Fasada će biti obnovljena od ostataka cigle i kamena, dok će se za obnovu unutrašnjosti koristiti kamen koji se odronio iz zidina tvrđave, kao i nov materijal sličan prvobitnom

SMEDEREVO - Episkop braničevski Ignatije blagoslovio je u Velikom gradu tvrđave despota Đurđa Brankovića u Smederevu početak radova na konzervaciji srednjovekovne crkve čiji su ostaci nađeni sredinom prošlog veka.

Činu blagosiljanja prisustvovao je ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković koji je rekao da je za obnovu crkve resorno ministarstvo obezbedilo pet miliona dinara, a grad Smederevo 2,1 milion dinara.

"Srbija je lider u očuvanju nasleđa. Prija kada zemlje od Italije do Moldavije, od Austrije do Turske, hvale i uzimaju za primer iskustva Srbije koja je za godinu dana predsedavanja Savetom ministara kulture jugoistočne Evrope uspela da završi poslove", rekao je Marković.

Većina zidina crkve je urušena i fasada će biti obnovljena od ostataka cigle i kamena, dok će se za obnovu unutrašnjosti koristiti kamen koji se odronio iz zidina tvrđave, kao i nov materijal sličan prvobitnom, rečeno je novinarima.

Ostaci crkve biće obnovljeni do prozorskih otvora, a unutrašnjost će biti prekrivena kamenim pločama. Veruje se da je crkva bila podignuta nekoliko stotina godina pre izgradnje tvrđave, da bi u doba despotovine bila obnovljena.

U vreme turske okupacije crkva je pretvorena u džamiju koju su Austrijanci kasnije preuredili u katoličku bogomolju.

Istoričar Leontije Pavlović do kraja života nije uspeo da potvrdi tezu da je u smederevskoj tvrđavi postojala i crkva Blagoveštenja u kojoj su bile pohranjene mošti evangeliste Luke koje je despot Đurađ platio 30.000 dukata.

Nemački stručnjaci obavili su geomagnetna snimanja podzemlja i sačinili satelitsku mapu, ali ostaci Blagoveštenjske crkve nisu nađeni. Ne zna se kome je bila posvećena crkva u smederevskoj tvrđavi koja će biti rekonstruisana i konzervirana.