Leskovački sajam, koji je u vlasništvu Miškovića, najverovatnije će nestati

LESKOVAC - Jedinstvenom svetskom arhitektonskom i građevinskom objektu, čuvenoj Šajkači ili Okruglom paviljonu Leskovačkog sajma, sudeći po najavama i zainteresovanosti investitora, preti rušenje.

Tim povodom, oglasilo su se društvo ‚‘Stari Leskovac‘‘ i Mančesterci, članovi čuvene navijačke grupe Blu bojsi, koji će organizovati niz akcija i aktivnosti kako bi se ovaj objekat pod zaštitom države sačuvao. Arhitekta Den Larison, čija je majka Svetlana rođena Leskovčanka, kaže da je reč o izuzetnom arhitektonski i građevinski urađenom objektu.

- Postoje dva u svetu, jedan manji je u Americi. Mnogi profesori Šajkaču pokazuju svojim studentima kao primer vrhunskog majstorstva, napregnutog betona i izrade krova sa sajlama - kaže Den.

Apetiti domaćih ‚‘investitora‘‘ su porasli nakon saznanja da Miroslav Mišković, vlasnik „Leskovačkog sajma“ raspolaže sa pet hala na više od 1,6 hektara u centru grada. U renoviranje krova Okruglog paviljona trebalo je uložiti oko pet miliona dinara. Od 1961, kad je izgrađen, u Okrugli paviljon nije ulagano, sem u vodovodnu instalaciju. Sudeći po trenutnom stanju, Mišković kao da je digao ruke od njega.

Inače, Leskovački sajam, nekada jedna od najvećih sajamskih manifestacija u SFRJ, izgrađen je u obliku šajkače. To je prouzrokovalo bes kod Hrvata i Slovenaca, koji nisu hteli da izlažu robu u Leskovcu. Stvar je legla kad je rukovodstvo Leskovca Josipu Brozu, kome su Hrvati tužakali Leskovčane, saopštilo da je reč o titovki, a ne srpskoj šajkači.

(A. D.)

Gradonačelnik dr Goran Cvetanović
PITAĆEMO MIŠKOVIĆA DA PREUZMEMO OBJEKAT

Šteta je što takav objekat propada - kaže gradonačelnik Leskovca dr Goran Cvetanović i dodaje:
-Razgovaraćemo s Miškovićem kao vlasnikom da Grad preuzme taj objekat i onda ćemo videti šta dalje.Pokušali smo da kontaktiramo s Novicom Tončevim iz Surdulice pošto se on, uz Miškovića, pominje kao mogući investitor, ali nam se on nije javio.