POOŠTEREN EPIDEMIOLOŠKI NADZOR: U Srbiji registrovana 72 slučaja zaraze malim boginjama
BEOGRAD - Nakon uvođenja pooštrenog epidemiološkog nadzora nad malim boginjama (morbilama) 21. novembra, u zemlji su prijavljena 72 slučaja sumnje na ovu zaraznu bolest, od kojih je 38 laboratorijski potvrđeno, saopštio je danas Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Podaci se odnose na period od 21. novembra do 9. januara, objavio je institut na svom sajtu, uz napomenu da je najviše slučaja sumnje na teritoriji grada Beograda (37), 18 je iz Južnobačkog okruga, pet iz Mačvanskog, tri iz Sremskog okruga i po dva slučaja su iz Severnobanatskog, Jablaničkog, Južnobanatskog i Moravičkog okruga.
U skladu sa merama pooštrenog nadzora, dnevno nulto izveštavanje uspostavljeno je na teritoriji grada Beograda, Sremskog, Južnobackog, Južnobanatskog i Mačvanskog okruga.
Prvi slučaj na teritoriji grada Beograda prijavljen je 17. novembra i od tada su registrovana 22 slučaja morbila i prijavljena je jedna porodična epidemija (dvoje obolelih).
Stručnjaci "Batuta" ističu da u Beogradu jedan lanac infekcije među zdravstvenim radnicima ima pretpostavljeni izvor na Dalekom istoku, a drugi lanac infekcije u porodici među sestrama bliznakinjama ima pretpostavljeni izvor takođe van zemlje, u Republici Srpskoj (Bileća).
Osvrćući se na "neke sporadične slučajeve", oni navode da su, epidemiološkim istraživanjem, izvori infekcije "utvrđeni ili pretpostavljeni (slučaj pacijenta na ORL klinici, koji je iz Bijeljine došao na lečenje, boravak u Bijeljini, kontakti sa obolelim licima koji su u periodu inkubacije boravili u Republici Srpskoj itd)".
"Epidemiološkim istraživanjem prijavljeni su i laboratorijski potvrđeni slučajevi sumnje sa laboratorijski potvrđenim slučajem, koji je izvor infekcije za utvrđeni novi lanac trasmisije", navodi se u saopštenju i dodaje da pozornost zahtevaju sporadični potvrđeni slučajevi morbila u Beogradu kod kojih nisu utvrđeni izvori infekcije, a koji indirektno ukazuju na prisustvo virusa u cirkulaciji.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograd je 29. decembra dostavio informaciju o epidemiji morbila, a 6. januara Institutu za javno zdravlje Srbije prijavu epidemije sa početkom 28. oktobra 2014, otkrivanjem 26. decembra, sa nepoznatim brojem eksponiranih, sa 13 obolelih i šest hospitalizovanih slučajeva.
Na teritoriji Južnobačkog okruga registrovano je 11 slučajeva morbila, ističu stručnjaci "Batuta" i preciziraju da "jedan utvrđeni lanac infekcije čine studenti iz Bileće u Novom Sadu, porodična epidemija u Temerinu, lanac infekcije u Bačkoj Palanci".
Oni navode i "sporadični slučaj u Novom Sadu (osoba koja je na sahrani strica u Bileći ostvarila niz kontakata) i druge sporadične slučajeve kod kojih izvor infekcije upućuje na Republiku Srpsku ili nije utvrđen".
Institut za javno zdravlje Vojvodine je epidemiju morbila na Južnobackom okrugu prijavio 19. decembra, sa početkom 14. novembra, otkrivanjem 17. decembra, sa nepoznatim brojem eksponiranih, sa sedam obolelih i dva hospitalizovana slučaja.
U Mačvanskom okrugu registrovana su tri slučaja morbila, jedan kod osobe koja živi u Bratuncu, a radi u Srbiji, drugi kod osobe koja je bila u kontaktu sa obolelim detetom iz Badovinaca i treći kod studenta koji dolazi u kontakt sa studentima iz BiH u Novom Sadu.
Na teritoriji Sremskog okruga registrovan je jedan slučaj morbila, kod deteta iz romske populacije, koje je boravilo u azilu za imigrante u Berlinu.
Na teritoriji Južnobanatskog okruga registrovan je jedan slučaj morbila, kod osobe koja je ostvarila kontakte sa obolelom cimerkom iz Bileće.
Svi slučajevi su potvrđeni u Referentnoj laboratoriji Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak".
Imajući u vidu do sada identifikovana tri potencijalna geografska područja moguće importacije, genotipizacija će se raditi u Referentnoj regionalnoj laboratoriji u Luksemburgu u cilju dokazivanja genotipa virusa, najavljeno je iz "Batuta".
Importacioni status je moguće tek tada verifikovati, imajući u vidu vrednosti indikatora kvaliteta u nadzoru do uvođenja pooštrenog nadzora, nakon potvrde prvog slučaja morbila u ovoj godini.
Na određenim teritorijama su, revizijom protokola, naknadno utvrđeni slučajevi koji nisu prijavljeni nadležnoj zdravstvenoj ustanovi.
Vakcinalni status svih potvrđenih slucajeva je nepoznat ili se radi o nevakcinisanim licima, izuzev četiri obolele osobe koje su vakcinisane jednom dozom vakcine.
Među obolelima, trećina (31,5 odsto) je u uzrastu od 35 do 40 godina, 34,2 odsto ima od 20 do 30 godina, 17 odsto je u uzrastu od 15 do 20 godina, a dve obolele osobe su starije od 40 godina.
Manji procenat obolelih su deca - 11 odsto je u uzrastu od jedne do četiri godine i jedan je u uzrastu od pet do 10 godina.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)