Ogromno interesovanje za Noć muzeja
BEOGRAD - Posetioci su pokazali veliko interesovanje za izložbu "Svedoci epohe i borci za slobodu", koja je u okviru Noći muzeja održana u Dvorskom kompleksu na Dedinju, pa su se ispred kapije formirali veliki redovi, sat vremena pre otvaranja.
Više hiljada posetilaca imalo je priliku da pogleda fotografije koje prikazuju život na dvoru pre i posle Drugog svetskog rata.
Fotografije Kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, Kralja Petra Drugog, Tita, Slobodana Miloševića, ali i fotografije važnijih momenata u životu princa Aleksandra postavljene su upravo na mestima na kojima su i nastale.
Princ Aleksadar Karadorđević sa suprugom Katarinom je, takođe, tokom večeri posetio izložbu, razgovarao i fotografisao se sa posetiocima.
U saopštenju njegove kancelarije navodi se da su posetioci mogli upoznaju život i rad Draže Mihailovića kroz izložbenu postavku "General Mihailović - prvi borac za slobodu u okupiranoj Evropi , autora Dušana Babca.
Novinska agencija Tanjug za Noć muzeja prvi put je otvorila svoja vrata, što je izazvalo ogromno interesovanje posetilaca koji su znatiželjno dolazili kako bi zavirili u čuveno zdanje na Obilićevom vencu i pitali sve što ih zanima.
Građani prestonice raspitivali su se kako se prave vesti, kako se distribuiraju, kako se koriste, da li Tanjug ima veb portal, Tviter ili Facebook nalog.
Interesovao ih je i Tanjugov video servis, kako radi, kome i na koji način odlaze ti video snimci, da li je slovo T koje vide na televizijama upravo oznaka svima poznate agencije, ko je arhitekta zdanja, šta se u njoj nalazilo...
Takođe, sugrađani svih generacija, od dece do najstarijih, radoznalo su razgledali foto redakciju, fotografisali se, razgledali fotografije koje su za ovu priliku pripremljene za publiku.
U Leskovcu se Noć muzeja održava na osam lokacija.
Pored Narodnog muzeja, Leskovčani mogu da posete Etno kuću, Centar za ekonomiku domaćinstva, Tekstilni muzej u Strojkovcu, Narodnu biblioteku, Školu za tekstil i dizajn, Udruženje građana makedonske nacionalne zajednice "Ilinden" i Omladinski klub Orkanski visovi.
U Narodnom muzeju, pored nedavno otvorene stalne postavke, izložena je grnčarija iz etnološke zbirke, zatim dečiji likovni radovi, grafike Vime Zurne iz Holandije, a organizovana je i radionica za decu "Napravi suvenir". U Narodnoj biblioteci postavljena je izložba radova studenata "Otkrivanje", u Centru za ekonomiku domaćinstva Izložba ćilima , u Školi za tekstil i dizajn izložba učeničkih radova Boja zvuka , a u Udruženju Ilinden postavka Kući u ratu .
U Noći muzeja učestvuju i učenici Muzičke škole Stanislav Binički", KUD Hisarlije i Duo Amici .
Sve postavke su otvorene od 17 do 24 sata.
Manifestacija "Noć muzeja" u Nišu održava se na petnaestak lokacija u gradu, pocecla je sa prvim večernjim satima i traje do iza ponoći.
Galerija Niškog kulturnog centra veče posvećuje pesniku Branku
Miljkoviću, a u Logoru na Crvenom krstu organizovana je izložba Davorina Dinića "Senke starog Niša".
Istorijski arhiv je po prvi put izložio retke i stare knjige, a izložba nosi naziv "Cvet uma i duše ljudske".
Za posetioce u "Noći muzeja" otvorene su galerije "Srbija", "Salon 77", Legat Branke Đorđević, "Art 55" i druge, a Društvo arhitekata Niša organizovalo je izložbu studentskih radova "Enterijer".
U "Noći muzeja" program organizuju biblioteka "Stevan Sremac", a u akciji
svojim stalnim postavkama učestvuje i niški Narodni muzej.
Muzeji i kulturne ustanove Pomoravskog okruga - Jagodine, Ćuprije, Paraćina i Svilajnca, uključili su se aktivno u tradicionalnu, najmasovniju kulturnu manifestaciju "Noć muzeja".
Interesovanje je veliko, od samog otvaranja, rečeno je Tanjugu u muzejima..
U manifstaciju su se uključila tri muzeja u Jagodini - Zavičajni, Muzej voštanih figura i Muzej naivne i marginalne umetnosti sa veoma atraktivnim programima, Muzej "Horeum Margi" u Ćupriji, Zavicajni muzej u Paraćinu i kulturne ustanove Svilajnca.
U Zavičajnom muzeju u Jagodini, posetiocima uz stalnu postavku, upriličena je i izložba "Esnafskih pisma i diploma", autora Mirjane Todorović, koja će biti otvorena i narednih meseci, rečeno je Tanjugu u ovoj ustanovi koja ove godine obeležava 60 godina rada.
U Muzeju naivne i marginalne umetnosti (MNMU), uz stalnu postavku i studijsku izložbu, je priređena i izložba "Izložbena i izdavačka delatnost MNMU 1960.-2015 godine", autora višeg kustosa Ivane Jovanović.
Isperd muzeja, pred početak manifestacije održana je "Dečija likovna radionica", projekcija filma o radu MNMU, koncert Muzičke škole "Vladimir Đorđević" a od 21 sat biće održan i koncert tradicionalne muzike, grupe "Svarožići".
U okviru ove manifestacije promovisan je i nulti broj novog dvojezičnog časopisa za naivnu i marginalnu umetnost "MNM Art", koji je besplatno deljen posetiocima.
U MNMU traje manifestacija "Muzeji Srbije deset dana od 10 do 10", koja se sprovodi na nacionalnom nivou u 65 muzjeskih i srodnih institucija sa 115 lokacija širom Srbije.
U Muzeju voštanih figura, jedinom u Srbiji, na programu je "Umetnost i kultura na prostoru centralne Srbije u srednjem veku" u izvođenju učenika Elektrotehničke škole "Nikola Tesla", predvođenih profesoricom srpskog jezika i književnosti Anicom Milosavljević. Reč je o ličnostima Kneza Lazara, kneginje Milice, monahinje Jefimije i despota Stefana Lazarevića.
U Zavičajnom muzeju u Paraćinu otvorena je izložba "Srednjovekovno naoružanje", a organizovano je i više interaktivnih likovnih radionica za sve uzraste, koje će potrajati duboko u noć.
Radnici Zavičajnog muzeja "Horeum Margi" u Ćupriji, uz stalnu postvaku, priredili su i izložbu pod nazivom "Eros u umetnosti" i izložbu fotografija sa konkursa.
Svilajnac nema muzej, ali su Magazin "Svila" i Radio televizijska ustanova "Resava - Svitel", upriličili izložbu pod nazivom "140 godina planinarstva u Srbiji".
Tradicionalna manifestacija Noć muzeja u Novom Sadu se održava na 22 lokacije i kao kuriozitet na najstarijoj novosadskoh pijaci - Ribljoj pijaci.
Veliki broj Novosađana večeras je posetio brojne izložbe i programe koji su organizovani povodom 12. Noći muzeja, a teme izložbi i programa su obeležavanje pojedinih značajnih datuma iz naše istorije i edukacija najmalđih posetilaca.
Muzej Vojvodine je po rečima pomoćnika direktora tog muzeja Bogdana Šekarića pripremio čak pet tematskih izložbi - "Dečiji muzej", "Čuvari baštine", "Ala smo se naodmarali", "Druže Tito rat je završen" i "Radna etika i društvena estetika".
"Izložbe su otvorene u minulih osam dana povodom manifestacije "Muzeji Srbije od 10 do 10" u okviru koje se ove godine održava i tradicionalna Noć muzeja i zaista se radi o bogatom programu",rekao je Šekarić, dodajući da je pored izložbenog programa, Muzej Vojvodine pripremio i bogat pedagoški program koji je pre svega namenjen deci.
Šekarić je rekao da tokom Noći muzeja u Muzeju Vojvodine očekuju oko 10.000 posetilaca, jer je to, kako je pojasnio, poseta koju ta ustanova u Noći muzeja beleži svake godine.
Tokom Noći muzeja izuzetnu posetu beleži i najstarija pijaca u Novom Sadu - Riblja pijaca, koja već nekoliko godina učestvuje u pomenutoj manifestaciji i na kojoj posetioci uz tamburaše mogu osetiti duh starog Novog Sada, i probati tradicionalne vojvođanke proizvode koji se do kasnih ponoćnih sati nude na tezgama te pijace.
"Grad Novi Sad sa svim svojim kulturnim sadržajima i institucijama kulture učestvuje u Noći muzeja koja je jako bitna i za državu Srbiju i za promociju kulture u Srbiji, a JKP "Tržnica" je dala svoj skromni doprinos toj manifestaciji, jer već nekoliko godina na najstarijoj pijaci u gradu tokom Noći muzeja organizuje prigodne programe", rekao je zamenik gradonačelnika Novog Sada Borko Ilić.
On je rekao da je pijaca deo kulture nekog grada i da svi oni koji obilaze gradove kažu da pijaca predstavlja duh svakog grada.
"Ako je nešto duh Novog Sada, onda je to upravo najstarija pijaca u gradu, Riblja pijaca, i u tom smislu je i priređena i promocija te pijace kao jednog dela urbanog života grada, a zajedno sa zakupcima i građanima upriličen je jedan lep događaj, tako da svi Novosađani pored muzeja mogu da obiđu i jedan poseban muzej na otvorenom, a to je Riblja pijaca", istakao je Ilić.
Novosadski muzeji, galerije i druge institucije kulture koje učestvuju u Noći muzeja svoje kapije za posetioce otvorili su od 17 sati i rade do jedan sat iza ponoći, a ulaz na sve 22 lokacije u Novom Sadu je besplatan.
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič