GRADONAČELNIK KRAGUJEVCA SE RASIPA: Tomin sin baca pare na ešarpe i ogledalca!
Tako čelnici Kragujevca, uprkos finansijskim problemima u kojima se Grad nalazi, preko grbače građana svoju pažnju pokazuju potražujući ogledalca, kišobrane, vinske setove, majice, ešarpe, kravate...
U teškoj dubiozi
Ova nabavka raspisana je u avgustu, a krajnji rok za dostavljanje ponuda je danas.
- Nenormalno je da Grad troši pare na kačkete, majice, ešarpe i kravate u trenutku kad su gradska preduzeća u haosu, a kasa prazna - priča izvor Kurira.
Između ostalog, Grad Kragujevac je naručio i metalna ogledalca presvučena eko-kožom, metalne kutije za vizitkarte, kišobrane, USB fleševe, rokovnike, planere, pa čak i noževe, lupe i polo majice od 100 odsto pamuka.
Inače, da je ovaj grad u teškoj finansijskoj situaciji, u više navrata je priznao i sam gradonačelnik Radomir Nikolić, koji je za ogromne minuse optuživao svog prethodnika Veroljuba Stevanovića. Nikolić je u julu izjavio da je Grad u tolikoj dubiozi da se svakodnevno suočava sa sudskim izvršenjima i prinudnom naplatom, i to na iznose od 1,4 miliona do pet miliona dinara. Zbog teške finansijske situacije sredstva nisu uplaćivana porodiljama i prosvetarima, a oko 80 radnika kragujevačkog JKP „Gradska groblja“ tražilo je u julu ove godine prijem kod Nikolića jer nisu primili između šest i 12 plata.
Nikolić je zatražio i pomoć Vlade za finansiranje otpuštanja viška zaposlenih u javnoj upravi grada.
Ekonomista Mahmut Bušatlija kaže da je besramno trošiti javna sredstva za poklone, a da nisu obezbeđeni osnovni uslovi za život građana.
Spasavala ga Vlada
- Gradovi treba da se reklamiraju svojom infrastrukturom, građevinarstvom, industrijom... Ešarpe neće nijednog ozbiljnog investitora privući da u tom gradu otvori fabriku i zaposli dve-tri hiljade ljudi. Kupovina kišobrana i majica je čisto razbacivanje parama u trenutku kad građani nemaju od čega da žive - zaključuje Bušatlija.
Radomir Nikolić je, podsetimo, pred Novu godinu od Vlade dobio „paketić“ - čak 300 miliona dinara poklonjeno je iz republičkog budžetu Grada Kragujevca, koji je već tada bio u dubiozi.
Koalicija za nadzor javnih finansija
U SKLADU S MOGUĆNOSTIMA
Dragan Dobrašinović iz NVO Koalicija za nadzor javnih finansija kaže da nabavka poklona sama po sebi nije sporna, ali da sve mora biti u skladu s finansijskim mogućnostima Grada:
- Kad se nabavljaju ovakvi pokloni za reprezentaciju, trebalo bi voditi računa da imaju lokalni karakter, to jest da na neki način predstavljaju taj lokalitet.
Kabinet gradonačelnika
PROMOVIŠEMO DOMAĆE PROIZVODE
U kabinetu gradonačelnika Kragujevca kažu da je vrednost ove nabavke 700.000 dinara, „za razliku od 2014. godine, kada je iznosila 1.250.000“.
- Pokloni su namenjeni uglednim gostima grada, ambasadorima, zvaničnicima, predstavnicima inostranih privrednih komora, investitorima koji planiraju otvaranje novih radnih mesta - poručili su u kabinetu i dodali da se ovim poklonima „promovišu domaći proizvodi (?!?)
POLITIČARI OSUĐUJU BAHAĆENJE
Igor Mirović (SNS): Skresati troškove
Takve stvari treba svesti ili na potpuni minimum ili ukinuti, to je odluka stranke od pre godinu i po dana. To je zvanični stav stranke.
Vladimir Todorić (DS): I on nosio gajbice
Verovatno je i Radomir nosio gajbice. Predlažem Vučiću da počne ispitivanje porekla imovine upravo od Radomira Nikolića, jer ukoliko ne krene od njihove porodice, onda nemamo dalje o čemu da pričamo.
Đorđe Milićević (SPS): Ušteda prioritet
Mi smo uvek zastupnici teze da svaka lokalna samouprava treba da vodi politiku kakvu vodi Vlada. To podrazumeva da ušteda mora i treba da bude prioritet u svakom smislu.
Zoran Krasić (SRS): Sumnjiva posla
Ko to zna šta je u pitanju, niko živi ne može da protumači šta se radi u Kragujevcu. Za sva ta pitanja prava adresa je Dragica Nikolić, odnosno njen portparol Tomislav Nikolić.
Aleksandra Đurović (SNS): Sami da procenjuju
Stvar svake lokalne samouprave jeste da sama proceni u šta je najvažnije da uloži sredstva.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana