvetanja ili nalivanja zrna, mogla bi da usledi od eventualnog napada bolesti poput bele truleži i drugih kojima odgovaraju česte padavine u ovo doba godine. Iako tretiranje suncokreta fungicidima u Srbiji nema tradiciju, a nema ni odgovarajuće mehanizacije za njeno izvođenje, ove godine bi ova mera mogla smanjiti rizik od napada pojedinh bolesti. I hemijska desikacija bi bila od koristi jer bi se ubrzala žetva i skratio rizični period. Miklič upozorava da bi opasnost mogla da dođe i od najezde miševa i drugih glodara, koji su proteklih meseci već naneli znatne štete strnim žitima, pa bi ratari trebalo da budu oprezni i preduzmu odgovarajuće mere.„Za suncokret je sad najvažnije da ima desetak dana sunčanog vremena, bez kiše, što bi neke eventualne infekcije na biljkama zaustavilo“, naglašava on i ističe da bi takvi uslovi obezbedili dobru ovogodišnju proizvodnju te industrijske kulture i dovoljno sirovine fabrikama ulja.
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti