U niškom lutkarskom pozorištu igra se komad Igora Bojovića, rađen po motivima poznate bajke, koji ga je, kaže, šokirao jer je rediteljka izbacila veći deo njegovog dramskog teksta i dopisala svoj

NIŠ - Igor Bojović, pisac komada “Crvenkapa” koji se igra u niškom lutkarskom pozorištu, potpuno je šokiran predstavom za decu koja je rađena po njegovom tekstu.



Inače, u opisu predstave na sajtu niškog lutkarskog pozorišta piše: Ova Crvenkapa je namenjena deci starijoj od 9 godina, ali i svim roditeljima...

“Rediteljka je izbacila veći deo mog dramskog teksta, rađenog po motivima poznate bajke (oko 70 odsto) i dopisala svoj, što je nedopustivo po Zakonu o autorskim pravima, objašnjava Bojović za “Večernje novosti”.


“U potpunosti je izmenjen značenjski nivo komada i doveden do neprepoznatljivosti. Crvenkapa u predstavi proba drogu, odlazi sa pedofilom iza zida i posle nekoliko minuta se vraća kao da ništa nije bilo, vrbuje je crkva i uvlači u neke rituale”, kaže autor.

On ističe da je to možda trebalo da bude društvena kritika, ali da je nije tako razumeo. Naprotiv.“Niti sam ja to napisao, niti je tekst dopisan uz moju saglasnost. I sa zakonske i sa etičke tačke nedopustivo je. Pozoriše lutaka u Nišu objavilo je javno izvinjenje, što verujem da je značajno jer je na neki način presedan: smatram ga izvinjenjem branši kojoj pripadam”, kaže Bojović.Ipak, priča se ne završava na tome, pošto predstava nije skinuta sa repertoara.

crvenkapa-lutkarsko-pozoriste-nis.jpg
Foto: Printscreen

“Oni su se obavezali da će povući sve plakate i programe s mojim imenom i napisati da je rađena po motivima mog teksta, Zbog glumaca koji su uložili veliki trud i rad nisam hteo da idem dalje i sudskim putem zabranjujem izvođenje predstave”, navodi autor. On kaže i da je i sam plakat za predstavu sporan jer je na njemu crno-bela zlokobna slika vuka sa malom crvenom kapom, što je, po njegovom mišljenju direktna asocijacija na “crvene beretke” i JSO.

Bojović ocenjuje da su sporni delovi teksta trebalo, valjda da budu kritika nekih društevih pojava, ali da su izvedeni tako da predstavljaju njihovu afirmaciju. Crvenkapa, tako, kada proba drogu uzvikne ”Ja sam ptica, ja letim”, što izaziva smeh i radost među decom u sali. Povodom ovog slučaja reagovalo je i Udruženje dramskih pisaca Srbije koje najoštije osuđuje zloupotrebu autorskih prava pisca. Predsednik UDPS Miladin Ševarlić naveo je da je rediteljka predstave Biljana Vujović izmenila više od polovine autorovog teksta po svom nahođenju, čime je ugrozila prava autora, pišu “Večernje novosti”.

(Večernje novosti/Južna Srbija.info)

DA SE ČUJE I DRUGA STRANA: Šta kažu u Pozorištu lutaka Niš

Postavka predstave „Crvenkapa“ u režiji Biljane Vujović Bajke izazvala je nezadovoljstvo autora teksta Igora Bojovića, koji smatra da je bez njegove saglasnosti došlo do izmene teksta u velikom obimu i da su time povrđena njegova autorska prava i profesionalni ugled.Problem koji je nastao može se posmatrati sa dva aspekata: autorskih prava i same predstave „Crvenkapa“.

Advokat gospodina Bojovića je uputio 14. aprila (24 dana nakon premijernog izvođenja) dopis Pozorištu lutaka sa predlogom o rešavanju spora mirnim ili sudskim putem.Pozorište lutaka ističe da rediteljka Biljana Vujović Bajka u velikoj meri jeste odstupila od originalnog teksta i pristupilo je mirnom rešavanju spora i ispunila zvanične zahteve autora: - da u roku od 5 dana povuče plakat i program na kom se on navodi kao autor i da u budućim materijalima stavi naznaku „predstava je rađena po motivima teksta „Crvenkapa“ Igora Bojovića;- da isplati ugovoreni honorar u roku od 5 dana (što je već i pre toga bilo učinjeno);- da objavi javno izvinjenje u dva nacionalna dnevna lista do 30. aprila.Gospodin Bojović je poslao pisanu izjavu u kojoj navodi da će ispunjenjem zahteva smatrati ovaj spor okončanim. Iako je ovim putem dobio moralnu satisfakciju koja mu pripada, gospodin Bojović ipak pokreće negativnu medijsku kampanju.

Drugo pitanje je, pitanje same predstave „Crvenkapa“. Je li ona takva kakvom se ovih dana predstavlja u medijima? Predstava je specifična po novom tumačenju ove klasične bajke, uz jasno definisanu ciljnu grupu (namenjena uzrastu dece od 9 i više godina, kao i odraslima). Skreće pažnju i upozorava na opasnosti savremenog društva koje prete mladima tog uzrasta. Pre početka izvođenja predstave za učenike osnovnih škola, Pozorište je 22. marta (dva dana nakon premijere) odigralo predstavu za učitelje, vaspitače, nastavnike i direktore škola, nakon čega ne samo da nije upućena nijedna primedba, već samo reči hvale.Predstava je do sada izvedena šest puta, uključujući i pretpremijerno i premijerno izvođenje, gledali su je učenici dve osnovne škole i čini se da je oni kojima je namenjena razumeju. A to jeste najvažnije. Deca reaguju na negativne likove, što pokazuje da razlikuju dobro i zlo, što jeste osnovni cilj svake predstave. Nema opravdanih razloga da se ona ukloni sa repertoara.

Pozorište lutaka je do sada imalo puno poverenja u sve autore sa kojima je sarađivalo i ovaj slučaj predstavlja presedan. U ovom slučaju ne poriče svoju odgovornost u izboru reditelja i preduzeće sve zakonske mere zbog povrede ugleda Kuće. I na kraju, osvrnućemo se i na odnosa autora i rediteljke. Imamo utisak da među njima postoje neslaganja i da je Pozorište lutaka u ovom slučaju kolateralna šteta. Ukoliko je tako, molimo autora i rediteljku da svoj sukob reše ili svoje animozitete prevaziđu na drugi način, koji ne povređuje ugled Pozorišta koje ove godine navršava 57 godina izuzetno uspešnog rada i stvaralaštva.