SAMO FLAŠIRANA: U Kikindi presušile javne česme sa filtriranom vodom
KIKINDA: Građani plićeg džepa koji nisu u mogućnosti da kupuju flaširanu vodu, a za česmušu iz vodovoda nemaju stomak, jer je „prijatnog“ mirisa, a često i žućkaste boje, od ponedeljka su u problemu. Više ne rade javne česme sa filterima za prečišćavanje po tehnologiji dr Miroslava Kukučke iz Kikinde.
Četrnaest česmi u gradu i okolnim selima “presušile” su odlukom onog ko ih je osmislio, uz obrazloženje da je ugovor Kukučkine firme “Envirotech” o njihovom održavanju sa opštinom Kikinda, istekao 28. februara, ali i zato što nova javna nabavka nije raspisana na vreme:
-Česme su, ipak, radile sve do pre neki dan, a u međuvremenu su održavane besplatno- kaže dr Kukučka i nastavlja:
-Nakon konsultacija sa Zavodom za javno zdravlje i republičkom sanitarnom inspekcijom, zaključili smo da je zbog bezbednosti građana, najbolje da ih i dalje održavamo, do dogovora sa gradskim vlastima.
Međutim, njihov odgovor nije stizao. Na kraju je, pre desetak dana, raspisana javna nabavka. Pored moje firme, javila se i jedna iz Zrenjanina sa nešto jeftinijom ponudom. Ako će ubuduće neko drugi brinuti o česmama, najbolje je da krene ispočetka, a mi da ne snosimo, eventualne, rizike po zdravlje stanovništva. Česme nisu isključene iznenada. O svemu sam mejlom obavestio člana OV za komunalnu infrastrukturu-kategoričan je dr Kukučka, čije česme postoje i u mnogim drugim gradovima i selima.Nadležni u opštini Kikinda zatečeni su novonastalom situacijom.
Predočavaju da su raspisali tender za održavanje javnih česmi, i prihvatili sugestije firme dr Kukučke, kako bi sve tehničke pojedinosti bile ispoštovane, ali zbog njihove dugogodišnje saradnje:
-Komisija je 8.maja otvorila dve pristigle ponude. Utvrđeno je da je ponuda jedne zrenjaninske firme, u odnosu na Kukučkinu, povoljnija za 250.000 dinara. S obzirom da procedura javne nabavke još nije završena i ne zna se kome će pripasti posao, neprijatno smo iznenađeni. Bez najave, Kukučkina firma je isključila sve česme, a godinama unazad je iz lokalnog budžeta dobijala sredstva za njihovo održavanje-odgovaraju iz Opštinske uprave.Građane u ovom trenutku najviše interesuje kada će česme ponovo proraditi, ali zasad nema pouzdanih informacija kad bi to moglo da se desi.
Da se prevaziđe situacija
Komentarišući za značaj broj građana nepovoljnu situaciju, predsednik opštine Pavle Markov ocenio je da je najbitnije da javne česme što pre budu dostupne ljudima:-Smatram da bi do okončanja postupka javne nabavke, brigu o kvalitetu i kontroli vode na javnim česmama trebalo da preuzmu stručnjaci kikindskog Zavoda za javno zdravlje- rekao je Markov.
Svega u česmuši
Dosadašnje analize kvaliteta vode iz vodovoda koja se hloriše, kako bi se obezbedila mikrobiološka ispravnost, pokazale su da je prirodno hemijski neispravna, jer je takva na dubinskim izvorištima. Za vodosnabdevanje se koristi podzemna voda koja se crpi sa dubine od 180 do 200 metara. Pored povećanog sadržaja organskih materija i amonijaka, u česmovači je registrovan natrijum, a na nekim mestima blago je povišena koncentracija arsena. Kao jedino rešenje nameće se najavljena izgradnja fabrike vode.
(S.U.)
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti