NIŠ: Otkriven spomenik poginulim sovjetskim vojnicima
NIŠ - Spomenik poginulim sovjetskim vojnicima novembra 1944. godine u Nišu treba da nas podseća i opominje, rečeo je danas na otkrivanju i osvećenju obeležja u tom gradu, na platou ispred Logora na Crvenom krstu.
Sovjetski vojnici poginuli su 7. novembra 1944. godine, mesec dana posle oslobođenja Niša, u dejstvima američkih aviona na kolonu sovjetskih vojnika i avio eskadrile koja se nalzila na niškom aerodromu.Tada je poginulo više desetina sovjetkih vojnika, a identifikovane su 23 žrtve.Spomenik je otkrio predsednik gardske organizacije Saveza boraca Miodrag Tričković.Gradonačelnik Niša Zoran Perišić je rekao da naša zemlja vodi politiku tolerancije i saradnje sa drugim državama doprinoseći globalnoj stabilnosti, kao i da posebno mesto u oslobođenju Niša 1944. godine zauzima ruski narod.
Kodirektor Srpsko-ruskog humanitarnog centra Viktor Safjanov rekao je da je Dan pobede najradosniji dan i da kao što su na otkrivanju spomenika ruska i srpska zastava, tako su te zastave danas pronete Crvenim trgom na paradi u Rusiji.Safjanov je rekao da je to potvrda istorijskih i prijateljskih veza naših naroda.Vence na novootkriveni spomenik položile su delegacije grada, okruga, Srpsko-ruskog humanitarnog centra, Policijske uprave, boračkih organizacija i udruženja koje neguju tradicije oslobodilačkih ratova i građani.Spomenik je od crvenog granita, težak je 38 tona sa dve kolone, reljefom i zvonom, a razultat je zajedničkog rada srpskog i ruskog naroda.
Radovi na spomeniku, čije je podizanje inicirano od strane niških veterana i Srpsko-ruskog humanitarnog centra, podržala je Ambasada Ruske Federacije i grad Niš uz pomoć kompanije "Jugorosgas".Piloti sovjetske armije Krivonogi Petrovič i potporučnik Šipulja Mitrofanovič poginuli su u tim sukobima i sahranjeni su na Crvenom krstu, a njihovi zemni ostaci preneti su 1966. godine na groblje crvenoarmejcima koje se nalazi u Jagodini.U knjizi niškog istoričara i publiciste Dragoljuba Ž. Mirčetića "Vazdušna bombardovanja Niša u Drugom svetskom ratu 1941 - 1944", uz citiranje memoara stranih autora, domaće i strane istorijske građe, kao i svedoka tih događaja, iznosi se dilema o tom događaju u naslovu "Zabuna ili namera".Pojedini istoričari skloni su da taj sukob smatraju početkom hladnog rata, rekao je ranije Tanjugu niški istoričar i publicista Nebojša Ozimić.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti