NADA ZA UŠĆE I KRALJEVO: Pronađeno bogato polje bornih minerala
UŠĆE -.Antić je istakao da je to od velike važnosti za taj kraj i da bi na poslu eksploatacije tog minerala i u fabrici borne kiseline, ako uspemo da je otvorimo, moglo biti zaposleno od 500 do 1.000 ljudi.
Antić je novinarima prilikom obilaska Ibarskih rudnika najavio da će se razgovarati sa tom kompanijom koja je domaće pravno lice, a iza koje stoji kanadski kapital, o mogućnosti partnerstva za otvaranje rudnika bornih minerala.
Prvi pokazatelji tog nalazišta govore da je reč o 7,5 miliona tona minerala sa visokim sadržajem bornog oksida, kao i da su procene da je vrednost tog nalazišta oko 500 miliona evra.
''Ako bismo uspeli da projekat realizujemo u celosti i da pored eksploatacije minerala otvorimo i fabriku borne kiseline, to bi bio pravi potez'', rekao je Antić.
On je dodeo da bi jedan deo rudara sa postojećih rudnika iz ovog kraja čiji je vek pri kraju mogli biti prebačeni na to novo nalazište.
Ne razmišlja se o vraćanju Resavice u EPS
UŠĆE - Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić izjavio je danas da se ne razmišlja o vraćanju rudnika sa podzemnom eksploatacijom uglja Resavica u sastav EPS-a, već je cilj pronalazak strateških partnera za te rudnike.
Antić je rekao da je i EPS u kompleksnoj situaciji, podsetivši da se radi plan restrukturiranja da bi ta kompanija bila još uspešnija. Ne očekujem da ćemo dobiti ponudu da neko kupi rudnik za podzemnu eksploataciju uglja Resavica u kompletu, sa svih devet pripadajućih rudnika, rekao je Antić novinarima prilikom obilaska ibarskih rudnika koji su u sastavu Resavice. "Nas interesuje strateški partner koji će da investira u otvaranje novih rudnika", kazao je Antić i dodao da već ima nekoliko takvih projekata, kao što su modernizacija rudnika i termolektrane Štavalj, otvaranje rudnika bornih minerala u Raškoj i realizacija projekta rudnika Chirikovac", rekao je ministar.
On je precizirao da bi u modernizaciju rudnika Soko u naredne tri godine trebalo da bude uloženo 30 miliona evra, kao i da je u rudniku Štavalj pronađeno prvoklasno nalazište sa 190 miliona tona uglja, u šta bi strateški partner trebalo da uloži od 80 do 100 miliona evra. "Opredeljeni smo da modernizujemo postojeće jame koje imaju perspektivu", rekao je Antić i poručio da rudari u Srbiji ne treba da brinu za svoj posao, jer je Srbija bila i tek će da bude rudarska zemlja, a rudarstvo će biti jedan od glavnih temelja privrednog rasta Srbije.
Antić je naveo da se sada u rudnicima sa podzemnom eksploatacijom uglja proizvodi oko 700.000 tona tog energenta godišnje i da je u njima zaposleno oko 4.000 rudara. Situacija u tim rudnicima je sada teška zbog toga što se prethodnih godina nije ulagalo u modernizaciju proizvodnog sistema, rekao je Antić, ali i dodao da je resorno ministarstvo posvećeno tome da pronađe strateške partnere, koji će ulagati u modernizaciju tih rudnika, ali i da je neophodno da se nastavi plan konsolidacije tih rudnika, na čemu se radi. Antić je pre obilaska ibarskih rudnika položio venac na spomenik poginulim rudarima u Ušću kod Kraljeva.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore